جدا شدن راه مدعيان از روحانی ٩ماه مانده به انتخابات

 
روحانی در میان سردرگمی‌های تجدیدنظرطلبان
 
سردرگمی حاكم بر جریان تجدیدنظرطلب درباره چگونگی حضور در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شاید در دوره گذشته كم‌نظیر بوده است؛ سردرگمی‌ای كه به بدنه اجتماعی این جریان نیز سرایت كرده و حمایت یا عدم‌حمایت از حسن روحانی را به محوری مناقشه‌برانگیز در دل این جریان تبدیل كرده است.
دسته‌ای از رهبران و تصمیم‌گیران تجدیدنظرطلب معتقدند كه باید به هر قیمت ممكن از حسن روحانی حمایت شود و در كنار رئیس‌جمهور فعلی، نامزدی اختصاصی برای انتخابات از سوی این جریان معرفی نشود، و گروه دیگر بنابر دلایلی تأكید می‌كنند حمایت از روحانی می‌تواند به شكستی چندباره برای این طیف تبدیل شود. این اختلاف نظر آنقدر مشهود است كه سطح پررنگی از آن را می‌توان در بین اظهارات سیاسیون وابسته به این جریان و تیتر و جهت‌گیری رسانه‌های این طیف مشاهده كرد، كمتر روزی است كه وابستگان به این جریان در سطح رسانه‌های خود دعوای بین خود را علنی نكنند آنگونه كه نمونه آخرین آن را می‌توان در مطالب منتشر شده در دو روزنامه آفتاب‌یزد و آرمان مشاهده كرد كه در آن گفت‌وگوهایی با محمدرضا عارف و مرتضی حاجی كار شده و سطحی از این اختلافات نمایان شده است. 
شاید یكی از نمونه‌های مشهود اختلاف بر سر حمایت یا عدم‌حمایت از حسن روحانی را می‌توان تیتر معروف روزنامه آرمان رسانه نزدیك به خانواده هاشمی رفسنجانی دانست كه در یكی از شماره‌های اخیر ضرورت معرفی از محمدجوادظریف به جای حسن روحانی را مطرح می‌كند، و از ضرورت حمایت زودهنگام از وی سخن به میان می‌آورد. 
 
چاره‌ای جز حمایت از روحانی نداریم
 
سعید حجاریان نیز در اظهاراتی هرچند فرضیه حمایت دو جریان اصلی از روحانی را پیشنهاد می‌دهد، اما حمایت از روحانی توسط تجدیدنظرطلبان را تنها گزینه ارزیابی و بیان می‌كند‌: «اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز حمایت از روحانی ندارند، و حتی اصولگرایان نیز كم‌كم به سمت آقای روحانی می‌آیند و چاره‌ای جز حمایت از او ندارند، چراكه اصولگرایان نیز كسی را ندارند كه در انتخابات ۹۶ علم كنند. اصلاح‌طلبان از روحانی عبور كنند؟! بعد به كجا بروند؟ مگر كسی غیر از او را دارند؟ در این وضعیت آشفته مگر غیر از روحانی شخصی را دارند كه بخواهد برجام را پیگیری كند؟ این حتماً به ضرر اصلاح‌طلبان تمام می‌شود، حتی اصولگرایان هم نباید از روحانی عبور كنند. به فرض محال اگر خود روحانی هم نخواهد نامزد ریاست‌جمهوری دوازدهم شود، باید هر دو گروه اصلاح‌طلب و اصولگرا سراغ وی بروند و از وی بخواهند نامزد شود، چراكه بدیلی غیر از وی وجود ندارد."
اظهارات سعیدحجاریان در حالی است كه دلخوری جماعت تجدیدنظرطلب از روحانی یكی دو تا نیست و از روزی كه حسن روحانی مصدر امور را به دست گرفت آغاز شده و تاكنون بر گستره آن افزوده‌اند. تجدیدنظرطلبان از سهم اندك در كابینه دولت یازدهم انتقاد دارند و هرگز فراموش نمی‌كنند كه روحانی برخورد شعاری به حصر سران فتنه داشته یا از محمدرضا عارف در ریاست مجلس دهم حمایت نكرده و در مقابل از علی لاریجانی كه سبقه اصولگرایی داشته حمایت كرده است. اگر چه تاكنون چهره‌ها و رسانه‌های منسوب به این طیف از رویكرد و روش حسن روحانی در قبال خود انتقاد كرده و حتی از تخریب وی نیز ابایی نداشته‌اند اما سخنان روز گذشته عارف را می‌توان مصداق بارز ناراحتی تجدیدنظرطلبان از دولت روحانی دانست و از آن این نتیجه را به دست آورد كه مدعیان اصلاح‌طلبی در انتخابات آتی نامزد اختصاصی را در دستور كار قرار خواهند داد.
 
 گلایه‌ها می‌تواند به عبور از روحانی بینجامد
 
محمدرضا عارف در گفت‌وگو با آفتاب‌یزد تنها بخشی از دلخوری‌های خود از دولت یازدهم را بازگو می‌كند؛ دلخوری‌هایی كه می‌تواند به جدا شدن راه طیف تجدیدنظرطلب از حسن روحانی آن هم 9ماه مانده به انتخابات دوازدهم ریاست‌جمهوری منجر شود. وی در بخشی از همین گفت‌وگو از عدم‌حمایت حسن روحانی و دولت در انتخابات ریاست مجلس دهم به وی و حمایت از علی لاریجانی سخن به میان می‌آورد: «اسم وزیر را نبریم ولی در سطح كلی، برخی مسئولانی كه وظیفه‌شان بی‌طرفی بود و نقش تشكیلاتی‌شان این بود كه نباید درباره انتخابات ریاست مجلس هیچ دخالتی كنند، متأسفانه دخالت كردند. دخالت آنها كار بدی بود! به‌خصوص اینكه این افراد بخشی از ائتلاف بودند ولی اجازه دهید موضوع را بیش از این باز نكنم وگرنه اسامی آنها را خیلی‌ها می‌دانند. رعایت این مصلحت‌هاست كه من را با برخی معذوریت‌ها در موضع‌گیری‌هایم روبه‌رو كرده است، وگرنه گلایه‌هایی دارم، بالاخره لیست امید وقتی با آن تعداد نفرات وارد مجلس می‌شود ولی به یكباره از آن ‌همه، ۱۰۲ نفر به ریاست من رأی می‌دهند معنا دارد و این موضوع نیازمند تحلیل است.»
عارف در ادامه گلایه‌ها از دولت و حسن روحانی را فراتر از این نمونه عنوان می‌كند و علت عدم‌بیان آن را حفظ آرامش در جریان متبوع عنوان می‌كند: «اما آیا می‌توانم دلایل آن را در حال حاضر مطرح كنم؟ آن هم در شرایطی كه ما نیاز به آرامش و انسجام داریم؟ البته من از رسانه‌ها و مردم عزیز عذرخواهی می‌كنم كه خیلی از حرف‌ها را نمی‌زنم.» نامزد اختصاصی مدعیان اصلاح‌طلبی در انتخابات سال92 اگر چه نمی‌خواهد در این مصاحبه ناراحتی خود را از كناره‌گیری اجباری به نفع حسن روحانی ابراز كند اما تلاش می‌كند با گفتن جملات امیدواركننده، روحیه وابستگان به این جماعت را حفظ كرده و نوید روزهای آینده را بدهد: "وضعیتی كه در حال حاضر فراكسیون امید دارد به هیچ وجه با ماه‌های قبل یا با خرداد قابل مقایسه نیست. از یكسری رفتارها گلایه داریم ولی از آنها عبور می‌كنیم و ان‌شاءالله امیدواریم دیگر آن اتفاقات تكرار نشود. امیدواریم در اردیبهشت سال آینده با انسجام بیشتری كار را پیش ببریم."
گفته‌های محمدرضا عارف در حالی است كه اخیراً رسول منتجب‌نیا قائم مقام حزب اعتمادملی نیز به سبك كروبی به پرده دری علیه حسن روحانی پرداخته و درصورت قبول نكردن شرایط تجدیدنظرطلبان توسط روحانی، معرفی نامزد اختصاصی را تنها مسیر پیش رو دانسته است.
 
   نامزدی یكی از سران فتنه در انتخابات ٩٦!
 
تمام اظهارات له و علیه تجدیدنظرطلبان درباره حسن روحانی و جنجال‌های پیش آمده درحالی است كه مرتضی حاجی از احتمال معرفی كردن گزینه اختصاصی توسط تجدیدنظرطلبان آن هم با نامزد كردن یكی از سران فتنه سخن به میان آورده است. وی در گفت‌وگو با آرمان ابتدا تلاش می‌كند شرط و شروط گذاشتن برای روحانی را غیرممكن بداند و پس از آن از تعمیق روحیه ناامیدی در بدنه اجتماعی این جریان به واسطه شكست در انتخاب رئیس مجلس جلوگیری كند: «برخی از دوستان به شكل‌های مختلف تلاش می‌كنند برای حمایت اصلاح‌طلبان از آقای روحانی شرط و شروط بگذارند كه این نوع تفكر مورد پسند بزرگان جریان اصلاحات نیست و قاطبه اصلی جریان اصلاحات به حمایت از آقای روحانی می‌اندیشد. بنده معتقدم اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس موفق شده باشند یك قدم نسبت به مجلس گذشته به جلو بردارند، حتی اگر اكثریت مجلس در اختیار اصلاح‌طلبان قرار نداشته باشد، دستاورد قابل قبولی بوده است.» حاجی تلاش می‌كند بدون ایجاد حساسیت و به‌كارگیری ادبیات تهدیدی علیه شخص روحانی، احتمال معرفی محمدخاتمی به عنوان نامزد اختصاصی این جریان را مطرح كند: «در چنین شرایطی احتمال حضور رئیس دولت اصلاحات، آقای عارف، آقای ظریف یا آقای جهانگیری در انتخابات وجود خواهد داشت. در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ آیت‌الله ‌هاشمی خود را كاندیدا كردند اما صلاحیت ایشان مورد تأیید شورای نگهبان قرار نگرفت. این وضعیت برای رئیس دولت اصلاحات نیز وجود دارد و ما به دلیل اینكه یك شخصیت برجسته ممكن است تأیید صلاحیت نشود، ایشان را از احتمالات خود بیرون نمی‌گذاریم. هر چند بنده هیچ دلیلی برای عدم‌تأیید صلاحیت رئیس دولت اصلاحات نمی‌بینم.» به هر روی اگر چه مطرح شدن محمدخاتمی به عنوان نامزد اختصاصی این جریان در انتخابات ٩٦ خود گویای قحط‌الرجال بودن این جریان در انتخابات‌های ریاست جمهوری است اما حكایت از آن دارد كه سردرگمی جریان تجدیدنظرطلب جهت حمایت از حسن روحانی ٩ ماه مانده به انتخابات شرایط بدی را برای این طیف رقم زده كه حتی نهایتاً می‌تواند به دودستگی خودی‌های این جریان نیز منجر شود.
منبع: 
سایت جوان

افزودن نظر جدید