اشتباه بزرگ استراتژیک پوتین

 

دولت روسیه از برانگیزاندن ناسیونالیسم روسی,در میان اقشار وسیع روسی, چه در بخش های سکولار جامعه و چه در میان ارتدوکس ها, طرفی نخواهد بست. به ویژه بنا بر همان دلایل خویشاوندی تاریخی که خود ولادیمیر پوتین از آن دم می زند, نمی تواند مردم این کشور را  نسبت به حمله به کشور اوکراین, هم آهنگ کند و نظر پشتیبانی آن ها را به دست آورد. این حمله از همان آغاز, با دلایل بسیار سستی از طرف دولت روسیه تئوریزه شد, و علاوه بر اینکه نتوانست نظر مردم کشور روسیه را جلب نماید,در جامعه جهانی نیز, بازتابی منفی از خود به جا گذاشت و واکنش های زیادی را علیه خود برانگیخت.و هر چه از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین می گذرد, روسیه, پشتیبانی های نسبی را هم از دست خواهد داد.

رهبران روسیه می دانند که مداخله آن ها در امور اوکراین, امکان بازگشت به شرایط پیش از جنگ را برای آن ها نا ممکن خواهد کرد

با ادامه موشک باران ها و تخریب شهر های اوکراین, همراه با تبلیغات رسانه ای روسیه, مخالفت های بیشتری نسبت به روسیه شدت گرفته است، دیگر بحث صرفا  بر سر فعالیت ناسیونالیست ها در ارتش اوکراین و مخالفان آن نمی تواند باشد, بلکه بحث بر سر خانه خرابی میلیون ها مردمی است که در میان کشور های اروپایی, از کمترین درآمد ماهیانه, حدود ۱۲۰ دلار برخوردارند و حال, باید از خانه و کاشانه شان هم آواره شوند و در کشور های مختلف, به سرنوشت های نامعلوم دچار شوند, که کمترین هزینه آن, همان توهین و تحقیری است که نصیب همه مهاجرین گشته و می شود. آنچه مسلم است که دولت های روسیه تا به امروز, بعد از فروپاشی شوروی,علیرغم میلیارد ها درآمد نفتی, قادر به نوسازی کشور نشده و ساختار شهر ها و به ویژه مناطق دور دست این سرزمین پهناور,رها شده  و به ویرانه هایی خالی از سکونت تبدیل گشته اند, که عملکرد منفی از خود به جا گذاشته اند و در زمینه های حقوق شهروندی و آزادی های فردی و اجتماعی,نوشتاری و رسانه ای,تشکل های مخالف و از جمله حضور دگرباشان در فعالیت های عمومی,با خشونت و حذفی عمل کرده اند. و دقیقا به همین دلایلی که سال ها است که توسط رهبران روسیه اعمال می شود, نسبت به ویرانی های به جا مانده از بمباران ها و موشک باران ها و  تجاوز به خاک کشوری که بیش از ۳۰ سال است آن را به رسمیت شناخته اند و در آن, سفارت خانه, دفتر های کنسولی و صد ها کارمند دیپلماتیک داشتند و بین آن ها مناسبات اقتصادی دائر بود و با همه دشمنی های که از خود به جا گذاشته اند, قادر به مشارکت در بازسازی آن ها نخواهند بود, رهبران روسیه می دانند که مداخله آن ها در امور اوکراین, امکان بازگشت به شرایط پیش از جنگ را برای آن ها نا ممکن خواهد کرد. و.بی سبب نبود که از طرف دولت روسیه, هر گونه اعلام مخالفت شهروندان این کشور با جنگ و مداخله روسیه در خاک اوکراین را تا به ۱۵ سال زندان تهدید نمودند. و حتی, طرفداران صلح و فعالیت گروه های حقوق بشری را هم ممنوع  اعلام نمودند تا از بازگویی هر گونه انتقاد مصون بمانند و مثل همه کشور های دیکتاتوری, همه چیز, شامل مرور زمان گردد و بدون پاسخ بماند و  بگذرد.

حال, به گزارش تایمز, فنلاند و سوئد از تصمیم خود برای پیوستن به ناتو در تابستان سال جاری میلادی خبر دادند.این اقدام را می‌توان نتیجه واکنش حمله پوتین به اوکراین عنوان کرد که به تقویت ائتلاف غرب انجامید. این همان موضوعی است که تایمز به نقل از یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا به آن اشاره کرده و نوشته است: " اگر به افکار عمومی در فنلاند و سوئد نگاه کنید و چگونگی تغییر دیدگاه‌های آنها در طول هفته‌های اخیر را ببینید، نمونه دیگری از شکست روسیه را مشاهده خواهید کرد".موضوع پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو در حالی مطرح شده که پیش از این مسکو به این دو کشور در خصوص پیوستن به ناتو هشدار داده بود. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده بود که پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، منجر به عواقب نظامی و سیاسی جدی از سوی روسیه شده و مسکو نسبت به این مسئله واکنش نشان خواهد داد. در همان زمان، سوئد نیز به تهدیدهای مسکو واکنش نشان داد. نخست‌وزیر این کشور عنوان کرد که سوئد کشوری است که برای خودش و به طور مستقل خط‌ مشی سیاست‌های امنیتی خود را تعیین می‌کند.

اما هم ولادیمیر پوتین و هم وزیر خارجه اش سرگئی لاوروف می داند که موقعیت روسیه به هیچ وجه به گذشته بر نمی گردد و روسیه می داند که نمی تواند تا زمانی طولانی, با اقتدار نظامی در کنار همسایگان خود در آرامش زندگی کند.با حمله روسیه به اوکراین, کشورهای همسایه به روسیه روی خوش نشان نخواهند داد و روسیه برای همیشه از اشتباه بزرگ استراتژیک پوتین جان سالم در نخواهد برد. پس از حمله روسیه به اوکراین, حتی کشورهای" خنثی" مانند فنلاند و سوئد نیز نگران امنیت خود شده اند و علیرغم علایق دیرینه اقتصادی و روابط مرزی و همسایگی , زیر سایه ترس رفته  و خود را به شرکت در ناتو, مهیا می کنند. حلقه ناتو پس از حمله روسیه به اوکراین, تنگ تر می شود و روسیه می داند که با ترساندن و تهدید همسایگان, به استفاده از سلاح اتمی هم جرم است و هم, کاری از پیش نخواهد برد.و تا به امروز نیز, میلیارد ها دلار از سرمایه کشور را بر باد داده اند و برای ده ها سال, مردم این کشور را به عقب کشانده و متضرر کرده اند.ولادیمیر پوتین و سرگئی لاورف و هواداران جنگ طلب و طرفداران مداخله روسیه به اوکراین, باید جواب بدهند که آیا, روسیه باید همچنان به همسایگان دیگر خود که به ناتو خواهند پیوست حمله کند و آن ها هم همچنان از آن پشتیبانی خواهند کرد؟

جمعه ۲۶ فروردین ۱۴۰۱- ۱۵ آوریل ۲۰۲۲

 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

تمام تحلیل های شما را خواندم
قسم حضرت عباس را باید باور کنیم یا دم خروس
در تحلیل رقیه دانشگری در انتها اعلام میشود ایا روسیه راه دیگری هم داشت بعد از ان تحلیل جامع این نتیجه ای بود که گرفت
در مقاله اشتباه پوتین چه میگوید میگوید پوتین و سرگی لاوارف و طرفداران جنگ طلبشان اشتباه بزرگی کردند
شما بفرمایید کدام درست است این یا ان یا من نمیتوانم بفهمم که شما چه میگویید چهل سال است با این تحلیل ها در گوشه ای نشسته اید و از ارامش نسبی برخوردار و از درامد نسبی زندگی برخوردار و هر از گاهی قلم بدست میگیرید و فقط مینویسید اگه راست میگویید تشریف بیاورید ایران و گوشت کیلویی 200 هزار تومان ونان که خوراک اصلی مردم است دانه ای 5 هزار تومان (یک خانواده 5 نفره در ایران امروز فقط نان خالی بخواهد بخورد روزی و شکم خود را سیر کند در ماه باید 250 هزار تومان فقط نان میخواهد) گیج کردن و تحلیل های ابکی هرکسی میداند پوتین اشباه کرد و هر دانش اموزی امروز میداند که ناتو چسیت و چکار میکند دمتان گرم