ممانعت از بزرگداشت قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای را محکوم می‌کنیم! خواستار آزادی بی‌درنگ همهٔ دستگیرشدگانیم!

پیام هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

پیام هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

ممانعت از بزرگداشت قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای را محکوم می‌کنیم!

خواستار آزادی بی‌درنگ همهٔ دستگیرشدگانیم!

روز آدینه، ۱۲ آذر ۱۳۹۵ و در هژدهمین سال‌گرد قتل‌های زنجیره‌ای تعداد زیادی از جوانان، نویسندگان و شاعران علی‌رغم همه فشارهای اولیهٔ نیروهای امنیتی و انتظامی با هدف بزرگ‌داشت قربانیان این جنایات بی‌رحمانهٔ حکومتی بر آرام‌گاه محمد مختاری و محمد جعفر پوینده از قربانیان کشتارهای نام‌برده در امام‌زاده طاهر کرج حضور یافتند.

بنا به اعلام کانون نویسندگان ایران که فراخوانندۀ یادمان محمدجعفر پوینده و محمد مختاری بود، مأموران امنیتی حکومت برخوردی تهاجمی با اجتماع‌کنندگان داشتند و با خشونتی در ابعادی به مراتب بیش‌تر از سالیان پیش با آنان برخورد کرده و در پراکنده کردن  حاضران کوشیدند. در جریان این اقدامات گروهی از اجتماع‌کنندگان مورد اهانت و ضرب و شتم قرار گرفتند و تعدادی از آنان دستگیر شدند. مزدک زرافشان، بکتاش آبتین، محمد مهدی‌پور و ناصر زرافشان از دستگیرشدگان این اقدام سرکوب‌گرانهٔ نیروهای امنیتی‌اند. آقایان ناصر زرافشان و محمد مهدی پورکه دیروزدر مراسم سالگرد قتل های رنجیره ای دستگیر شده بودند، امروز آزاد شدند. سایر دستگیر شدگان  که تعداد دقیق آنان مشخص نیست، در بازداشت غیر قانونی مأموران حکومتی اند.

در جریان قتل‌های زنجیره‌ای که هژده سال پیش و در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی روی داد، چندین نفر از نویسندگان و فعالان سیاسی – فرهنگی به طرزی وحشیانه به قتل رسیدند. هنوز تعداد دقیق کشته‌شدگان مرتبط با این کشتار فرهنگیان و ابعاد برنامه‌ریزی‌های مربوط به آن فاش نشده است. هر چند از جمله با تلاش‌های رئیس‌جمهور وقت از ادامه و گسترش این قتل‌ها جلوگیری شد، اما حکومت این جنایات سازمان‌یافته را به گروه‌هایی خودسر در وزارت اطلاعات نسبت داد.

کانون نویسندگان ایران ، با صدور اطلاعیه‌ای در اعتراض به هجوم به گردهم‌آیی، این برخوردها را ادامهٔ قتل‌های زنجیره‌ای و در دفاع از آن جنایات خواند. در این اطلاعیه هم‌چنین آمده است: «اگر رفتار آن‌ها تغییر نکرده است، اما یک چیز در این میان فرق کرده است: این دوره، دورهٔ دیگری است و از تراژدی دیروز، کمدی می‌سازد.»

حکومت اسلامی همواره مانع رازگشایی و شفاف‌سازی پیرامون قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای شده است. کسانی که در همهٔ این سال‌ها پی‌گیر شفاف‌سازی این جنایت بوده‌اند، همواره تحت فشار و پی‌گرد قرار گرفته و به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

ما از کوششهای کانون نویسندگان ایران برای پرتوافکنی بر همهٔ زوایای قتل‌های زنجیره‌ای سیاسی حمایت  می‌کنیم. خواست این کانون مبنی بر روشن شدن آمران و عاملان قتل‌های وحشیانهٔ زنجیره‌ای، محاکمه و مجازات آنان و اعمال عدالت در بارهٔ قربانیان آن کشتارها و بازماندگان آنان خواست مشترک ما ایرانیان آزاده و آزادی‌خواه است.

ما ضمن محکوم کردن تضییقات و اقدامات آزاردهنده و سرکوب‌گرانهٔ نظام اسلامی، خواهان آزادی فوری دستگیرشدگان واقعهٔ روز آدینه، و آزادی و رفع فشار از آن کسانی هستیم که در ارتباط با پی‌گیری دادخواهانهٔ پروندهٔ قتل‌های زنجیره‌ای محکوم و تحت آزار و سرکوب حکومتی قرار گرفته‌اند. هم‌چنین به سهم خود از تمامی سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری می‌خواهیم تا به هر نحو ممکن به این اقدامات سرکوب‌گرانه اعتراض کنند.

هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ (۳ دسامبر ۲۰۱۶)

افزودن نظر جدید