حركت جهانى ايرانيان براى آزادى زندانيان سياسى فاطمه حقيقت جو: تجمع ها بلندگويى براى بيان درد زندانيان سياسى هستند

" وقتى که با فراخوان اعتصاب غذاى اکبر گنجى روبرو شدم با خود فکر کردم چرا ما در تورنتو به طور عملى از اين حرکت حمايت نکنيم."
بينش حسن پور دانشجوى رشته روانشناسى و فلسفه در دانشگاه تورنتو آغازکننده آکسيون اعتصاب غذا در تورنتو چنين ميگويد و ادامه ميدهد:"به گروه دانشگاهى اگورا اى ميل زدم و بلافاصله از خانم ها ويکتوريا طهماسبى و منيره محمدى و آقايان مهرداد آرين نژاد و نادر هاشمى پاسخ مثبت گرفتم."
به اين ترتيب حرکتى در تورنتو آغاز شد تا اين بخش از جامعه ايرانى خارج کشور را به طرفداران آزادى زندانيان سياسى در تهران، نيويورک، برلين، پاريس، لندن، سيدنى، ترکيه، بلژيک و. .. پيوند زند.
بيش از يک هفته پيش اکبر گنجى "اعتصاب غذاى جهانى“ براى آزادى زندانيان سياسى ايران را فراخوان داد و نامهاى منصور اسانلو، رئيس اتحاديه کارگران شرکت واحد تهران، رامين جهانبگلو، استاد دانشگاه در تورنتو و تهران، و على اکبر موسوى خوئينى دبيرکل سازمان دانش آموختگان ايران(ادوار تحکيم وحدت) را به عنوان سمبل اقشار مختلف زندانيان سياسى مطرح کرد. 
از آن پس در شهرهاى بسيارى از کشورهاى جهان و همچنين در ايران سازمانها، شخصيت ها و افراد بى شمارى از اين فراخوان اعلام پشتيبانى کرده و در جهت جان بخشيدن به شعار آزادى زندانيان سياسى گام برداشتند.
گرچه اکبر گنجى در چند روز گذشته بارها اعلام کرده است که حتى به صورت انفرادى هم حاضر به آغاز و ادامه اعتصاب غذا در مقابل دفتر سازمان ملل در نيويورک خواهد بود، اما ناظران برآنند که تاثير اين حرکت زمانى نمايان خواهد شد که کميتى مناسب در تعدادى هرچه بيشتر از شهرهاى جهان به آن بپيوندند.
خانم فاطمه حقيقت جو نماينده مجلس ششم شوراى اسلامى که براى اعتراض به حذف کانديداهاى اصلاح طلب از انتخابات دوره هفتم مجلس استعفا داده بود، و اکنون در دانشگاه M.I.T به پروژه هاى تحقيقى مشغول است، ميگويد: "من وقتى خاطرات زندانيان سياسى آزاد شده را ميخوانم نميتوانم ببينم که همچنان زندانيان سياسى در شرايط سخت در زندانهاى ايران گرفتار هستند و دست روى دست بگذارم. به همين دليل از فراخوان حمايت ميکنم."
او ادامه ميدهد:"من خودم زبان بريده منصور اسانلو را با هفت، هشت بخيه ديده ام. پشت او را ديده ام که جاى ضربات چاقو بر آن نمايان بود. گناه آقاى اسانلو اين است که از حقوق صنفى کارگران دفاع کرده است."
او مى افزايد:"سيدعلى اکبر موسوى خوئينى از بهترين دوستان من است. از نزديک شاهد تلاش هاى او براى آزادى دانشجويان زندانى بودم. ميديدم که با وجود تهديدها دست از کمک به اين زندانيان و خانواده هاى آنها برنميدارد. گناه او نيز حمايت از ابتدايى ترين حقوق افراد جامعه است. آقاى رامين جهانبگلو يک فيلسوف است. کار او تدريس و تحصيل علم است. چه معنى دارد که به او اتهام جاسوسى ميزنند. اصلا اتهام جاسوسى براى فعالان اجتماعى و نويسندگان و روشنفکران چه معنا دارد. من از اينجا اعلام ميکنم که حرکت ما، حرکتى کاملا ملى و ايرانى ست. در اين حرکت نه سازمانهاى بين المللى و نه دولت ها و سازمانهاى امنيتى نقشى ندارند. و هدف تنها آزادى زندانيان سياسى ايران است."
حقيقت جو درباره فعاليت هاى انجام شده در رابطه با فراخوان اکبر گنجى در آمريکا ميگويد:"در نيويورک، واشنگتن و در غرب آمريکا، کميته هايى براى سازماندهى روزهاى گردهمايى شکل گرفته است. در عين حال يک کميته متشکل از ده نفر که من خود نيز عضو آن هستم و نشست مرتب و هرروزه دارد، فعاليت هاى کميته هاى محلى را هماهنگ ميکند."
خانم فاطمه حقيقت جو درباره کميته نيويورک که عملا مرکزى ترين کميته اعتصاب غذاست، ميگويد:"هماهنگى اين کميته را آقاى دکتر محسن قائم مقام به عهده دارد و آقاى مهدى امينى رابط رسانه اى کميته است. ما تا حدودى تقسيم کار کرده ايم و اميدواريم بتوانيم حرکت را به شکلى مطلوب پيش ببريم."
او در پاسخ به اين پرسش که چه انتظارى از اين حرکت دارد، ميگويد:"اين حرکت اول از همه اعلام همبستگى با زندانيان سياسى است. من در عين حال اميدوارم تجمعات ما در گوشه و کنار جهان به بلندگويى براى بيان شرايط سخت زندانيان سياسى ايران تبديل شود. و از اين طريق توجه سازمانهاى بين المللى به اين موضوع جلب شود تا شايد گامى در جهت آزادى اين انسانها که به ناحق در زنجيراند برداشته شود."
اکبر گنجى محل اعتصاب غذاى خود را در مقابل دفتر سازمان ملل در نيويورک اعلام کرده بود. به نظر مى آمد که براى گرفتن اجازه تجمع در محل مزبور مشکلاتى وجود داشته است، اما بنابر گفته خانم حقيقت جو اين مشکلات برطرف شده و به احتمال قوى ايرانيان نيويورک ميان خيابان هاى چهل و دوم و چهل و چهارم در مقابل دفتر سازمان ملل در روزهاى ١۴ تا ١۶ جولاى گرد مى آيند و اکبر گنجى در روز ١۵ جولاى به آنان ميپيوندد.
بينش حسن پور در تورنتو درباره تعداد شرکت کنندگان در آکسيون ميگويد:"تا به حال نزديک به ٢٠ نفر اعلام آمادگى کرده اند. ليست آنها در روى سايت مخصوص تحصن موجود است."
او مى افزايد:"البته آقاى گنجى گفته است که حتى اگر يک نفر هم به او نپيوندد به تنهايى به کار خود ادامه خواهد داد، اما ما اميدواريم حدود ۵٠ نفر به گروه اعتصاب غذاى تورنتو بپيوندند. "
نياز سليمى از ديگر فعالان اين حرکت در تورنتو ميگويد:"انتخاب سمبليک اسانلو، جهانبگلو و موسوى خوئينى توسط آقاى گنجى طيف وسيعى از زندانيان سياسى را پوشش داده است و ما اميدواريم ايرانيان تورنتو با حفظ علايق سياسى خود به اين حركت بپيوندند. اين يک حرکت همگانى براى آزادى و دمکراسى است."
خانم سليمى فعال اجتماعى ساکن تورنتو که مسئول رزرو جا براى روزهاى تجمع است، ميگويد:"به احتمال قريب به يقين ميدان ناتان فيليپس (شهردارى تورنتو) محل تجمع خواهد بود. و پيشنهاد آقاى گنجى که در يک محل عمومى سرپوشيده اکسيون صورت بگيرد در اينجا عملى نميشود."
بينش حسن پور درباره هدف اين حرکت مشخص ميگويد:"نام سايت ما جمله معروفى ست که آقاى گنجى مضمون آن را بارها به کار برده است"آزادى مجانى نيست". ما ميخواهيم با اعتصاب غذاى خود بگوييم دمکراسى همچون هر چيز ديگر بهايى دارد و ما آماده پرداخت آن بها هستيم."
ايرانيان ساکن تورنتو در صورت تمايل به شرکت در اين تجمع براى آزادى زندانيان سياسى در ايران ميتوانند به سايت www.freedomisnotfree.ca مراجعه کنند.

سايت اصلى اين حرکت جهانى: www.free-political-prisoners.net

شهروند - شماره ۱۰۸۱ - ۷ جولاى ۲۰۰۶ - جمعه ۱۶ تير ۱۳۸۵

منبع: 
شهروند

افزودن نظر جدید