ترور در مرکز استکهلم، پایتخت سوئد!

bahram.rehmani@gmail.com

امروز، جمعه هفتم آوریل 2017 - 18 فروردین 1396 حوالی ساعت 15 قراری (...) در کافه رستوران طبقه دوم فروشگاه زنجیره‌ای اهلنز در مرکز شهر استکهلم داشتم (...) چند دقیقه‌ای بیش‌تر به ساعت 15 نمانده بود (...) ناگهان صدای انفجار شنیده شد. جمعیت زیادی در کافه رستوران حضور داشتند. همه سراسیمه به سوی پنجره‌هایی رفتند که صدای انفجار از آن‌جا آمده بود. چند پلیس به سرعت جمعیت را دور می‌کردند. برخی ها نیز به سرعت رستوران را ترک نمودند. بلافاصله بلندگوهای اهلنز اعلام کردند که مردم سریع تر بیرون بروند. کارکنان اهلنز مردم را از خروجی‌های اضطراری به بیرون راهنمایی می‌کردند.

بیرون که آمدیم تعدادی پلیس را در ورودی اصلی اهلنز و مترو دیدیم که سعی می‌کردند مردم را متفرق کنند. خانمی روی زمین افتاده بود و از بدنش خون بیرون می‌زد.

راننده یک وسیله نقلیه باری، نخست آن را به روی جمعیت رانده و سپس به ساختمان اهلنز کوبیده بود. از کامیون دود غلیظی بیرون می‌زد. جایی که کامیون خودش را به ساختمان اهلنز کوبیده بود ‌(دروتننینگ گاتان)، یک چرخ دستی سوسیس فروشی بود که متلاشی شده بود. پلیس‌ها که اغلب هفت تیر در دست داشتند بلافاصله در نزدیکی خروجی مترو سنگر گرفته بودند که به‌نظر می‌رسید منتظر کس یا کسانی اند تا شلیک کنند. پلیس تقریبا یک کیلومتر اطراف اوهلنز، مغازه‌ها و ساختمان‌ها را به‌سرعت خالی می‌کرد و از مردم می خواست که از مرکز شهر دور شوند. دود غلیطی همچنان از کامیون بیرون می‌زد و آتش نشانی نیز مشغول پاشیدن مواد سفیدی به روی کامیون بود.

پس از این واقعه شهر را ترس و نگرانی فراگرفت. تمام ترافیک قطار که از ایستگاه مرکزی استکهلم می‌گذرد، متوقف شده است. بر اساس گزارش دفتر حمل و نقل استکهلم، حتی تمام شبکه‌های قطار محلی استکهلم و اتوبوس نیز متوقف شده‌اند. اطراف پارلمان و ساختمان‌های دولتی بسته و مراکز عمومی تخلیه شده‌اند.

راننده اصلی کامیون که متعلق به یک کمپانی آبجوسازی است به پلیس گفته که در حال تخلیه بار کامیون بوده که کامیون توسط فرد مسلحی که نقاب بر چهره داشه دزدیده شده است. تاکنون رسما اعلام شده که در این حمله تروریستی، سه نفر کشته شده و 8 نفر زخمی شده‌اند.

گفته شده که در دیگر مناطق استکهلم نیز صدای تیراندازی شنیده شده است، از جمله در منطقه فریدهمز پلان و شیستا. هلیکوپترهای پلیس نیز بر آسمان منطقه در حال پرواز اند و صدها پلیس و نیروهای ویژه امنیتی و ضدشورش بخش‌های وسیعی از مرکز استکهلم را بسته‌اند.

استفان لوون، نخست‌وزیر کشور، طی یک کنفرانس خبری کوتاه اظهار داشت: "به سوئد حمله شده، تمام شواهد بیانگر یک حمله تروریستی است."

دقایقی پیش پلیس کنفرانس خبری برگزار کرد. در این کنفرانس علاوه بر صحبت در مورد جزئیات حمله احتمالی تروریستی، اعلام شد که پلیس به دنبال مردی است که تصویر او در زمان وقوع این حادثه در دوربین‌‌های مداربسته ثبت شده است.

پلیس هم‌چنین از مردم خواسته تا در خانه‌های خود بمانند و هم‌زمان اعلام کرده که هیچ کس در ارتباط با این حادثه دستگیر نشده است.

بیمارستان‌ها به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

هنوز هیچ کسی یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در ماه‌های گذشته چند عملیات تروریستی مشابه با خودرو توسط عوامل گروه «دولت اسلامی»‌(داعش) در اروپا انجام شده است. 14ژوئیه سال گذشته، یک مرد تونسی‌تبار به نام حمد لهویج بوهلال با یک کامیون به جمعیتی که برای جشن روز ملی فرانسه در شهر نیس جمع شده بودند حمله کرد. در این حمله دست‌کم 84 نفر کشته و 200 نفر زخمی شدند. در ماه دسامبر سال گذشته میلادی نیز فردی به نام انیس عامری با کامیون به جمعیت حاضر در بازار کریسمس برلین راند و 12 نفر را کشت. در 22 مارس سال جاری نیز فردی به نام خالد مسعود در لندن با یک خودرو به پیاده‌رو پل وستمینستر در کنار پارلمان بریتانیا وارد شد، عده‌ای را زیر گرفت و یک مامور پلیس را هم با چاقو به قتل رساند و خود با گلوله پلیس از پای درآمد. در جریان این حمله پنج نفر از جمله یک مأمور پلیس کشته شدند. مسئولیت تمامی این عملیات تروریستی را داعش برعهده گرفته است.

رویترز نوشته است که در سال 2010 شبکه القاعده، که زمانی افراد داعش نیز در این شبکه بودند، از هواداران خود خواسته بود که از کامیون به‌عنوان سلاح استفاده کنند. 

افزودن نظر جدید