کردستان، خستە از وعدەها

روحانی طی سفری بە مهاباد، سە شنبە بە تاریخ سوم ماە خرداد، در تجمعی در این شهر سخنرانی کرد. می توان موارد مهم مطروحە از جانب وی را در این سخنرانی بە چهار قسمت تقسیم کرد: مصمم بودن دولت دهم برای صنعتی کردن مناطق کردنشین (افتتاح پروژە پتروشیمی مهاباد بە عنوان قدم اول کە در این سفر افتتاح شد)، نپذیرفتن تبعیض قومیتی، تمهیدات برای اجرای اصل ١٥ قانون اساسی در خصوص آموزش بە زبان کردی (دستور تاسیس مرکزی در استان کردستان دادە شدە است)، و سرانجام تبلیغ اعتدال و میانەروی بعنوان تنها راە امنیت و پیشرفت و آرامش.

ظاهرا دولت دهم می خواهد در چهار بعد صنعتی کردن، رفع تبعیض، اجرای اصل ١٥ قانون اساسی و گسترش گفتمان اعتدال با مناطق کردنشین برخورد کند. یک مربع چهارگوشە کە خود را از نوع برخورد مثلثی نیزە مانند تاکنونی دولتمداران در کردستان، می خواهد جدا کند.

اما مشکل در واقع هنوز باقیست. و آن اینکە در دورەهای قبل هم مرتب از این نوع قولها بە مردم کردستان دادە شدەبودند. اما چنانکە تعدادی از مفسرین خود رژیم اخیرا در مقالاتی در سایت کردپرس بدان اشارە کردەاند کردستان هنوز یکی از عقب افتادەترین مناطق ایران محسوب می شود! منطقەای بدون صنعت و با بیکاری گستردە.

واقعیت این است کە هر چهار مورد مطروحە بخودی خود موارد مثبتی هستند، اما آن چیزی کە در این مربع چهار گوشە نهان است مکانیزمهای اجرائی وعدەهاست. آن مکانیزمهائی کە قبلا در جهت عملی نکردن وعدەها وجود داشتند، هنوز هم وجود دارند، مکانیزمهائی کە عمدتا ریشە در درک امنیتی از جامعە کردستان دارند، جامعەای کە در آن هنوز سپاە و نیروهای امنیتی در آن حرف اول را می زنند. یعنی آن نیروهائی کە خود دولت دهم در مرکز هم بشدت با آنان مشکل دارد!

 

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.

دیدگاه‌ها

با سلام سفر اقای روحانی به مهاباد در تاریخ 11خرداد ماه بوده نه سوم خرداد.در هر شرایطی توجه به ملیتهاگام مثبتی است اما وعده های سر خرمن به مردم اقدامی نادرست و نمی تواند بار کج دولت را به منزل رساند . تحقق خواستها و عملی شدن نیازهای همه مرم ایران در گرو یک حاکمیت مردم سالار می باشد .خواستها و مطالبات مردم ایران روز به روز افزون تر و تاریخ مصرف دولت هم کهنه تر می شود ..شاید شما هنوز هم این دیدگاه را قبول نداشته با شید که حکومت ستم شیخی توان تحول و ظرفیت تجقق خواستهای مردم میهنمان را ندارد.بعد از سه دهه هنوز هم نمی خواهی قبول کنی که دیگر از این امام زاده ها ما شاهد معجزه نخواهیم شد.متاسفانه اینها گل های مصنوعی اند و ریشه در خاک ندارند .با تشکر از حسن توجهتان. موفق باشید. مها باد.