روز زمین

امروز، 22 آوریل، مصادف با "روز زمین" است. روز زمین مناسبتی سالانه است که در 22 آوریل جشن گرفته می شود. در این روز در سراسر جهان اجتماعات مختلفی برای ابراز حمایت از محیط زیست برپا می شوند. جشن روز زمین، که اولین بار در سال 1970 برگزار شد، امروزه در 193 کشور و در هماهنگی توسط "شبکۀ روز زمین" برگزار می شود.

سال 2016، در روز زمین، توافق پاریس حاصل شد؛ توافقی که امریکا، چین و 120 کشور دیگر آن را امضا کردند. این توافق، الزامی کلیدی برای بخشیدن اعتبار اجرائی به "پیمان حمایت از اقلیم" بود که در سال 2015 در جریان کنفرانس سازمان ملل در باب تغییرات اقلیمی در پاریس توسط 195 کشور مورد تأئید قرار گرفته بود.

در سال 1969 در جریان کنفرانس صلح سازمان یونسکو در سان فرانسیسکو، جان مک کانل، از فعالان صلح، پیشنهاد داد که یک روز در سال به پاس زمین و مفهوم صلح اختصاص یابد و برای نخستین بار در سال 1970 و در روز 21 مارس (اول فروردین) – نخستین روز بهار در نیمکرۀ شمالی - جشن گرفته شود. بعداً این روز تعادل طبیعت در بیانیه ای که توسط مک کانل تنظیم شد و به امضای اوتانت، دبیرکل وقت سازمان ملل، رسید به عنوان روز زمین تصویب شد. یک ماه بعد گیلورد نلسون، سناتور امریکائی، روز 22 آوریل را با هدف آگاهی بخشی محیط زیستی به عنوان روز زمین اعلام کرد که اولین بار در همان 22 آوریل 1970 جشن گرفته شد...

در حالی که این روز جدید بیشتر بر اوضاع امریکا تمرکز داشت، در سال 1990 سازمانی که توسط دنیس هایس بنا گذاشته شده بود، آن را به صحنۀ بین المللی کشاند و مراسمی را در 141 کشور برگزار کرد.

اجتماعات بسیاری روز زمین را در تمام هفتۀ از 22 تا 29 آوریل جشن می گیرند و فعالیتهای گوناگونی را که متوجه محیط زیست و مسائل محیط زیستی مبتلابه جهان اند، سازمان می دهند. امسال در روز 22 آوریل "راهپیمائی برای علم" برگزار می شود که با اجتماع "تحرک مردمی برای اقلیم" پی گرفته خواهد شد.

منبع: 
ویکیپدیا انگلیسی

افزودن نظر جدید