پالایش نفت اقلیم کردستان در ایران


سرویس ایران- رییس هیات مدیره پالایشگاه رهام از پالایش نفت اقلیم کردستان در ایران خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از ایرنا، «عبدالرسول میرزایی» گفت: بر اساس برنامه ریزی ها پالایشگاه تبریز روزانه 100 هزاربشکه نفت خام از اقلیم کردستان عراق را تحویل می گیرد که از این طریق، نفت خام مورد نیاز پالایشگاه رهام نیز تامین می شود.
خبرگزاری دولت در خصوص وضعیت پالایشگاه های اقلیم کردستان عراق نوشت:  اقلیم کردستان عراق به دلیل پایین بودن ظرفیت های پالایشی، بخش زیادی از نفت خام تولید شده خود را به بازارهای مصرف صادر می کند و بتازگی پیشنهادهایی را برای انتقال نفت از مسیر ایران مطرح کرده است.
بر اساس یکی از گزینه ها پیشنهاد شده است که نفت خام صادراتی اقلیم کردستان از طریق ایران سواپ (معاوضه) شود.
بدین ترتیب قرار است نفت اقلیم کردستان در پالایشگاه های غرب و شمال غرب کشور استفاده و به ازای آن از طریق پایانه های صادراتی در بندرهای جنوبی کشور، به بازارهای مصرف منتقل شود.
چندی پیش مدیرعامل شرکت ملی نفت درباره صادرات نفت عراق و اقلیم کردستان عراق از مسیر ایران به خبرنگار ایرنا گفت: مذاکراتی برای صادرات نفت خام این کشور انجام شده است و آنها علاقه خود را نشان داده اند.
«علی کاردر» اعلام کرد هنوز وارد جزییات مذاکرات نشده ایم و افزود: باید ارزیابی کنیم اجرای این طرح برای کشور چه سودی دارد.
به گفته وی، با توجه به اینکه بیشتر بازار صادراتی نفت عراق به شرق آسیاست و ایران نیز به آنجا صادرات دارد، باید بررسی شود اجرای این طرح، بازار صادراتی ما را تحت تاثیر قرار ندهد.
معاون وزیر نفت ادامه داد: هنوز مشخص نشده است انتقال نفت عراق و اقلیم کردستان عراق به صورت سواپ یا ترانزیت باشد.
ایران افزون بر برنامه ریزی برای سواپ و انتقال نفت عراق و اقلیم کردستان این کشور، مذاکراتی را نیز با کشورهای نفتخیز حاشیه دریای خزر برای ازسرگیری سواپ انجام داده است که در صورت تحقق، ظرفیت سواپ روزانه 500 هزار نفت خام وجود دارد.

 

منبع: 
کردپرس

افزودن نظر جدید