اصلاح‌طلبان در اتاق فكر روحانی

آرمان امروز- یاسمین طالقانی: اوایل سال جاری بود كه مصطفی معین به «آرمان امروز» گفت كه «روحانی فاقد اتاق فكر است» و تاكید كرده بود كه«آقای روحانی نیاز به یك اتاق فكر بسیار قوی دارد. تشكیل این اتاق فكر نیز باید توسط خود رئیس‌جمهور صورت بگیرد». اكنون بیش از شش ماه از آن اظهارنظرها می‌گذرد و به نظر می‌رسد اتاق فكری كه مدنظر معین بود در حال شكل‌گیری است. البته رئیس‌جمهور به دلیل مشغله كاری كمتر فرصت چینش این اتاق فكر را دارد و اصلاح‌طلبان هستند كه برای كمك به رئیس‌جمهور، نه به عنوان اتاق فكر رسمی، بلكه به عنوان همراهان غیررسمی و دلسوزان فاقد شناسنامه صادره از پاستور برای رفع مشكلات كشور به ارائه راهكار می‌پردازند، به ویژه در این مقطع كه جریان دلواپس تصور نهی حضور احمدی‌نژاد در انتخابات از سوی مقام معظم رهبری را نمی‌كرد و از هر ترفندی برای هجمه به دولت و اصلاح‌طلبان كه كمك به دولت را در اولویت برنامه‌هایشان قرار داده‌اند، دریغ نمی‌كنند كه نشانه آن اظهارات دیروز مصطفی معین بود.


 مشاوره به روحانی تا پایان دولت


این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همانند دیگر اعضای این اردوگاه تردید در حمایت از روحانی در انتخابات سال ۹۶ ندارد و روز گذشته اینگونه به روحانی مشاوره داد كه«مهم‌ترین رقیب روحانی عملكرد اوست وامیدواریم در ماه‌های پایانی، دولت یازدهم بتواند بهتر از فرصت‌های خود استفاده كند. اگر در نخستین زمان ممكن پس از مجلس جدید دولت خود را ترمیم می‌كرد و وزرای پیشنهادی تعیین می‌شدند، مصمم بودن دولت را برای اینكه دارد كار را با قدرت ادامه دهد بیشتر نشان می‌داد، البته هنوز هم دیر نیست و درصورت اقدام در این راستا امتیازی است كه دولت برای انتخابات بعدی خواهد داشت. شخص رئیس‌جمهور باید ارتباطش را با مردم بیشتر كند و ضروری است كه به صورت منظم در صدا وسیما حضوریافته و با موكلان خود كه رای آنها را گرفته صحبت كنند، گزارش كار ارائه دهند و مسائل و مشكلات را مطرح واز آنها نظر خواهی كنند. اگر انتقادی هست بشنوند و پاسخ دهند و این روند در حالی كه برای افزایش محبوبیت دولت و شخص روحانی مفید است، می‌تواند به رشد آگاهی‌های سیاسی اجتماعی مردم و توانمند‌سازی آنها نیز كمك كند. این نوع ارتباطات و تعامل با نخبگان و دانشگاهیان كشور هم ضروری است و اتاق فكرهای تخصصی در زمینه‌های مختلف باید وجود داشته باشند.» وی درباره انتظارات اصلاح‌طلبان از روحانی به ایكنا گفت: «تشكیل یك دولت كارآمدتر و پاسخگو و سامان دادن بهتر و سریع‌تر اوضاع اقتصادی كشور به‌ویژه از لحاظ توجه به ركود اقتصادی و بیكاری و ادامه روند كنونی در سیاست خارجی، بحران زدایی در روابط بین‌المللی ایران و در واقع دفاع بیشتر از منزلت ملت ایران در جوامع بین‌المللی، جذب نخبگان ایرانی كه درصد بالایی از آنها طی سال‌های گذشته مهاجرت كردند و ایجاد زمینه برای بازگشت آنها، حمایت جدی از توسعه علمی ایران، تقویت آموزش عالی كشور، تقویت استقلال و آزادی علمی در دانشگاه‌ها و پیشروی به سمت بالابردن آزادی‌های سیاسی، اجتماعی و رفع مشكلات مزمن مثل محدودیت‌های چهره‌های سیاسی كه وحدت ملی و امنیت ملی را خواه ناخواه دچار خدشه می‌كند، انتظاراتی است كه از دولت داریم.» البته شاید تصور شود كه این انتظارات با ادعای همراه بودن اصلاح‌طلبان با دولت همخوانی نداشته باشد كه كه تصوری اشتباه است. به عنوان مثال مخالفان روحانی بر طبل ناتوانی دولت در استفاده از فرصت‌های پس از توافق می‌کوبند و سعی دارند تا پاستورنشینان را به كم كاری و نداشتن تدبیر متهم كنند كه معین اینگونه تلاش دلواپسان را بی‌اثر می‌كند: «از شرایط پسابرجام فقط در حدود ۳۰ درصد توانسته استفاده كند و دلیل آن تنگ‌نظری‌‌ها، فضا‌سازی‌ و كارشكنی، نداشتن بصیرت و بینش اصولی و آینده‌نگری در سرنوشت كشور از سوی برخی مخالفان دولت است، البته طرف مقابل فقط به منافع ملی فكر می‌كند و چندان پایبند به تعهدات بین‌المللی نیست! مسئولان دولتی و مجلس در گذشته دید بلندمدتی نداشتند، آینده را فدای حال كردند و فرصت‌ها را از كشور گرفتند. اگر برخی این فرصت سوزی را به كشور تحمیل نكرده بودند، مطمئنا سریع‌تر می‌توانستیم مرزهای توسعه را درنوردیم.»
 بازنگری در رویكردها به نفع جامعه روحانیت است.


همان‌گونه كه در ابتدای گزارش اشاره شد، اصلاح‌طلبان بدون داشتن حكم رسمی بر خود تكلیف می‌دانند كه به عنوان بازوان مشورتی روحانی به ارائه دیدگاه بپردازند كه دراین میان دلواپسان به خوبی متوجه موضوع شده‌اند. بنابراین با طرح و گسترش موضوعاتی مانند چرخش روحانی به سمت اصولگرایان درصدد كاهش محبوبیت او هستند، اما ظاهرا تدبیر اصلاح‌طلبان را نادیده گرفته بودند؛ چنانكه معین در این باره می‌گوید:«آقای روحانی سابقه عضویت در جبهه اصلاحات را نداشته است اما با این وجود بر اساس برنامه‌ها و مواضعی كه اعلام كردند اصلاح‌طلبان به ایشان رای دادند و همچنان هم از ایشان حمایت می‌كنند. بنابراین اگر هم در زمینه مسائل سیاسی و اقتصادی درصدی به سمت اصولگرایی گرایش داشته باشد، مساله غیر منتظره‌ای نیست.» از سوی دیگر تحقق منافع ملی مهم‌ترین اولویت فعالیت اصلاح‌طلبان است كه دراین مسیر فعالیت جناحی با دیدگاه متضاد با خود را عاملی برای پیشرفت كشور می‌دانند. هر چند جامعه روحانیت را نمی‌توان تشكلی دارای دیدگاه مخالف اصلاحات دانست؛ چرا كه اعضای آن را بزرگان كشور و مسئولان سابق و فعلی كشور تشكیل می‌دهند كه دارای دیدگاه فراجناحی هستند. از همین رو بود كه مصطفی معین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه «با توجه به اینكه جامعه روحانیت از روحانی و آیت‌ا...‌هاشمی برای حضور در جلسات دعوت كرده است. در صورت شركت آنها در جلسات شورای مركزی چه تاثیری در مناسبات انتخابات سال آتی خواهد داشت ؟» پاسخ داد:«فكر نمی‌كنم حضور آقایان‌هاشمی‌رفسنجانی و روحانی در جلسات جامعه روحانیت مبارز در سرنوشت انتخابات تغییر قابل توجهی ایجاد كند. رای مردم براساس شناختی است كه از خود آقای روحانی و عملكرد دولت او دارند. اما حضور این دو بزرگوار برای جامعه روحانیت مبارز مفید ارزیابی می‌شود؛ چون این افراد از پایه گذاران این تشكل بودنده‌اند و سابقه انقلابی و دیرینه‌ای در نظام دارند و به نفع جامعه روحانیت است كه خود را ترمیم و در نوع رویكردهای گذشته خود بازنگری و تجدیدنظر كند.» در نهایت معین شایعه عبور اصلاح‌طلبان از روحانی را فرافكنی معنا می‌كتند و می‌گوید: این شایعات بخشی از استراتژی تضعیف دولت و ایجاد شكاف بین اصلاح‌طلبی و روحانی است. یكی از اصول مهم اصلاح‌طلبی رعایت ملاك‌های اخلاقی است و برای رسیدن به هدف حق نداریم از هر شیوه‌ای استفاده كنیم. بنابراین نباید با فرافكنی‌ها مقابله به مثل كرد، به جای برخورد نفی‌ای بهتر است ایجابی برخورد كنیم و دیدگاه خودمان را اطلاع‌رسانی و از آن دفاع كنیم.

 

منبع: 
آرمان امروز

افزودن نظر جدید