پانلهای خورشیدی چاپ 3 بعدی

ترجمه از: 
از همکاران کارآنلاين

پانلهای خورشیدی آیندۀ انرژی اند؛ حداقل برای کسانی که در مناطق پرآفتاب مثل فلوریدا، آریزونا، مصر و ... زندگی می کنند. تا همین اواخر می شد این حرف را زد و باور داشت که پانل خورشیدی چندان به کار کسانی که در سیاتل، یا بریتانیا و اروپای شمالی زندگی می کنند، نخواهد آمد.

اما دانشمندان بریتانیا که در آزمایشگاه ملی فیزیک به تحقیق مشغول اند، موفق شده اند پانلهای خورشیدی مخصوصی را بسازند که در هوای ابری با بالاترین کارآئی عمل می کنند.

آری، این پانلها زمانی که هوا ابری است از زمانی که خورشید در آسمان می درخشد، انرژی بیشتری تولید می کنند. دانشمندان نشان داده اند که کارآئی این پانلهای جدید در زیر نور مستقیم خورشید برابر 10 درصد و در هوای ابری برابر 13 درصد است.

این سلولهای خورشیدی، که سلولهای فتوولتائیک آلی (ارگانیک) نامیده می شوند، شباهتی به دیگر سلولهای خورشیدی ندارند. این سلولها از ملوکولهای آلی کوچکی ساخته شده اند که وقتی در معرض تشعشعات خورشیدی قرار می گیرند، مثل نیمه هادی ها عمل می کنند. نکتۀ حیرت انگیز این است که این مولکولها به راحتی می توانند به صورت محلول در چاپگرهای سه بعدی مورد استفاده قرار گیرند و در هر شکل، اندازه و رنگی چاپ 3 بعدی شوند.

دکتر فرناندو کاسترو، از پژوهشگران ارشد آزمایشگاه ملی فیزیک در تدینگتون، می گوید: "سلولهای فتوولتائیک ارگانیک در نور کم یا پراکنده به مراتب بهتر کار می کنند. حتی اگر هوا ابری باشد، کار آنها ادامه می یابد. اشتباه نشود: این نوع سولها انرژی بیشتری تولید نمی کنند، بلکه از کارآئی بیشتری در تبدیل نور موجود به انرژی الکتریکی برخورداراند و از این رو در هوای ابری کارائی بیشتری نسبت به سلولهای خورشیدی فعلی دارند.

انتظار محققان این است که این تکنولوژی مقدمتاً در ادوات الکترونیکی و نیز در پوشاک به کار آید و پیشرفتهای بعدی بتوانند آن را برای تولید کلان انرژی آماده کنند. کار با مادۀ مورد استفادۀ این تکنولوژی بسیار ساده است، استفاده های انطباقی از آن از طریق چاپگر سه بعدی ممکن است و انتظار می رود که در خلال 5 سال آینده مورد استفادۀ وسیع قرار گیرد.

دکتر کاسترو می گوید: "ممکن است این سلولهای فتوولتائیک آلی، که در آسمان گرفتۀ بریتانیا کارآئی بیشتری از خود نشان داده اند، بر اساس استانداردهای ناظر بر آزمون آزمایشگاهی فاقد کارآئی لازم باشند. اما تا مدتهای مدیدی این تکنولوژی از توجهات لازم به دور ماند، در غیر این صورت ما اکنون بسیار پیشتر بودیم".

برای تکمیل این تکنولوژی و رساندن سطح قابلیت تولید انرژی آن به سطح پانلهای موجود، که از سیلیکون کریستالی ساخته می شوند، باید پیشرفتهای بیشتری حاصل شوند. پژوهشگران در این باره بسیار خوشبین اند.

---------------

منبع: http://3dprint.com/1666/scientists-3d-print-new-solar-panels-which-work-best-when-cloudy/

بخش: 

افزودن نظر جدید