دسامبر 2017

به نیروی انتظامی و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی

اعتراض حق مردم است، به روی مردم معترض آتش نگشایید!

با پیروی از فرمان سرکوب، بذر نفرت نپاشید. شما نیز مانند همه هم میهنانتان، سزاوار زندگی به دور از نفرت و خشونت هستيد. شما انسانید. شما مانند همه شهروندان ایران،‌ سزاوار آنید در کشوری متعهد به حقوق همه انسانها زندگی کنید. نگذارید سران حکومت با آلوده کردنتان به جنایات خودشان، زندگی شما را تباه کنند.

خیزش آزادیخواهانه و عدالتجویانه مردم ایران

موضوع اصلی در مقابل قیام مردم این است که سمت گیری اصلی در خیزش همگانی، چه خواهد بود. شواهد حاکی از این است که نیل به دمکراسی و استقرار حکومت مردمی خواست اصلی مردم در این حرکت انقلابی بوده و بنابراین مهم است که فعالان، جریانات و سازمانهای آزادیخواهِ دمکرات و چپ در سطح امکان در این کارزار عمومی شرکت داشته در همگامی با رهبرانِ طبیعیِ محلی به سازماندهی هدفمندِ سیاسی آن یاری رسانند.

ملت شریف ایران، جوانان غیور و میهن پرست

این اولین بار است که میتوان همه اقشار و طبقات جامعه را در میان صفوف معترضین مشاهده کرد. همه اقوام و ادیان در این تظاهرات حضور دارند و از این طریق یک اراده و اتحاد ملی را علیه کلیت نظام به غایت فاسد، عاجز و ناتوان در حل مشکلات کشور را نشان میدهند.

ضرورت حمايت کارگران و تشکل های کارگری از جنبش اعتراضی

اعلاميه مشترک

اغلب کسانی کە در این روزها صبرشان از سیاست های مخرب، ناکارآمدی  حکومتگران و فساد مسئولین حکومتی، لبریز و امید بە تغییر و بهبود زندگیشان را از دست دادە اند، جوانان بیکاری هستند کە خواسته های اصلی شان مانند شما نان، کار و آزادی است. مطالبات شما که از مدتها پیش برای آن تلاش و مبارزە می کردید، اکنون بە شعارهای همگانی تبدیل شدە و مقاومت حکومت در مقابل این مطالبات را بسی دشوارتر و امکان رسیدن شما بە مطالباتتان را در صورت شرکت فعال در اعتراضات مردمی چند برابر نمودە است.

درگذشت اندوهبار "بهزاد" کابل

"بهزاد" در عین فروتنی عجیبی که در خود داشت، طوری که در برابر هر وظیفه کوچک گذاشته شده بر عهده‌اش ضمن شادمانی از مورد اعتماد قرار گرفتن ابراز شرمندگی هم می کرد، انسان بسیار فکوری بود. از آنهایی که برای فهم حقیقت به دنیا می آیند و در پی فهم حقیقت هم از دنیا می روند!

خواست جنبش اعتراضی: "سوریه را رهاکن، فکری به حال ما کن"

ما همراه با جنبش اعتراضی خواهان پايان دادن به سياست توسعه طلبانه جمهوری اسلامی در منطقه و برنامه ريزی برای بيرون آمدن از سوريه هستيم. مسئوليت حفظ حکومت بشار اسد، تداوم حيات حزب الله لبنان، شبه نظاميان عراق و حوثی های يمن به عهده کشور ما نيست.

درگذشت ناگهانی یار دیرین سازمان رفیق محمود نوری (بهزاد)

درگذشت رفیق محمود نوری، این فرزند شایسته مردم را که همواره سعادت و بهروزی مردم دغدغه تا لحظه ایستادن قلب او بود، را به خانواده ارجمند وی، به تمام آشنایان او و بویژه همدوره‌ای‌هایش در زمان فعالیت در هند، و نیز تمامی یاران سازمانی او تسلیت گفته و خود را در این غم بزرگ، همراه خیل عظیم یاران و دوستدارانش می دانیم.

بخش: 

همراه شویم!

مبادا نیروهای دموکرات و چپ از حضور در مبارزات مردم و کوشش در جهت تعمیق خصلت عدالت طلبانه و آزادی خواهانه ی آن لحظه ای غفلت کنند. این راه ماست در برابر آن هایی که می خواهند جامعه را در قفس تنگ این جناح و آن جناح اسیر کنند و به انتخاب بین «اقتصاد مقاومتی» یا «اقتصاد نولیبرالی» مجبور سازند. 

بخش: 

در این جنبش اعتراضی از چه چیزهائی پرهیز کنیم

شعار اصلی مردم به گمان من- که در پذیرفتن یا رد کردن آن مخیرند، اما این حق مرا برای از سینه بیرون کشیدن درد فرو خفته از بین نمی برد- برقراری دموکراتیسم واقعی و اطمینان بخش، مبارزه ریشه ای با فساد و بی عدالتی، خواست و تضمین آزادی، آزادی همه ی زندانیان سیاسی، مبارزه با گرانی، تغییر سریع و روشن مسیر اقتصاد از آنچه هر دو جناح طالب آنند و مبارزه ریشه ای با فقر است.

حمله به تجمع كنندگان معترض در روز هاي اخير هيچ مشكلي از بن بست هاي حكومت را حل نمي‌كند

اکنون دیگر این تشت از بام به زیر افتاده است و حنای فریب و خدعه برای خالی کردن جیب مردم رنگی ندارد. این اعتراضات در حال گسترش است و به طور قطع و یقین مردم تحت ستم تا رسیدن به خواسته های خود از پای نخواهند نشست. بر حکومتگران است که کرسی های قدرت را ترک کنند زیرا که توانایی حل مشکلات مردم را ندارند.

بخش: 

بین سرخوردگی از صندوق رأی تا اعتراضات خیابانی، فاصله چندانی نیست!

فعلا باید منتظر واکنش و اقدامات خامنه ای و نیروهای تحت امرش بود که چگونه می خواهند چاشنی این بحران درونی خود را بیرون بکشند، با ریش سفیدی (و حکمیت، آن گونه که برخی مطرح ساخته اند) و یا پرونده سازی و احیانا بازداشت و یا حصرخانگی و امثال آن. گرچه خامنه ای تلویحا خاطرنشان ساخته است که او کسی نیست که کوتاه بیاید.

اعتراضات گسترده عليه گرانی، فساد، سياست منطقه ای و ولی فقيه

اعلاميه مشترک پيرامون

اعتراضات مردم هشداری به جمهوری اسلامی و اعلام مخالفت با سياست های ويرانگر آن، دزدی و فساد، فقر، بيکاری، شکاف طبقاتی، غارتگری باندهای حکومتی، اختناق حاکم برکشور و سياست های توسعه طلبانه در منطقه و حضور نظامی در سوريه است. جمهوری اسلامی ناتوان از اداره کشور و حل بحران های انباشته و در هم تنيده ای است که کشور ما را فرا گرفته است.

گزارش لحظه‌ای از اعتراضات امروز 9 دی در ایران

جمعات وسیع در بازار در تهران (ویدئو)
تجمع در تهران شکل گرفته است. (ویدئو) پلیس ضد شورش با گاز اشک‌آور و باتوم با مردم درگیر شده است.
درگیری شدید در مقابل سردر دانشگاه تهران
در تهران جمعیت در میدان انقلاب تجمع کرده است (ویدئو) و شعار می‌دهد ایرانی باغیرت حمایت حمایت، پلیس به علت کثرت جمعیت سعی دارد با مردم مدارا کند.
همچنین گزارش‌ها حاکی از تشکیل هسته‌ی دوم تجمع‌ها در میدان ولی‌عصر است.
دانشجویان دانشگاه تهران در داخل دانشگاه تجمع را آغاز کرده‌اند.

توهین نادرست اصلاح طلبان به مردم عاصی و معترض ایران

اما شوربختانه اصلاح طلبان برونمرزی و درونمرزی در داخل و خارج از دولت روحانی، از جمله اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ، بجای تمکین و تصدیق، بعد از شنیدن پیغام قیام مردم، آنها را به تعبیر خویش مشتی "فریب خورده در زمین بازی جناح مقابل (بخوان اصولگرایان)" خوانده و بجای پاسخگویی به مطالبات بر حق مردم، در یک مانور "جنگ جناحی" نمک توهین بر زخم های کهنه مردم می پاشد، که بسی تلخ و اندوه آور است.

پدیده ترامپ و به رسمیت شناختن اورشلیم بعنوان پایتخت اسرائیل

در شرایطی که بزرگترین منبع درآمد نفتی نظامی آمریکا و اقمارش از طریق جنگ آفرینی هایی می باشد که جمهوریخواهان و دموکرات ها دهها سال بصورت توقف ناپذیری همچنان ادامه داده اند، آیا این وقفه ها و عقب گرد های استراتزیک دولت ترامپ خواهد توانست در این زمینه توقف هایی پایدار ایجاد نماید، یا اینکه جمهوریخواهان و دموکرات ها قادر خواهند بود دوباره استراتژی جنگ افروزانه خویش را بر منطقه یا گوشه ای دیگر از دنیا مستقر نمایند

عزم تظاهرکنندگان برای عبور از نظام ولایی!

خیلی از آنهایی کە در تظاهرات دیروز و امروز شرکت کردند احتمالا باید جزو کسانی باشند کە همین چند ماە پیش بە امید این کە تغییر مثبتی در وضعیت شان بە وجود آید در انتخابات شرکت کرده و بە روحانی رای دادەاند. اما با گذشت فقط چند ماە از انتخابات اینک از کل نظام رویگردان شدە و شعارهای ساختارشکنانە سر می دهند.

بخش: 

قضیه چیست؟!

و قضیه برای اپوزیسیون اینکه، آیا نباید از پنجره این کشمکش ها، حدت بحران در حکومت و بی آیندگی آن را ببیند و نیز بر متن زنده جامعه، حد انفجاری پتانسیل اعتراضی در جامعه را؟ آیا اپوزیسیون قادر است واقعیت نزدیک شدن امکان گذار کشور از نظام ولایی به بن رسیده را دریابد؟ آیا متوجه است که جامعه در آستانه وضعیت "توده ها نمی خواهند" و "بالایی ها نمی توانند" قرار دارد؟ و آیا بر این درس برگرفته از تجارب پرشمار خود ایران و جهانیان هم می ایستد که هر قرار گرفتن جامعه در دروازه گذر از بن بست موجود، الزاماً به معنی عبور از آن نیست؟

بخش: 

فعالیت اقتصادی مهدی جهانگیری و توازن فساد در حکومت

در جمهوری اسلامی کە مسئولان بلندپایە و میانی اش همگی بە فساد آلودەاند و آن را بە میان زیردستانشان هم سرایت دادەاند، همە بقدر کفایت مدرک علیە هم دارند کە هر وقت لازم شد برای ساکت کردن هم دیگر آنها را رو کنند و سعی کنند تعادلی را کە رقبایشان قصد بهم زدنش را بە سود خود دارند، حفظ کنند. نهادینە شدن فساد و گسترش فزایندە آن نتیجە همین توازن جهنمی است کە هر دو جناح کم و بیش در آن سهیم اند و فهمیدەاند برهم زدنش بە سود هیچ کدامشان نیست.

جزئیات سهو قلم جناب مرتضوی!

... به عبارت ساده، بابک زنجانی و دوستانش نفت ملی ما را می‌فروشند، پولش را دریافت می‌کنند، شرکت‌های متعلق به کارگران کشور را نیز می‌گیرند و چک‌های تضمین آن را به جای پول نفت به وزارت نفت می‌دهند! سهو‌هایی که تاوانش را کارگران و مردم می‌دهند. در‌این‌بین، بابک زنجانی به اعدام محکوم شده است، وکلای شاکی پرونده نیز احکام سنگین‌تری از سعید مرتضوی دریافت کرده‌اند و تلاش‌های وزارت اطلاعات و قوه‌‌قضائیه برای بازگرداندن این سرمایه بر‌باد‌رفته ادامه دارد.

نگاهی به رویدادهای ۲۰۱۷

جهان در ۲۰۱۷ شاهد فجایع و مصائب بسیار بود که به بخشی از آن در این نوشته اشاره شد. اما در مقابل این فجایع و مصائب، مبارزات امیدبخشی نیز ادامه یافت. پیشروی راست افراطی در کشورهای ثروتمند، انگیزه مقاومت در خود این کشورها شده است. فعالان کارگری، صلحدوستان، هواداران حفظ محیط زیست، مدافعان حقوق بشر، فمینیستها و بسیاری دیگر از جنبشهای اجتماعی در سال ۲۰۱۷ به مبارزات خود ادامه دادند که گواه آن، وقوع هزاران تظاهرات اعتراضی، اعتصاب و سایر موارد اقدام مدنی علیه جنگ، استثمار،‌ تبعیض و تخریب محیط زیست طی سال گذشته است.

بخش: 

می‌توانیم و باید در دنیایی صلح‌آمیزتر زندگی کنیم

نظام اقتصادی غالب بر جهان نابسامان و ورشکسته است. این نظام، جهانی به وجود آورده است که در آن شمار اندکی ثروتمند، کنترل ۹۰درصد منابع جهان را در اختیار دارند. ناامنی فزاینده است و میزان نابرابری در درون ملّت‌ها و در مقایسهٔ ملّت‌ها با یکدیگر به طرزی باورنکردنی بی‌تناسب است. کشورهای در حال توسعه به علّت فرار مالیاتی شرکت‌های بزرگ، هر سال بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمدهای خود را از دست می‌دهند. هر سال هزار میلیارد دلار به علّت جریان‌های غیرقانونی مالی از کشورهای ”جنوب “غارت می‌شود. این یک رسوایی و ننگ جهانی است.

پرسش از مسئولان جمهوری اسلامی

با بیش از هزار و صد میلیارد دلار درآمد نفتی در تاریخ سی ونه ساله جمهوری اسلامی چه کردید؟

140 میلیارد دلار - درآمد کل کشور تا سال 1357

445 میلیارد دلار - درآمد از سال 57 تا 84

578 میلیارد دلار - درآمد از سال 84 تا 91

191 میلیارد دلار - درآمد از سال 92 تا 95
____________________________

وضعيت سياسی ایران و منطقه و سیاست های ائتلافی

اطلاعیه برگزاری سمينار در اسلُو

وضعيت سياسی ایران و منطقه و سیاست های ائتلافی
پرويز نويدی - سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ
بهروز خليق- سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
احمد مرتضایی - حزب کومله کردستان ايران
فریدون کرمی - حزب دموکرات کردستان ايران

پشیمانی موقوف!

شاید تنها کشوری که میشود هیچ کاری نکرد و محبوبیت داشت ایران باشد. یا اینکه دولتت در زمینه تحقق شعاریش شکست خورده باشد اما قهرمان اکثریت هم باشی.نمایندگان ناشناخته ای که بقول زیباکلام، عرضه بدست گرفتن یکی از کمسیونهای مجلس را ندارند را بر مردم تحمیل کنی و اکثریت همچنان پشت سرت باشند این چنین لیدر وقهرمانی، فقط در ایران بوجود می آید.

یاد حسین شاه‌حسینی دیرینه‌ترین کوشنده‌ی جبهه ملی ایران را گرامی می‌داریم

ما در گذشت این یار وفادار نهضت ملی ایران و کوشنده‌ی سرسخت و دیرپای جبهه ملی ایران را به خانواده‌ی ارجمند شاه‌حسینی، به دوستان جبهه ملی ایران، به همه‌ی یاران نهضت ملی ایران و ملت ایران تسلیت گفته خود را عمیقاً در این ضایعه‌ی جبران‌ناپذیر با آنان شریک و همدل می‌دانیم.
سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

رفيق فاطمه جريری از ميان ما رفت!

رفيق "فاطی" تا زمان بستری شدن در صفوف سازمان ما ماند و برآرمان های انسانی خود پای فشرد. ما يکی از استوارترين رفقای خود را در مبارزه عليه استبداد و برای آزادی، عدالت اجتماعی، دموکراسی و سوسياليسم از دست داديم. شورای مرکزی سازمان به رفيق عزيزمان رضا جوشنی، سارا جوشنی، خانواده "فاطی"، رفقا و دوستداران سازمان تسليت می گويد و برای آن ها صبر و شکيبائی آرزو می کند.

سرکوب و بازداشت تجمع کنندگان و خانم ربابە رضایی را محکوم می کنیم

ما یورش بە تجمع مسالمت آمیز امروز مردم در مقابل وزارت کار دولت مدعی "حقوق شهروندی" را کە مصداق بارز پایمال حقوق اولیە شهروندی است محکوم می کنیم و خواهان آزادی بی قید و شرط رضا شهابی و دیگر رهبران سازمانهای کارگری زندانی، آزادی خانم ربابە رضایی وکلیە بازداشت شدگان در روز ٥ دیماە و رعایت اکید حقوق سندیکایی و شهروندی کارگران هستیم. مبارزە کارگران برای برخوردای از حقوق سندیکایی و عدالت اجتماعی و آزادی بە رغم این سرکوبهای وحشیانە همچنان تا پیروزی ادامە خواهد یافت.

با عزمی راسخ برای نجات جان و آزادی رضا شهابی مبارزه کنیم!

این نگرانی ها بە هیچ وجە بی مورد نیستند؛ چرا کە قبل از آن نیز به همین سیاق تعدادی از فعالان کارگری و دیگر فعالان اجتماعی زندانی را بە قتل رساندە اند، تا بە زعم خویش هم از مبارزان عدالت خواە انتقام و هم از دیگر مبارزان زهر چشم بگیرند و آن ها را از مبارزە با ستم گران حاکم بر حذر دارند.

بخش: 

بولتن کارگری شماره 217

در این شماره می خوانید:
- تحلیل هفته: با عزمی راسخ برای نجات جان و آزادی رضا شهابی مبارزه کنیم
- از تجربە دیگران: اتحادیه های صنفی ارمنستان دشواری و چالش ها (بخش سوم)
- دیگر کشورها: استراتژی مبارزه کارگران اسپانیا در سال 2018
مبارزه برای ثبات شغلی، افزایش حداقل دستمزد کارگران
-از جهان کار: آیندۀ کار، چنان که می خواهیم (بخش 15)
- پشت پرده ناگفته های حوادث هفت تپه
- فراخوان عمومی صد ها تن از فعالان حقوق کارگری – اجتماعی و سیاسی: جان "رضا شهابی" در خطر است، آزادش کنید
- گزارش: خواست کارگران هپکو، دولتی شدن کارخانه، لغو خصوصی سازی
- تیتر اخبار

چرا قربانیان خشونت خانگی، آزار گر خود را ترک نمی کنند قسمت اول

زمانی که به این باور برسیم که هیچ کنترلی در مورد برخورد های آزارگر نداریم به اتفاقاتی که برایمان می افتد تن میدهیم. بعد ها خیلی مشکل است که بتوانیم باور کنیم که میشود تغییری در وضع موجود بوجود بیاوریم. به این دلیل است که زنان قربانی آزارگر خود را ترک نمیکنند. زمانی که زنی درماندگی و ناچاری را تجربه کرد زندگی منفعل برای او شکل واقعی پیدا میکند و سعی برای نجات خود نمیکند.

بخش: 

مراسم خاکسپاری و یادبود عزیز از دست رفته مان

زنده یاد فاطمه جریری
به اطلاع می رسانیم که مراسم خاکسپاری و مجلس بزرگداشت ویادبود عزیز ازدست رفته مان "فاطمه جریری" روزجمعه پنجم ژانویه 2018 برگزار میشود .
خانواده، دوستان ونزدیکان

فراخوان عمومی صد ها نفر از فعالان حقوق کارگری – اجتماعی و سیاسی

جان رضا شهابی چهره نام آشنای جنبش کارگری در خطر است ، آزادش کنید

خواهان آزادی فوری و بی قیدوشرط رضا شهابی برای ادامه معالجات او هستیم ، بدون شک عامل بیماری رضا شهابی تمام افرادی هستند که رضا را زندانی کرده و همچنان از آزادی او ممانعت بعمل می آورند.
ما رژیم جمهوری اسلامی را مسئول هر نوع عواقب احتمالی که سلامت و جان رضا شهابی را تهدید می کند ، می شناسیم و آزادی بلادرنگ او را خواستاریم .

بیکاری، معضل حل نشده زنان

براساس آمار جهانی با وجود این که زنان ایرانی سهم بیشتری از صندلی‌های دانشگاه‌ها را در سالیان اخیر به خود اختصاص داده، اما شانس دسترسی آنان به شغل و موقعیت‌های اقتصادی چندان موفقیت‌آمیز نبوده است، به صورتی که زنان فقط 13درصد از شاغلان کشور را به خود اختصاص می‌دهند. ضمن اینکه طرح‌هایی مانند بازنشستگی زودرس یا پیش از موعد را هم که باعث خروج یک میلیون زن شاغل از بازار کار خواهد شد، نباید نادیده گرفت. اگر این جمعیت نیز محاسبه شود درصد آمار زنان شاغل کشور از این مقدار نیز کمتر خواهد شد.

بخش: 

کار روزنامه ای شماره 96

در این شماره می خوانید:
- جان رضا شهابی در خطر است، برای آزادی بی قید و شرط رضا شهابی مبارزه کنیم!
- پیام مشترک به مراسم بزرگداشت طاهر احمدزاده
- "اتحاد و انتقاد" خطرناک روحانی
- باج روحانی بە نظامیان و روحانیون حکومتی در برنامە بودجە ٩٧
- نئولیبرالیسم، ریشه ی همه مشکلات ما
- وقتی کارگران معترض، «تروریست» خوانده می‌شوند!
- "حق تعیین سرنوشت"
- زنانگی در شعر زنان مهاجر تبلور بیشتری دارد
- تاریخچه سندیکای کارگران
شرکت واحد

تاریخچه سندیکای کارگران شرکت واحد

به مناسبت سالگرد اعتصاب رانندگان شرکت اتوبوس رانی تهران
4 دی 1384

بلافاصله پس از پايان مذاكره، از طرف وزارت اطلاعات تمام اعضاي سنديكا احضار شدند و پس از بازجویي چندين ساعته در دادگاه انقلاب كه تا ده شب ادامه داشت، تعداد زیادی از آنان به بند 209 زندان اوين منتقل شدند با این وجود اعتصاب در همان ساعات اوليه شكل گرفت و بخش‌هایي از شهر تحت تأثير اعتصاب رانند‌گان قرار گرفت. در روز اعتصاب صدها نفر از رانندگان دستگير شدند و روانه‌ی زندان اوين شدند.

بخش: 

زنانگی در شعر زنان مهاجر تبلور بیشتری دارد

گفتگوی مریم رحمانی با آزاده دواچی

آن چیزی که من امروز می‌بینم این است که تعداد شاعران زن نسبت به گذشته افزایش بیشتری داشته است. بر کسی پوشیده نیست که حضور زنان در اجتماع و تمایل به مشارکت زنان در فضای اجتماعی – فرهنگی- سیاسی ایران نسبت به گذشته افزایش یافته است، اما از سوی دیگر زنان در ایران هم چنان با موانع زیادی برای رسیدن به خواست­هایشان روبه رو هستند

بخش: 

آیا بودجه سال 97؛ ماجرای احمدی‌نژاد و تداوم فساد دولتی و گرانی، عوامل فروپاشی حکومت اسلامی هستند!

به این ترتیب، همه شواهد نشان می‌دهند که سال 1397، سال پرتلاطمی هم برای حاکمیت و همه برای مردم خواهد بود. شاید سال در پیش، سال فروپاشی و ریزش حکومت اسلامی ایران باشد! از این‌رو، ضروت دارد که جنبش‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران، همه نیروهای آزادی‌خواه و برابری‌طلب و عدالت‌جو نیز خود را با شرایط امروز آماده کنند و فرصت‌ها را از دست ندهند!

انقباض بودجه فقط فرودستان را هدف گرفته‌است/ شاهد تشدید فقر دستمزدبگیران خواهیم بود

دولت طبعاً در شرایط نبود فشار اجتماعی، با توجه به این که انتخاباتی هم در سال آینده در پیش نداریم و ظاهراً مایل نیست منابع مالی‌اش را صرف هزینه‌های معیشتی و آموزشی و بهداشتی بکند، حتی‌الامکان تلاش می‌کند به نرخ‌هایی بالاتر برای افزایش دستمزد تن ندهد....
اما با همه این‌ها در صورت وجود فشار اجتماعی و حرکت فعال جنبش‌های اجتماعی می‌توان امیدوار بود که تلاش‌ها برای افزایش دستمزد ثمر بدهد. توجه بکنید که در ماه‌های قبل نشانه‌های مثبتی برای اعتلا این تحرکات جمعی وجود داشته است.

سه شنبه ۱۰ صبح، مقابل وزارت کار

بسیاری از فعالین و مدافعین کارگری از حضور همسر رضا شهابی در برابر وزارت کار استقبال کرده و از فعالین کارگری و مدافعین حقوق انسانی خواسته اند با پشتیبانی از این فراخوان، صدای اعتراض او شوند ...

بخش: 

نمی خواهم برگردم

خب حالا می خواهم بپرسم که یعنی بازهم در ایران متولد می شوم؟یعنی دوباره در شوش و گرد و خاک هایش متولد می شوم؟دوباره شاغل در هفت تپه و تاخیرهای 4 ماهه حقوقی؟ وتا آن موقع، شاید تاخیرهای چند ساله حقوقی؟ آقا من نمی خواهم. این آخر بدبختیه.حالا نمیشود ما در جسم یک سویسی حلول کنیم؟یا در جسم یک دانمارکی؟حالا نمی شود که پدر ما از طبقه پولدارها باشد؟لااقل در زندگی بعدی، سوار پورشه ومازاراتی بشویم؟ما که شانس نداریم.میترسم من در جسم یک یمنی وبا زده، یا یک سومالی قحطی زده برگردم.

پوزشخواهی از دیکتاتورهای پهلوی بی معناست

مساًله ی ملیون ایران استقلال و دموکراسی است

و یا پوزش بخواهیم از کودتای محمدرضا شاه و سازمانهای جاسوسی انگليس و آمريکا در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲عليه حکومت ملی و قانونی دکتر محمد مصدق که یک بار دیگر مشروطیت، بزرگترین، گرانبها ترین و پرافتخارترین دستاورد ملت ایران در سده‌های اخیر را با عاری‌کردن آن از روح و واقعیت عملی‌اش، با برقراری خفقان و برپاداشتن دادگاه های نظامی فرمایشی علیه کمترین فعالیت سیاسی، به موزه‌ی تاریخ فرستاد و آن را چنان در نظر توده‌ی مردم خوار ساخت و در ‌دیده‌ی روشنفکران از اعتبار انداخت که خمینی هم بتواند به بهانه‌ی دروغ مبارزه با سلطنت، شکل و محتوی آن را نفی‌کند، و نص و روح آن را به یک ضربه از سر راه خود بردارد !؟

پیرامون رابطه "دموکراسی" و گفتمان سوسیالیستی

ایراد سند این نیست که چرا بر دموکراسی تأکید می کند، بلکه آن است که از منطر نگاه بورژوازی به دموکراسی، به جداکردن دموکراسی و سوسیالیسم از یکدیگر پرداخته و هر دو را مسخ می کند.

"اتحاد و انتقاد" خطرناک روحانی

به نظر می رسد روحانی به این نتیجه رسیده زمان آن است که به سیاست "اتحاد و انتقاد" در قبال نیروهای بدون آدرسی روی آورد، که هر کس به فراخور حب و بغض خود و دشواریهای حیات و ممات اش در جامعۀ امروز ایران می تواند برای این نیروها مصداق مورد نظر خود را بگذارد. مرسوم ترین مصداقهای ممکنۀ این نیروهای بدون آدرس راست افراطی، بیت رهبری و شخص خامنه ای، روحانیت دولتی و سپاه پاسداران اند.

بازگشت به سالهای تاریک دهۀ 70

کاخ سفید بر این اعتقاد قرار گرفته است که بنای یک نظم بین المللی "لیبرال دموکراتیک" یک توهم است. علیرغم مناسبات بسیار شخصی و حتی روان گسیختۀ ترامپ با روسیه، بخشی از این رویکرد جدید، که می توان آن را با "هرکس برای خود" خلاصه کرد، همانا تنش فزایندۀ میان ناتو و روسیه است. از این زاویه به نظر می رسد که ما به سالهای 70 و 80 قرن گذشته بازگشته ایم؛ با همان وحشت از خطر هسته ای، یعنی این خطر که زمانی به عمد یا به سهو، سلاحهای اتمی به کار گرفته شوند.
رود فان دایک
ترجمه: کارآنلاین

وقتی کارگران معترض، «تروریست» خوانده می‌شوند

چندماه از اعتراض گسترده کارگران هپکو سازنده ماشین آلات راهسازی به وضعیت نابسامان این شرکت پس از خصوصی‌سازی و تعویق چندماهه در پرداخت مطالبات مزدی گذشته است که انتشار متنی در فضای مجازی مجددا نگاه‌ها را به سمت هپکو می‌کشاند. کارفرما در این متن کارگران معترض را "تروریست" نامیده است. پاسخ کارگران روشن است: «ما تروریست‌ نیستیم؛ کارگریم کارگری که دستمزدش رو مطالبه می‌کنه تروریست نیست..» ...

ثبت بیشترین شتاب زلزله در استان البرز/ ثبت دو پس لرزه دیگر

زلزله ۵.۲ ریشتری تهران را لرزاند

به گزارش ایسنا، دکتر اسماعیل فرزانگان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به زلزله امشب تهران و کرج افزود: این زلزله در ساعت 23 و 27 دقیقه روز چهارشنبه 29 آذر ماه رخ داد.

صفحه‌ها