آیا قرن بیست ویکم عصر وسیله نقلیه الکتریکی خواهد بود؟

آیا قرن بیست ویکم عصر وسیله نقلیه الکتریکی خواهد بود؟

بطور کلی انسان، قرن بیست و یکم را با امیدهای بسیار آغاز کرده است. پیشرفت علمی وفنی در تمام زمینه ها مانند حمل و نقل، منابع انرژی، فناوری اطلاعات که تمامی امیدهای واقعی اند، حتی دسترسی به سیارات جدید در سیستم خورشیدی دیگر. اما متاٌسفانه در دهه دوم قرن اخیر سیاستمداران نه تنها دراروپا یا اسپانیا بلکه حتی در آن سوی اقیانوس اطلس نیز به مقابله و رویارویی با تحقیقات گسترده و نتایج آن برخاسته اند: از این دست اند انکار گرم شدن کره زمین و آلودگی محیط زیست، یا وضع مالیات بر انرژی پاک و خودکفایی انرژی مانند اسپانیا.

دکتر کریستف گالفار، فیزیسین و ریاضیدان - از بهترین شاگردان استیفن هاوکینگ و نویسنده اثر بزرگ "کهکشان در دستان شما" می گوید: "هدفم از نوشتن این کتاب آگاهی مردم است تا نظریات مشخص و روشنی به دست بیاورند، زیرا بدون آگاهی علمی، دموکراسی بسیار پیچیده است. سیاستمداران طامات می بافند و ترهات می گویند. برای ایشان واقعیت اهمیتی ندارد اما در کل جامعه پژوهش علمی صداقت و درستی هست. هر فردی می تواند صحبتهایی بدون پشتوانه کند یا حرفهای بی اساس و بیمایه بگوید، ولی جامعه علمی مبتنی بر تحقیق و تتبع و نیز بر تاٌیید جمعی جامعه علمی استوار است و می تواند مورد اطمینان و وثوق باشد. امروز یک واقعیت امیدبخش وجود دارد و آنهم وجود افراد و گروه هایی است که بدون چشمداشت به قدرت سیاسی یا ثروت بدنبال کشف و ابداع، جهت خدمت به مردم اند. AVELE و اعضای آن طی سالیان متمادی با تحقیقات و پیشرفت در ساخت نمونه ها، کسب جواز اختراع و اعلامیه ها یک عضو کوچک از خانواده بزرگ جهانی محققان است. این سازمان به این نتیجه رسیده است که حمل و نقل (ترانسپورت) با 1200میلیون اتوموبیل در خیابانها بیشترین سهم را در آلودگی محیط زیست در جهان دارد. کافی نیست که فقط موتورهای بنزینی یا گازوییلی را به موتور الکتریکی تغییر داد، بلکه باید سیستم انرژی و طرز تفکر مصرف کنندگان را نیز تغییر داد. به این نتیجه رسیده است که همان گونه که موتور احتراق داخلی موجب پیشرفت صنعت نفت و گاز شد، همان گونه نیز موتور الکتریکی سبب پیشرفت و تحول انرژی پاک و پایدار خواهد بود و خوشبختانه آمار افزایش ماشین های الکتریکی این نظریه را اثبات کرده است.

 

فعالیت های عمده ای که AVERE انجام داده است چیستند و مشخصاً فعالیت های AVELE کدام اند؟

 AVERE سازمانی اروپایی است که با حمایت اتحادیه اروپا در سال 1978 جهت حمل ونقل الکتریکی

LA MOVALIDAD ELECTRIC) یا متحرک های االکتریکی) تاًسیس شد. نقش آن دفاع و حمایت از وسایل حمل و نقل الکتریکی و پایدار در مقابل لابی های نفتی و گازی مستقر در بروکسل است . AVELE مانند اغلب سازمان های ملی اروپایی در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی نضج گرفت. بعد از 44 سال که از برگزاری سمپوزیوم های علمی در زمینه وسایل حمل و نقل الکتریکی (LA MOVALIDAD ELECTRIC) می گذشت در نوامبر سال 2013 برای اولین بار AVELE آن را در بارسلون برگزار کرد که در آن 1300 نفراز دانشمندان و محققان ونیز 4000 نفر از متخصصان 57 کشور شرکت کرده بودند. این سمپوزیوم همانا گردهمایی علمی جهانی در زمینه انرژی پایدار است. AVELE همّ خود را صرف آگاهی و روشن نمودن مردم از طریق آموزش نموده است، با معیارها و روشهای انسانگرایانه، ما خود را از مدافعان کره زمین و عضو کوچکی از این خانواده علمی می دانیم؛ هدف ما نه قدرت سیاسی و نه قدرت اقتصادی است.

 

چرا تولید ماشینهای الکتریکی بیشتر جهت مصرف شخصی است در حالیکه حمل ونقل عمومی بخش عمده جهت حفظ محیط زیست است؟

به همان دلیل که بخش اعظم تولید ماشین های با سوخت فسیلی نیز جهت مصرف شخصی است. آموزش و فلسفه فردگرایی در قرن اخیر این تفکر را بنا نهاد که "هرکس یک اتوموبیل". امروزه شاهدیم که تغییر این عادت بد و درخواست برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیاز به مجاهدت بسیار دارد. اما واقعیت موجود امروز، آلودگی زیاد محیط زیست در اکثر شهرهای دنیا بهترین آموزگار زندگی است که ما را مجبور می کند که عادت های بد خود را تغییر دهیم. خانم تاچر می گفت: "اگر جوان بیست و شش ساله ای هنوز از مترو یا وسایل نقلیه عمومی استفاده می کند یک شکست خورده است." این گفتار نمایندگان سیاسی ما سرمشق و الگوی رفتاری ما شد.

آیا برای راه اندازی ویا بکار گیری ماشین الکتریکی نیاز به اراده سیاسی هست؟

بدون شک. کافی است تعداد اتوموبیل های الکتریکی را در کشورهای سردسیر مثل نروژ با 7میلیون نفر جمعیت و 100000 اتوموبیل الکتریکی، با اسپانیا با 45میلیون نفر جمعیت و 20000 اتوموبیل مقایسه کنیم. واضح است که تفاوت بین کشورها در قوانین و کاربرد آن توسط دولت هاست؛ یکی با وضع مالیات اجباری بر خورشید و کاهش کمک های سالانه به اتوموبیلهای الکتریکی (طرح MOVEA یا همان یارانه مالی جهت خرید اتوموبیل که قبلاً MOVELE بود) عمل می کند و دیگری برعکس مالیات ها را آزاد کرده امتیاز بیشتری به اتوموبیل های الکتریکی می دهد.

 

آیا مصرف کننده حاضر است هزینه بیشتر برای اتوموبیل الکتریکی بدهد؟

قطعاً خیر، نه اکنون و در این مرحله که از بحران اقتصادی خارج می شود و نه هرگز. ما باید خود و همسایگانمان را قانع کنیم که با یک ماشین موکس دو تنی نه می توانیم فرزندانمان را به مدرسه تا 5 کیلومتری برسانیم و نه می توانیم آنها را تا مرکز شهر ببریم. آموزش مصرف مسئولانه کلید این مشکل است. اگر شهرنشینان الگوهای خود را تغییر دهند و از سازندگان اتوموبیل درخواست ماشین های کوچکتر، سبک و ظریف بخاطر آلوده نساختن شهرها بنمایند، به سرعت قیمت اتوموبیل های الکتریکی پایین خواهد آمد.

 

آموزش ومصرف مسوُلانه کلید حلّ مشکل است

 

در باره باتریها و گرایش به کاهش قیمت آن، آیا این روند ادامه خواهد داشت؟

پژوهش و پیشرفت صنعتی تا زمانی که منافع اقتصادی وجود دارد، هرگز متوقف نمی شود. اگر بازار بداند آزادی عمل تام دارد بی تردید قیمت ها کاهش خواهند یافت. بهترین مثال، باتریهای ماشین است. در ایالات متحده در سال 2017 جنرال موتور در حال فروش محصول جدید خود است و شورلت بلت BOLT صددرصد الکتریکی با برد 320 کیلومتر فقط در دوماهه اول سال موفق شده است 2114 عدد بفروش برساند. زمان زیادی از سال نگذشته است. این آزادی عمل قبلاً فقط در حد یک رویا بود.

 

برمبنای چه معیاری میگویید که وسایل حمل ونقل الکتریکی یک وسیله نقلیه پاک محسوب میشود؟

بنا بر نظرAVELE انرژی تجدیدشونده یا بازیافت و حمل و نقل الکتریکی، خواه شخصی خواه عمومی در شکل دوگانه سوز یا هیبرید، دو روی یک سکه اند؛ یکی بدون دیگری نا قص است. "تسلا موتور" در یک پروژه هم انرژی پاک و هم وسیله حمل و نقل الکتریکی را به کار گرفته و در کالیفرنیا اجرا می کند. همان طور که قبلآً ذکر شد AVELE معتقد است که موتور الکتریکی در قرن بیست و یکم عامل پیشرفت صنعت انرژی پاک خواهد شد. به دلیل مشخصه تناوبی آن، نیاز به نوعی مخازن انباشت (برای ذخیره انرژی) دارد، بطور مثال در طول روز خوشید انرژی تولید می کند و باد بیشتر در شب، که این انرژی وسایل حمل ونقل الکتریکی را در شب شارژ کرده و صبح از انرژی صددرصد پاک استفاده می شود. چی از این بهتر؟!

 

رهنمودهای اتحادیه اروپا جهت موتورهای با سوخت فسیلی گاه محدود اند. آیا فکر می کنید احتمال یک عقبگرد دیگر وجود ندارد و وسایل حمل و نقل الکتریکی به یک واقعیت بازار تبدیل خواهند شد؟

بدون شک. همان طور که هنگام برگزاری EVES27 در بارسلون متذکر شدم، علیرغم دو شکست قبل بالاخره در بار سوم وسایل نقلیه الکتریکی خود را تثبیت کرده اند. در قرن بیستم بالاخص با افزایش تولید نفت، قدرت و منافع مالی و اقتصادی از آن سرچشمه گرفت که هم اکنون نیز ادامه دارد. بعد از سالهای 80 بار دیگر تلاشهایی جهت تاٌمین منافع همان لابی ها صورت گرفت. کم کم آگاهی مردم سبب شد تا خواهان الگوهای بهتر برای زندگی کره زمین باشند. بله در نهایت امروز وسایل حمل و نقل الکتریکی یک واقعیت بازار شده اند.

 

چه نظری در باره خط مشی وسایل ارتباط جمعی دیجیتالی مثل iElektro با تجهیزات الکتریکی دارید؟

بنا بر نظرAVELE نقش روزنامه های دیجیتالی نقشی اصولی و اساسی است؛ همیشه یک یاری دهنده است و پیوند گزیرناپذیر با مردم دارد.

از طرف AVELE از این مصاحبه تشکر نموده، موفقیت روز افزون شمارا آرزومندیم. 

بخش: 

افزودن نظر جدید