درخواست دوما از ايران برای به‌‌رسمیت‌شناختن الحاق کریمه به روسیه

وقایع‌اتفاقیه: یک عضو ارشد مجلس دومای روسیه در نامه‌ای خطاب به مجلس شورای اسلامی ایران از تهران خواست، الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه را به‌ رسمیت بشناسد.

 بر‌اساس گزارش اسپوتنیک، یوگنی فیودروف، رئیس کمیته سیاست‌های اقتصادی دومای روسیه، پیش‌ازاین پیشنهاد ارائه یک نامه رسمی به مجلس شورای اسلامی ایران درباره به‌رسمیت‌شناختن الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه را از سوی تهران مطرح کرده و سپس در نامه‌ای از مجلس ایران خواسته است، الحاق کریمه به خاک روسیه را به‌طور رسمی بپذیرد. این نامه که با حمایت لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته امور بین‌الملل دوما، تنظیم شده است، ایران را نه‌تنها در بُعد اقتصادی بلکه در بُعد نظامی و سیاسی به‌ویژه در مبارزه با تروریسم و جنگ علیه داعش، شریک روسیه معرفی کرده است. بنابر اعلام رسمی مجلس دوما، هنوز پاسخی از سوی مقامات و مجلس شورای اسلامی ایران دریافت نشده است. 
این نماینده دوما به‌رسمیت‌شناختن الحاق کریمه به روسیه از سوی ایران را یک حرکت سیاسی مثبت در جهت تحکیم پیشبرد روابط دوجانبه تهران- مسکو دانسته و بر‌اساس این گزارش، سوریه هفته گذشته به صورت رسمی اعلام کرد که الحاق کریمه به روسیه را کاملا پذیرفته است و از این رو مجلس دوما معتقد است که خوب خواهد بود تهران نیز گام مشابهی بردارد. فیودروف تأکید می کند که دیگر زمان شراکت استراتژیک ایران و روسیه فرارسیده است. 
در اینکه چرا و به چه دلیل نماینده دومای روسیه چنین پیشنهادی را مطرح کرده، قطعا نباید اظهار تعجب کرد چراکه تعداد زیادی از نمایندگان پارلمان روسیه را ملی‌گرایان یا افراد نزدیک به تفکر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور، تشکیل می‌دهند که قطعا برای خوشایند او دست به هر اظهارنظر غیر‌واقع‌بینانه‌ای می‌زنند. تردیدی در این امر نیست که هیچ‌کس در مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد روس‌ها وقعی نخواهد گذاشت چراکه به‌رسمیت‌شناختن الحاق کریمه به روسیه فقط تغذیه رسانه‌ای خوبی برای روس‌هاست و هرچند ممکن است برای ایران، بار حقوقی نداشته باشد اما انواعی از دردسر و سردرگمی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد؛ البته این نخستین‌بار نیست که بعضی‌‌ها در روسیه، خواهان برخی حمایت‌ها از مسکو در قبال قضیه اوکراین می‌شوند. 
در اوج بحران اوکراین و تنش‌های شدید روسیه و غرب که مسکو خود را بسیار در مخمصه می‌دید نیز درخواست‌هایی برای حمایت از مواضع کرملین صورت می‌گرفت. به نظر می‌رسد در تحولاتی همچون اوکراین که رابطه مستقیمی به منافع ملی ایران پیدا نمی‌کند، به نفع کشور است که با پیشه‌کردن سیاست بی‌طرفی فعال به تأمین منافع خود بپردازد. روسیه و غرب سال‌های سال است، بر سر منافع ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک با یکدیگر در رقابت هستند و کشورهایی مانند ایران، نه داعیه‌ این امر را دارند و نه به نفع آنهاست که وارد چنین فضایی شوند و بدون شک، اگر ایران بخواهد حمایت صریح خود را از روسیه نشان دهد، موجب افزایش فشارهای غرب بر کشور خواهد شد. 
بررسی نامه مجلس دومای روسیه در مجلس
عضو هیأت‌رئیسه مجلس گفت: نامه مجلس دومای روسیه درباره به رسمیت‌شناختن شبه‌جزیره کریمه در مجلس بررسی می‌شود. 
اکبر رنجبرزاده، نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نامه مجلس دومای روسیه به مجلس کشورمان درباره به رسمیت‌شناختن شبه‌جزیره کریمه، گفت: این نامه درواقع باید به دولت ما ارسال می‌شد؛ چراکه ما در به رسمیت شناختن کشورها یا جنبش‌ها توسط دولت عمل می‌کنیم.
 او گفت: البته با توجه به همسویی روسیه در مسائل مختلف با جمهوری اسلامی ایران، ما نیز از هرگونه مواضع منطقی و اصولی این کشور که در چارچوب موازین بین‌المللی باشد، حمایت و پشتیبانی می‌کنیم. این عضو هیأت‌رئیسه مجلس اظهار کرد: این نامه در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و نتایج بررسی نیز مشخص خواهد شد.

 

منبع: 
وقایع اتفاقیە

افزودن نظر جدید