مذاکره سرمایه گذار کرد عراقی برای ساخت فرودگاه سقز


سرویس کردستان- سرمایه گذار کُرد عراقی برای ساخت فرودگاه سقز با مسئولان استان کردستان و شهرستان و نماینده مردم در مجلس وارد مذاکره و رایزنی شد.
 
به گزارش کردپرس؛ "شوان بوسکانی"، مدیر شرکت "هەلوان" سلیمانیه عراق روز پنجشنبه در فرمانداری گفت: برای سرمایه گذاری در اتمام  فرودگاه سقز، آماده همکاری هستم که پس از بررسی های لازم در زودترین زمان، موضوع موافقت یا عدم موافقت برای انجام عملیات سرمایه گذاری در این طرح اعلام خواهد شد.
نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به آماده بودن بستر لازم برای سرمایه گذاری در کردستان اظهار داشت:در دو سال گذشته به اندازه 15 سال سرمایه گذاری در استان انجام شده است.
محسن بیگلری با بیان اینکه جاده سقز- بانه از پر ترافیک ترین جاده های کشور است، عنوان کرد: سرمایه گذاری برای تبدیل شدن این مسیر 55 کیلومتری برای آزاد راه از دیگر مواردی است که سرمایه گذاران می توانند بر روی آن سرمایه گذاری کنند.
معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استاندار کردستان هم گفت: توسعه مناطق کردنشین از اولویت های دولت تدبیر و امید است.
حسین فیروزی با بیان اینکه، حمایت از بخش خصوصی باعث تولید ثروت، ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری برای اجرای طرح های دیگر خواهد شد، اضافه کرد: برای تسهیل در امور سرمایه گذاران، دولت در کردستان از هیچ کوششی دریغ نخواهد شد.
فرماندار سقز هم  حمایت از سرمایه گذاران غیر دولتی را گفتمان مشترک بین دولت و مجلس برشمرد و تصریح کرد: حمایت از بخش خصوصی برای عمران و توسعه شهرستان ضروری است.
علی اکبر ورمقانی ادامه داد: شهرستان سقز در زمینه جاده سازی، ساخت مجتمع های تجاری، ساخت سالن های همایش، کارخانه سیمان و استخر ظرفیت های مناسبی برای سرمایه گذاری دارد.
هیوا شیلانی، از سرمایه گذاران استان کردستان با اشاره به سرمایه گذاری شرکت پاسارگاد در ساخت مجتمع تجاری هم در این نشست مشترک اعلام کرد: برنده واقعی طرح های سرمایه گذاری، خود مردم هستند.
نام فرودگاه سقز به عنوان یکی از اساسی ترین طرح های توسعه کردستان و استان های همجوار 17 سال است که بر سر زبان مردم منطقه است، طرحی که در سال های 76 و 77 مطرح و در سال 80 وارد فاز اجرایی شد.
عرض باند فرودگاه 45 متر است که بر اساس مطالعه جدید به 60 متر ارتقا می یابد و طول باند نیز از 2 کیلومتر است که به بیش از سه کیلومتر و در سطح فرودگاه های بین المللی ارتقاء خواهد یافت.
آغاز تملک زمین برای احداث فرودگاه سقز به عنوان دومین فرودگاه استان کردستان از سال 82 شروع شد و سال 85 مصوبه هیئت وزیران گرفت و در سال 86 جهت انجام عملیات عمرانی به پیمان گذاشته شد.
منبع: 
کردپرس

افزودن نظر جدید