دسامبر 2020

اقدامات تنش زای آمريکا و اسرائيل را محکوم می‌کنیم!

نسبت به اعمال تحريک آميز جمهوری اسلامی هشدار می‌ دهيم!

حزب چپ ایران(فدائیان خلق) در این لحظات حساس، با ابراز نگرانی از هر آن‌چه که پیرامون کشورمان و مرتبط با سرنوشت مردم ایران جریان دارد، لازم می‌داند نسبت به اقدامات تنش آفرين دولت ترامپ و دولت دست راستی نتانياهو، تحرکات و تحریکات آن‌ها در خلیج فارس و واکنش‌های ماجراجویانه متقابل از سوی جمهوری اسلامی هشدار ‌دهد. از نظر ما راه خنثی سازی تحریکات خارجی، چه از سوی دولت نتانیاهو و چه ترامپ و یا هر دولت دیگری، نه توسل جستن به تحریکات متقابل تنش افزا، بلکه اعلام پایبندی به مفاد برجام و ابراز آمادگی برای مذاکره با آمریکا بی هیچ قید و شرطی است. ما اقدامات تنش زای دولت های امريکا و اسرائيل را محكوم و هر اقدامی از سوی جمهوری اسلامی را، که موجب التهاب بیشتر اوضاع کنونی شود، علیه مصالح ملی مردم ایران می‌دانیم.

با همه‌ی توان علیه حزب چپ!

مهرزاد وطن‌آبادی که عضو سارمان فدائیان خلق ایران – اکثریت (از این پس "سازمان اکثریت") است، به بررسی پنج دهه حیات "سازمان چریکهای فدائی" پرداخته و آن را به درستی، یکی از "مهم ترین و تأثیرگذارترین گروه جنبش ضددیکتاتوری ضدامپریالیستی ایران" (در تمام نقل قول‌ها، اشتباهات املایی و انشایی از مهرزاد وطن‌آبادی است) دانسته است. او با احساس غرور بیش از حد، شکل‌گیری "سازمان" را توضیح می‌دهد و مبارزه مسلحانه را "تنها روش ناگزیر مبارزه با دیکتاتوری" معرفی می‌کند ولی چند سطر بعد، وقتی به سال 1356 و 1357 می‌رسد، می‌نویسد: "وقوع انقلاب بهمن 57 تلنگری بود به سازمان تا نفی مبارزه مسلحانه را قطعی و به ضرورت سازماندهی سیاسی – تشکیلاتی برسد". و خواننده را در این گیج‌سری نگه می‌دارد که بالاخره مبارزه مسلحانه تنها روش ناگزیر بود و یا راهی اشتباه!

پیرامون اتهامات سنگین و ناروای خانم فرزانه روستایی

هم‌کاری در ارتکاب جنایت علیه بشریت، اتهامی سنگین و نابخشودنی به سازمان ماست

خانم فرزانهٔ روستایی سازمان ما را بدون ارائهٔ هیچ گونه سند و مدرکی متهم به ارتکاب جرم سنگین هم‌کاری در وقوع جنایت علیه بشریت کرده است. سازمان ما علاوه بر تکذیب قاطع این اتهام، بر حق خود بر پی‌گرد قانونی این اتهامات تأکید می‌کند. امیدواریم خانم روستایی، در صورت در اختیار نداشتن مدارک و مستندات قابل انتشار در اثبات اتهامات ادعایی خود، این اتهامات نابخشودنی را پس بگیرد و در شرایط خطیری که میهن ما با آن رو به روست، با ایراد اتهاماتی بی‌پایه و پافشاری بر آن، در ایجاد فضای تنش و بی‌اعتمادی در میان صفوف اپوزیسیون آزادی‌خواه جمهوری اسلامی مشارکت نکند.

نگاهی به روند مبارزات برای دمکراسی و سوسیالیس

در سال گذشته در بولیوی سوسیالیستها دوباره در انتخابات ریاست جمهوری پیروز گردیدند. در ونزئولا طرفداران سیستم مترقی بولیواری در انتخابات پارلمانی رای بیشتری آوردند و در شیلی مردم قادر شدند که قانون اساسی مترقی تری را تصویب کنند. کشورهای چپگرای امریکای لاتین (10 کشور) در چارچوب "اتحادیه مقاومت" به سیاستهای توسعه یابنده عادلانه دامن میزنند. در اروپا نیز جنبشهای مترقی و سوسیالیستی توانسته اند که در برخی از کشورها برنامه های مترقی و مردمی را تقویت نمایند. در اسپانیا، گروه های چپ در برخی سمتهای مدیریتی هستند. در هندوستان، دولت محلی در ایالت کِرالا تحت حکومت جبهه دمکراتیک چپ توانسته است که در شرایط زندگی توده های زحمتکش و محروم بهبودیهای زیادی فراهم اورد و بلحاظ مواد غذائی و درمانی و بویژه مبارزه علیه ویروس کورونا به یاری 35 میلیون جمعیت در این ایالت بشتابد.

تداوم هویت مستقل سازمان فدائیان خلق – اکثریت - در پنجاه سالگی جنبش فدائیان

سرانجام سازمان با به حرکت درآمدن موج انقلاب در 1356 و آزادی زندانیان سیاسی در 1357، در موقعیت بهتری قرار گرفت و به جذب نیروهای جدید به ویژه در بین جوانان پرداخت و در میان سازمان‌های گوناگون چپ مارکسیستی پس از انقلاب، سازمان به صورت بزرگترین آن‌ها ظاهر شد. اما وقوع انقلاب بهمن 57 تلنگری بود به سازمان تا نفی مبارزه مسلحانه را قطعی و به ضرورت سازماندهی سیاسی - تشکیلاتی برسد. بدین ترتیب توانستیم از یک گروه بسته چریکی به یک سازمان سیاسی سراسری فراروئید که می توانست بر روند اجتماعی – سیاسی جامعه انقلاب کرده، تاثیرگذار باشد تا بدانجا که در سال‌های 1358 و 1359 نیز به عنوان بزرگترین سازمان منتقد حاکمیت برآمد انقلاب بهمن 57 یعنی جمهوری اسلامی محسوب می ‌شد.

از چرخه‌ی خشونت-سرکوب باید به سمت چرخه‌ی جنبش-گفتگو برویم

کیوان صمیمی در گفتگو با ایقان شهیدی

از همان ابتدا حکومت به تدریج نشان داد که اصلاح‌پذیر نیست ولی نشانه‌هایش همان تظاهرات اسفند ۵۷ علیه حجاب اجباری بود یا در سال ۵۸ که جوان و نوجوانِ مجاهد که فقط نشریه می‌فروختند، یا چریک‌های فدایی که فقط جوان‌هایشان نشریه‌ی «کار» را می‌فروختند، توسط حزب‌اللهی‌ها کتک می‌خوردند و حکومت هم اعتنا نمی‌کرد. اما چون فضای انقلابی بود و حکومت هنوز مستقر نشده بود این خط‌کشیِ قاطع و شفاف نبود و همچنان چانه‌زنی وجود داشت؛ مثلاً زمانی که مهندس بازرگان، دکتر سحابی و دکتر یزدی می‌رفتند و به طور خصوصی به آقای خمینی اعتراض می‌کردند و آقای خمینی هم سیاستمدارانه قولی می‌داد و تا مدت‌ها افراد را ناامید نمی‌کرد. وگرنه این مسئله درست است که حکومت نشانه‌های خشونت‌ورزی و انجماد خود را از همان اوایل نشان می‌داد. از همان اول تعدادی از بهائیان و مارکسیست‌ها را دستگیر و اعدام کردند و برخی را هم که دزدیدند و هنوز بعد از ۴۰ سال هیچ خبری از ایشان نیست.

نقش دولت در غلبه‌ی سرمایه‌داری در ایران

آغاز جنگ جهانی دوم و تبعید رضاشاه در شهریور ۱۳۲۰، دستگاه سلطنت ایران را در بحران فرو برد و رشد جنبش ملی در سراسر ایران را تسریع کرد. فروریزی دستگاه استبداد و ترجیح و انتخاب متفقین به‌مثابه نیروهای اشغالگر منجر به حفظ سلطنت و گسترش ائتلاف دربار، اربابان زمین و سرمایه در چارچوب نظامی پارلمانی و اقتصادی مبتنی بر لیبرالیسم و «بازار آزاد» شد. در شرایط جدید مبارزه‌ی سیاسی دامنه‌ی گسترده‌ای یافت و نیروهای اجتماعی در احزاب و سازمان‌های خود متشکل شدند. در عین حال، شکست فاشیسم آلمان و ایتالیا و میلیتاریسم ژاپن زمینه‌ی بین‌المللی مساعدتری برای رشد جنبش‌های خلق‌های ایران را به وجود آورد، اما دولت با تکیه بر حامیان خارجی خود این جنبش‌ها را سرکوب کرد.

تاثیر انتخابات امریکا بر وضعیت سیاسی در ایران

رئوس سخنرانی رفیق فرخ نگهدار در نشستی به دعوت رفقای مقیم امریکا، به همراه دکتر گودرز اقتداری

و سخن پایانی این که اکثر آنان که برای دموکراسی و رفاه و عدالت اجتماعی مبارزه می کنند اکنون خوشبختانه دریافته اند که در این مسیر همپیوندی اقتصاد ایران با بازارهای عمده جهان یک شرط پایه ایست، و این اتفاق نخواهد افتاد مگر رابطه ما با قدرت های بزرگ، بخصوص امریکا، عادی و عاری از تنش گردد. اعتراض همزمان علیه «تحریم و ترور و تنش آفرینی» و علیه «شکنجه و اعدام و سرکوب» ازموثرترین تلاش ها در راه خنثی کردن توطئه ها علیه مذاکرات پیش روست. این مبارزه کسانی را منزوی می کند که یا زیر پرچم مبارزه با اعدام از ترور و تحریم دفاع می کنند؛ و یا زیر پرچم مبارزه ترور و تحریم اعدام و سرکوب را توجیه می کنند.

یلدا بر شما دوستان، رفقا و هموطنان عزیز مبارک باد!

در این شب طولانی، شادی، لبخند، سلامتی، لحظات رنگارنگ و خوش همراه با دوستی را برای همه شما عزیزان آرزو می کنیم. در شب یلدا امید آن داریم که دوستی ها سدی باشند در برابر دشمنی ها و تاریکی ها. امیدواریم شادی هایتان به بلندی شب یلدا، روزهایتان پر فروغ و شبهایتان ستاره باران باشد! شب یلدا بر همه شما عزیزان مبارک و پیروز باد!

بیانیه ۱۵۵ نفر از فعالين سياسی و مدنی: ما اعدام روح الله زم را محکوم می کنیم

ما خواهان لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی هستیم

ما امضاكنندگان بيانيه ضمن ابراز انزجار نسبت به روند پرخشونت حاکم در برخورد با مخالفين به خصوص توسط سازمان اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و قوه قضايی فاسد، این اقدام سبعانه، غیرحقوقی و غیرانسانی را محکوم می کنیم، به خانواده دردمند روح الله زم كه غم سنگين این قتل را بردوش می کشند و به همه دوستان و آشنایان این خانواده داغدار تسليت مي گوييم. ما امضاکنندگان این نامه اجرای حکم اعدام نوید افکاری و روح الله زم، و اجرای هر حکم اعدام دیگری را علاوه بر ضدیتش با حقوق اولیه بشری، اینک اقدامی مستقیم علیه منافع ملی و امنیت کشور نیز تلقی می کنیم. ما خواهان لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی قطع صدور و اجرای هرگونه حکم اعدام هستیم.

گزارش نشست نوبتی اعضای سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

- حقوق بشر در مناسبات با امریکا هیچ جایگاهی ندارد و امریست ثانوی که فقط از طرح آن در راستای امتیازگیری بهره میگیرد.
- بخشی از حاکمیت همچنان بر حفظ چهره ضد امریکایی خود پای فشاری می کند و احتمالا به یک مذاکره مخفی تن خواهد داد.
- این یک فرصت است، آیا مثل دوران اوباما، جمهوری اسلامی آنرا از دست می دهد و یا اینکه از آن برای فائق آمدن به پاره ای مشکلات، استفاده خوهد کرد.
- ما به عنوان یک نیروی وطن دوست حین تغییر در مناسبات خارجی باید خواهان گشایش فضای سیاسی داخل باشیم.

درآمدی بر چرایی شکست جنبش های معاصر

پس از فروریزی بلوک کشورهای سوسیالیستی (شرق) در بازه کنونی ما با معضلی بنام عدم پیروزی جنبش های اجتماعی روبر هستیم. در بیست واندی سال گذشته میتوان بجرات گفت که هیچ جنبشی در روند پویایی خود به پیروزی نرسیده است. حرکت چندمیلیونی در ایران در سال 88، تا دی 98، بهارعربی و تا وال استریت تا جلیقه زردهای فرانسه، هماکنون شرکت گسترده اعتراضات مردمی در بلاروس و بسیاری دیگر همگی بی نتیجه بوده اند. علل اصلی این امر در چه چیزی نهفته است؟.

دماوندِ اداره اوقاف و بنیاد مستضعفان/ علت جذابیت دماوند برای نهادهای حاکمیتی و بنگاه­‌های اقتصادی وابسته به حاکمیت چیست؟

خاک دماوند به علت آتشفشانی بودن این قله سرشار از پوکه‌های معدنی است. این اما تنها ثروت نهفته در خاک دماوند نیست. از عمر سنگ‌های با ارز‌ش‌اش مناطقی مانند آینه‌ورزان در منطقه دماوند حدود ۶۵۰ میلیون سال می­‌گذرد و برای بازتولید آن میلیون­‌ها سال دیگر باید منتظر ماند. اما برای از بین رفتن این سرمایه‌­ها با روند فعلی زمان خیلی کمتری نیاز است؛ تنها ۲۰۰ سال. اسماعیل کهرم، بوم‌شناس و فعال محیط زیست، در سال ۸۹ راجع به فعالیت‌های معادن موجود در منطقه دماوند و لاریجان و روستاهای اطراف قله دماوند گفته بود: «به‌دلیل فعالیت ۷ معدن پوکه‌برداری، ‌روزانه ۵۰۰کامیون خاک و سنگ از جسم دماوند جدا می‌شود. با روند کنونی، تا ۲۰۰ سال دیگر از بلندترین قله ایران چیزی باقی نمی‌ماند.»

اعدام روح الله زم را محکوم می کنیم!

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ربودن و اعدام روح الله زم را محکوم می کند. ما خواهان لغو اعدام هستیم. اعدام ابزاری است در دست مستبدان حاکم برای تحمیل اختناق و سرکوب بر جامعه. بکوشیم با کار مشترک و متحدانه جریان های سیاسی، نهادهای مدنی، فعالان حقوق بشری و همه کسانی که حرمت انسان‌ها را پاس می دارند ماشین سرکوب و اعدام در جمهوری اسلامی را متوقف کنیم. ما در عین حال به همه ماموران نظام که در برنامه‌های ربایش مخالفان و منتقدان، بازداشت آنان، شکنجه و مصاحبه تلویزیونی و جریان دادگاه و اعدام یا زندانی کردن‌ها شرکت دارند هشدار می‌دهیم که فکر نکنند سهم آنها در این جنایات فراموش خواهد شد. جامعه همه این اعمال را در حافظه خود ثبت می‌کند و در زمانی که چندان هم دور نیست عوامل سرکوب را به پای میز محاکمه خواهد کشاند و هیچ عذر و بهانه‌ای را هم نخواهد پذیرفت.

بیانیه‌ی مشترک برنامه نظارت و جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر و جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران به شدت تصمیم دولت‌مردان ایران برای بازگرداندن نسرین ستوده به زندان را محکوم می‌کنند و یک بار دیگر دولت‌مردان ایران را به آزادی بدون‌قیدوشرط و دائمی خانم ستوده فرا می‌خوانند.

دو شعر به یادِ علیرضا جباری، رفیق سال هایِ دورِ عشق و کار

رفیقِ من قرارِ ما این نبود
همین حالا...
در این شبی که ماه
پشت ابرهای تیره پنهان است
چقدر می خواهم ببینمت
و تو سینه ات را بگشایی وُ
بگویی،
اینجاست،
هنوز سرِ جایش است
سرخِ سرخ-
عشق را
برایت به یادگار گذاشتم.

بخش: 

زیر پوست انتخابات 2020 در امریکا

ر انتخابات اخیر هم رقابت میان قدرت ها و گروه های اجتماعی فرسایش یابنده از یک سو و رشد یابنده از سوی دیگر پنهان و آشکار خصلت نمای انتخابات بود. و این بار بازندگان تاریخ، علیرغم سخت ترین مقاومت ها، سرانجام میدان را واگذار کردند. مدعی نیستم که آقای ترامپ به دلیل ماهیتی که داشت، در همین انتخابات قطعا می باخت. اما یقین دارم که طرز فکر گذشته گرای او و تکیه گاه اجتماعی فرسایش یابنده اش در امریکا، که در قالب ناسیونالیسم پوپولیستی عرضه می شود، طرز فکری نیست که بتواند جهان سرمایه داری را در مسیرهای آینده راهگشا باشد. به زیر کشیدن ورشکستگان تاریخ، از مسند رهبری جهان سرمایه داری، اتفاقی بود که دیرتر یا زودتر حتما و قطعا اتفاق می افتاد و افتاد.

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت درگذشت علیرضا جباری (آذرنگ)

علیرضا جباری (۱۳۹۹ – ۱۳۲۳) شاعر، مترجم، ویراستار و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران که به دلیل نارسایی قلبی و نیاز به درمان اورژانسی در بیمارستان مدرس بستری شده بود به ویروس کرونا مبتلا شد و عصر روز دوشنبه هفدهم آذر نود و نه در همان بیمارستان در گذشت. کانون نویسندگان ایران درگذشت این نویسنده‌ی آزادی‌خواه را به خانواده و دوستان و دوستدارانش و به جامعه‌ی ادبی و فرهنگی مستقل ایران تسلیت می‌گوید و یادش را گرامی می‌دارد.

نگاهی دیگر به چهارمین انشعاب سازمان در 16 آذر سال 60

در فاصله زمانی بهمن57 تا اوايل 59 سازمان چريك‌هاي فدائي خلق که از لحاظ شمار طرفداران به قوي ترين جریان چپ کشورمان مبدل شده بود، علی رغم لغزش ها و زیگزاگ هایی در مواضع سیاسی اش مورد اعتماد و طرف مراجعه نیروهای سیاسی و توده های زحمتكش بود و با صلابت در راستاي خواستهای نه چندان منسجم اش گام برمی داشت. جریان انقلاب 57 و شكست و مصادره آن توسط روحانیت و طرفداران آنها، موجب تشتّت و پراكندگي در سازمان فدائيان خلق گردید. این روند مخرب چنان سريع عمل می نمود، که طی کمتر از سه سال چهار انشعاب مهم را در سازمان شاهد بودیم. البته خود منشعبین نیز در ادامه با انشعابات مکرری روبرو شدند که حتی به درگیری های مسلحانه هم انجامید. این انشعابات بحران های ایدئولوژیک، سیاسی و البته تشکیلاتی را بدنبال داشت، که پس از گذشت نزدیک به سه دهه هنوز آثار مخرب آن را می توان شاهد بود.

در سوگ استاد محمد ملکی

مبارزی گران‌قدر از تبار آزادی‌خواهان ایران از میان ما رفت

ما فداییان خلق نیز که اینک در اندوه بزرگ فقدان این آزادی‌خواه سرفراز نشسته‌ایم، در برابر تلاش های این استاد بزرگوار سر به احترام فرود می‌آوریم و یاد این مبارز راه آزادی را گرامی می‌داریم، درگذشت استاد محمد ملکی را به خانواده و بستگان ایشان و تمامی ره‌روان راه آزادی، دموکراسی و عدالت و به‌روزی و سرفرازی مردم ایران تسلیت میگوییم.

علیرضا جباری نویسنده، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران درگذشت

سایت کارآنلاین ضایعهٔ درگذشت رفیق گرانقدر علیرضا جباری را به خانواده، فامیل، آشنایان، دوستان و همه کسانی که با او دوست بودند صمیمانه تسلیت می گوید و برای همه شما عزیزان آرزوی بردباری داریم.

جمهوری اسلامی شکست ترامپ و پیروزی جو بایدن

ایران در چنین وضعیت ست که می تواند هم به عنوان قدرت مطرح منطقه و هم در مقام دولت طلبکار در ماجرای برجام، نقشه راه و پیشنهادهایی روی میز مذاکره قرار دهد تا بتواند جامعه جهانی را همسو و توجه نیروهای معتدل را به سوی خود جلب کرده و بدین ترتیب محصول میلیارها دلار هزینه های لابی های ایران ستیز متخاصم را نقش بر آب کند. و در پایان اینکه در عین حال که دل بستن به بایدن مترادف بی هراسی از سیاست های ترامپ نبود ولی در رابطه با بایدن باید خوش خیالی پیشه نکرد و سیاستی معقول اتخاذ کرد تا هم ‌منافع ایران تامین شود و هم بختک تحریم ها از میان برداشته شود و از سوی دیگر سبب خارج شدن غول افراطی گری ترامپیستها از شیشه نشویم.

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت بیست‌و دومین سالگرد قتل محمدجعفر پوینده و محمد مختاری

کانون نویسندگان ایران، تا آزادی نویسندگان و برچیده شدن سانسور که همانا خواست یاران ستم‌کُشته‌اش بود، تلاش خواهد کرد و بیست‌ودو سال پس از به قتل رسیدن مدافعان آزادی بیان و اعضای استوار خود، محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، به دادخواهی‌اش ادامه می‌دهد و یاد و خاطره‌شان را گرامی می‌دارد.

مصوبه مجلس، در جهت تشدید بحران در سیاست خارجی است!

پيرامون مصوبه مجلس: "طرح اقدام راهبردی"

مصوبه مجلس اگر به صورت کامل اجرا شود به معنای سوزاندن فرصت مناسب بعد از انتخابات آمريکا، قرار گرفتن کشورهای ۵+۱ در يک موضع مشترک عليه جمهوری اسلامی و سوق دادن اين کشورها به استفاده از مکانيسم ماشه خواهد بود که به بازگشت تحريم های شورای امنيت سازمان ملل متحد خواهد انجاميد. ما سه جريان سياسی باورمند به گذار خشونت پرهیز از جمهوری اسلامی مصوبه مجلس را اقدامی به شدت مخرب و عليه مردم و منافع ملی می دانيم و با وجود آگاهی براين موضوع که حل اساسی مشکلات در حوزه امنیت ملی و سیاست خارجی متضمن تغيير جمهوری اسلامی است، اما به سران حکومت هشدار می دهيم بيش از اين با سرنوشت مردم و کشور بازی نکنند و کشور را به سوی فاجعه سوق ندهند. از فرصت به وجود آمده برای برداشتن تحريم های اقتصادی در جهت کاهش مشکلات مردم بهره گيرند. کشور در وضعيت مخاطره اميزی قرار دارد.

صبوری و پایداری محمد ملکی نماد بزرگ «تقدم وظیفه بر هزینه»، الگویی برای نسل نوی ایران زمین

پیام تسلیت ۱۵۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی داخل و خارج از کشور

دکتر ملکی یکی از نمادهای سترگ «تقدم وظیفه بر هزینه» بود. او وظیفه مبارزه با استبداد و استیلا و تبعیض را هیچگاه در برابر هزینه بارها زندان و رنج و شکنجه خویش و بسی فراتر از توش و توان جسمی اش واننهاد. در صحنه های مهم جدال حق طلبی و دادخواهی در کنار قشرهای مختلف مردم و رنج دیدگان از انواع تبعیض حاضر و ناظر بود. شاید چهره ماندگاری که نسل نوی سرزمین ما از او به یاد داشته باشد پیرعصابدستی است که در سربالایی اوین همچون همه سربالایی های عمرش با عزم و اراده به پیش می رود تا جای خالی بسیاری را پر کند...

گزارش سه روز آکسیون برای "آزادی احمد رضا جلالی" روبروی سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل

بیش از صد و پنجاه نفر ظرف سه روز (18 ساعت) در ساعات مختلف به این آکسیون سر زدند. اساتید، آکادمیسین ها، فعالین حقوق بشر، فعالین سازمان عفو بین الملل، دانشجویان دانشگاه آزاد بروکسل، برخی نمایندگان مجلس، خبرنگاران و آژانس سراسری و خبری بلگا، فعالین سیاسی و حقوق بشری ایرانیان و ... در ساعت مختلف برای همبستگی با توقف اعدام دکتر جلالی و آزادی وی در این آکسیون سه روزه شرکت کردند.

در قرن بیست‌ویکم چطور می‌توان سوسیالیست بود؟

اکثر روشنفکران پیشرو دچار نگاهی محدود، قبیله‌ای و سرشار از تحقیر نسبت به کارگران شده‌اند. موانع ایجاد یک نظم اجتماعی برابری‌طلبانه و انسانی [بدیل] آنقدر دلهره‌آور است که بسیاری از سوسیالیست‌های سابق دستان خود را [به نشانه‌ی تسلیم] بالا گرفته و بازی را واگذار کرده‌اند. این مایه‌ی اعتبار رایت است که حتی به‌رغم تردید نسبت به برخی از اعتقادات چند دهه‌ای خود، حاضر نشد تعهد خود به رهایی اجتماعی را رها کند. از این گذشته، او بینش بنیادین مارکس را که درون چارچوب نظام سرمایه‌داری محدودیت‌های واقعی و نامطلوبی برای رهایی وجود دارد، حفظ کرد.

۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور گرامی باد

کانون نویسندگان ایران، ضمن بزرگداشت ۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور، از عموم مردم به ویژه صاحبان قلم و اندیشه می‌خواهد تا در صف مبارزه با سانسور بایستند و یکصدا خواستار برچیدن بساط سانسور شوند. ما خواهان آزادی اندیشه و بیان و نشر بی هیچ حصر و استثنا هستیم، خواهانِ جریان آزاد خبر رسانی، اینترنت و مطبوعات آزاد، آزادی حق اعتراض و همچنین آزادی تمام زندانیان عقیدیتی و سیاسی که در سیطره‌ی سانسور و سانسورچیان به بند کشیده شده‌اند.