هشدار نسبت به تحرکات سپاه و ارگان های امنيتی برای مهندسی کردن انتخابات

هرچه به زمان برگزاری انتخابات مجلس شورا و مجلس خبرگان نزديک تر می شويم، برميزان تحرکات سياسی و اقدامات نيروهای نظامی و امنيتی افزوده می شود. کمتر روزی است که فرماندهان سپاه در رابطه با انتخابات موضع نگيرند و يا اقدامی را سازمان ندهند. آخرين مورد اقدام سپاه، برگزاری همايش سراسری هاديان سياسی در روز دوشنبه ۷ دی در تهران است. به گفته علی سعیدی، نماینده ولی فقيه در سپاه، کارویژه هادیان سیاسی "بصیرت‌افزایی" و "جهت‌دهی به آرای عمومی" برای "انتخاب اصلح" است. هادیان سیاسی در پایگاه‌های بسیج٬ مساجد و رده‌های مختلف سپاه به صراحت به نفع نامزد‌های مورد نظر فرماندهان سپاه تبلیغ می‌کنند. اعضاء هادیان سیاسی در سال ٩٢ حدود ۱۴ هزار نفر بود. آنها در انتخابات سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ نقش موثری داشتند. هاديان گرچه در طول سال فعالند، اما چند ماه پیش از برگزاری هر انتخاباتی، فعالیت‌های آن‌ها دو چندان می‌شود. آن ها در آستانه انتخابات ٧ اسفند، دوباره فعال شده و همايش های منطقه ای و سراسری را برگزار می کنند.

 قبل از نشست سراسری هاديان، "بسيج" در روزهای ٢٥ و ٢٦ آذر دومين مجمع عالی خود را در شهر مشهد برگزار کرد. در اين مجمع هم فرماندهان سپاه شرکت داشتند و هم چهره های شاخص راست افراطی. "بسيج" حزب پادگانی سپاه است. حزبی که گسترده ترين تشکيلات و پرشمارترين عضو را دارا است. يکی از وظايف بسيج، رای سازی در انتخابات است. بسيج با امکاناتی که دارد، قادر است ميليونها رای سازمان يافته را وارد  انتخابات کند. دومين مجمع عالی بسيج در قطعنامه خود از شورای نگهبان خواست که با توجه به اهمیت انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورا، در برخورد با بررسی صلاحیت نامزد‌ها، با "شجاعت" و "قاطعیت" اقدام کند. مجمع عالی بسیج هم چنین تائید صلاحیت نامزد‌ها را "حق الناس" دانست و از شورای نگهبان خواست که از تائید صلاحیت افراد فاقد صلاحیت، به هر "دلیل و مصلحتی" خودداری کند.

 تحرکات در ميان نيروهای امنيتی هم افزايش يافته است. از مدتی قبل مديران ميانی وزارت اطلاعات با خواست شورای نگهبان دست کم ١٥ هزار پرونده برای فعالين مدنی، اصلاح طلبان و اعتداليون تشکيل داده اند. اخيرأ سخنگوی شورای نگهبان تشکيل پرونده برای کانديداهای احتمالی را تائيد کرد. فعالين مدنی و نيروهای اصلاح طلب، برای عبور از سد شورای نگهبان تصميم گرفته  بودند که با کانديداهای پرشمار وارد عرصه انتخابات شوند تا حداقل عده ای از آن ها از غربال نظارت استصوابی بگذرند. شورای نگهبان و مديران ميانی وزارت اطلاعات در هماهنگی باهم با پرونده سازی قبلی، به مقابله با اين تاکتيک برخاسته اند. سازمان اطلاعات سپاه هم همراه با وزارت اطلاعات به فعالين شناخته شده سياسی و چهرههای شاخص اصلاح طلب مراجعه کرده و آنها را تهديد می کند که در انتخابات فعال نشوند.

 هشدار

انتخابات در جمهوری اسلامی غيرآزاد و غير دمکراتيک است. موضع گيری ها و اقدامات فرماندهان سپاه و ارگان های امنيتی، نشان می دهد که آن ها انتخابات غيرآزاد و غيردمکراتيک را می خواهند همانند انتخابات سه دوره اخير مجلس، مهندسی کنند. فرماندهان سپاه و نيروهای امنيتی نگرانند که در دو مجلس شورا و خبرگان، نيروهای اصلاحطلب و اعتدالگرا جای پای قوی پيدا کنند. آن ها با رد صلاحيت کانديداهای رقيب، با تهديد و ايجاد فضای رعب و با فعال کردن هاديان سياسی و حزب پادگانی، قصد دارند برنامه خود را عملی کنند. لازم است برنامه و اقدامات سپاه و ارگان های امنيتی را به آگاهی عموم رساند، نسبت به دخالت آن ها در انتخابات و عواقب منفی آن هشدار داد و به اشکال مختلف به اعتراض برخاست.

 ما بارها نسبت به دخالت سپاه و بسيج در انتخابات، در سياست و اقتصاد، اطلاعات و امنيت، فرهنگ و ورزش، سياست خارجی و سياست های کلان کشور و پيآمدهای مخرب آن هشدار داده ايم. ما خواهان برگرداندن سپاه به پادگان ها و عدم دخالت سپاه و بسيج در امر انتخابات هستيم. لازم است فعالين سياسی و مدنی برعدم دخالت سپاه و بسيج در انتخابات و بربازگشت سپاه به پادگان ها پای فشارند.   

 هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

١٠ دی ١٣٩٤ (٣١ دسامبر ٢٠١٥)

 

 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

با تهنیت سال نو برای شما!
وقتی رفیق صادق کاردغدغه سوء استفاده از آرا کارگران به نفع لاریجانی را فریاد می کند. هئیت سیاسی سازمان می نویسد که ما بارها نسبت به دخالت سپاه و بسيج در انتخابات، در سياست و اقتصاد، اطلاعات و امنيت، فرهنگ و ورزش، سياست خارجی و سياست های کلان کشور و پيآمدهای مخرب آن هشدار داده ايم و خواهان برگرداندن سپاه به پادگان ها و عدم دخالت سپاه و بسيج در امر انتخابات هستيم. لازم است فعالين سياسی و مدنی برعدم دخالت سپاه و بسيج در انتخابات و بربازگشت سپاه به پادگان ها پافشاری کردید نتیجه چه شد؟ آقای حسن روحانی بعد از تکیه بر صندلی رئیس جمهوری توانست به این وعده انتخاباتی جامه عمل بپوشاند و از دست درازی سپاه به مناقصه ها جلوگیری کند که حالا نماینده یکی از شهرها و یا کلان شهر قادر به انجام این کار شود؟ حتی نماینده یا نمایندگان تهران جرئت ندارند طرح بازگشت سپاه به پادگان را مطرح کنند زیرا حودشان یا از نیروهای سابق سپاه بوده که هنوز رابطه را حفظ کرده اند و یا... که از زمره ثبت نام کنندگان هستند.
من برای اثبات موضع خودم مبنی بر عدم شرکت در این انتخابات به محور" هشدار" بیانیه سوم انتخاباتی هئیت سیاسی – اجرائی استناد می کنم که نوشته اید" انتخابات در جمهوری اسلامی غيرآزاد و غير دمکراتيک است. موضع گيری ها و اقدامات فرماندهان سپاه و ارگان های امنيتی، نشان می دهد که آن ها انتخابات غيرآزاد و غيردمکراتيک را می خواهند همانند انتخابات سه دوره اخير مجلس، مهندسی کنند."
بنابراین وقتی انتخابات در جمهوری اسلامی غیرازاد و دمکراتیک است و سپاه و ارگان های امنیتی از یکسو برای مهندسی کردن انتخابات می کوشند و از سوی دیگر وجود موانع عدیده حذفی نظیرهئیت اجرائیه فرمانداری نماینده دولت حسن روحانی تا هئیت نظارت شورای نگهبان نمی توانند دلیل محکمی برای عدم شرکت در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی باشند انتخاباتی که برخلاف انتخابات ریاست جمهوری بار ملی و کشوری ندارد و صرفا درونمایه منطقه ای و قومی دارد.