اعلامیه مشترک ۴ حزب و سازمان سیاسی

نگذاریم حکومت گلزار (گورستان) خاوران را تخریب کند


ما ضمن محکوم کردن اقدام حکومت جمهوری اسلامی ایران در ویران کردن گورستان خاوران و محو تدريجی آثار اعدام‌های دسته‌جمعی زندانيان سياسی، از مبارزه و تلاش خانواده‌ها و بستگان قربانیان در سازماندهی یک کارزار جهانی برای جلوگیری از ادامه این اقدام ویرانگر و غیرانسانی پشتیبانی می‌‌کنیم.

مقامات جمهوری اسلامی به بهانه بازسازی، در تدارک تغيير چهره گلستان خاوران هستند. برنامه جمهوری اسلامی اين است که با تخريب قبرها، پاشيدن خاک تازه و کاشتن درختان جديد در محل دفن قربانيان اعدامهای سال ٦۷، فضای خاوران را چنان تغيير دهد که آثار گورهای دسته جمعی خاوران که سند آشکار جنايت رهبران رژيم عليه بشريت می‌باشد به کلی محو شود و با گذشت زمان، فاجعه ملی ٦۷ به فراموشی سپرده شود. طبق گزارش‌های موثق در هفته اخير بخشی از گورستان خاوران توسط مامورین جمهوری اسلامی تخریب و درختکاری شده است و این اولین بار نیست که حکومت تلاش می‌کند با تخریب گورستان خاوران در تهران که محل گورهای دسته‌جمعی کشتارهای زندانیان سیاسی در سال ۱۳٦۷ می‌باشد، یکی از آثار این جنایت هولناک را پاک کند.
درخاوران صدها تن از قربانيان اعدام‌های دهه شصت که به حکم آيت الله خمينی در زندان‌ها به قتل رسيدند، در گورهای دسته‌جمعی دفن شده‌اند. در طول بيست سال گذشته، به‌رغم سرکوب‌های شدید، بگیروببندها، ضرب و شتم و آزار و بازداشت خانواده‌‌ها توسط مامورین رژیم، خاوران گلباران مي‌شود وخاطره و یاد آن آزادگان گرامی داشته می‌شود. اما خاوران تنها ميعادگاه مادران، همسران و فرزندان جان‌باختگان قتل‌عام سال ٦۷ نیست، بلکه خاوران و گورهای دسته‌جمعی آن گواه روشنی بر چگونگی برخورد این نظام ضد بشری و آزادی ستیز با مخالفین و دگراندیشان است.
هراس از برملا شدن بیش از پیش حقایق که تنفر و بیزاری هرچه بیشتر توده‌های مردم ایران و وجدان‌های بیدار و آگاه در سطح جهان را به همراه دارد، حکومت جمهوری اسلامی را براین خیال باطل داشته است تا با تخریب و تغییر چهره گورستان خاوران و جلوگیری از تجمع خانواده‌ها، از رسوائی خود بکاهد. بدین ترتیب جمهوری اسلامی می‌کوشد تا ضمن سرپوش گذاشتن برجنایات خود، خاطره هزاران انسان شریفی که در فاصله کوتاهی در زندان‌های رژیم اعدام شدند را از اذهان و افکار مردم محو کند. اما علیرغم همه ترفندها و رفتار ضد انسانی حکومت، پرونده قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳٦۷، به عنوان فاجعه ملی و جنابت علیه بشریت نزد مردم ایران گشوده است و تا روشن شدن ابعاد کامل این فاجعه و محاکمه آمرین و عاملین آن، از پای نباید نشست.
ما ضمن محکوم کردن اقدام حکومت جمهوری اسلامی ایران در ویران کردن گورستان خاوران ومحو تدريجی آثار اعدام‌های دسته‌جمعی زندانيان سياسی، از مبارزه و تلاش خانواده‌ها و بستگان قربانیان در سازماندهی یک کارزار جهانی برای جلوگیری از ادامه این اقدام ویرانگر و غیرانسانی پشتیبانی می‌‌کنیم.

حزب دمکرات کردستان ایران
حزب کومه‌له کردستان ایران
سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران
سازمان فدائیان خلق ایران ـ اکثریت

۴ بهمن ۱۳٨۷ ۲۳ ژانویه ۲۰۰۹