گزارش " آگوستین میان" روزنامە نگار اسپانیایی از اجرای نمایش "جغد جنگ" در مادرید

در روز پانزدهم نوامبر چهار شنبه گذشته نمایشنامه " جغد جنگ " برگرفته از میتولوژی ایران باستان، نوشته شده و بکارگردانی رضا علامه زاده و بازیگری حمید عبدالملکی در مادرید بروی صحنه رفت.

 

تهیه کننده گزارش" آگوستین میان.                   ۲۱- ۱۱- ۲۰۱۷

 

در چهارشنبه گذشته نمایشنامه جغد جنگ برگرفته از " شاهنامه فردوسی " توسط رضا علامه زاده سینما گر ایرانی و با بازیگری حمید عبدالملکی  در مرکز فرهنگی آرگانزوئلا بروی صحنه رفت.

داستان در ایران باستان و افسانه ای اتفاق می یفتد. در این فضا و مکان افسانه ای دنیا بدو کشور ایران و توران تقسیم شده است که بهر بهانه ای با یکدیگر می جنگند و دریایی از خون براه میاندازند. داستان مشخصا به شخصیت فرمانده نیروهای توران ارج بسیار میگذارد که تمامی کار و تلاشش را صرف آن میکند که میان دو کشور جنگها از میان برداشته شوند و صلح جایگزین آنها شود و بالاخره جان خود را برای رسیدن به این هدف از دست میدهد.

بعد از آنکه نیم بیشتر نمایشنامه پیش رفته بود نقص تکنیکی  مانع از آن شد که حاضران اسپانیایی زبان، ترجمه هم زمان بازیگر را که با زبان پارسی ایفای نقش میکرد دنبال کنند، ولی بازی خیره کننده حمید عبدالملکی همگان را بر صندلیهایشان هیپنوتیزم صحنه نمایش کرده بود. و اینچنین نمایش را تا پایان ادامه دادند بدون آنکه برایشان مهم باشد که نمایش با تکلم پارسی پیش میرود.

تئاتر تک نفره " جغد جنگ " با الهام از یکی از قصه های شاهنامه فردوسی که در زمانهای دور در ایران افسانه ای اتفاق میافتد بر حول ارزش گذاری روی حسن همجواری و صلح میان کشورهای همسایه دور میزند.

 

              ☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

شاهنامه فردوسی

کتابی نگاشته شده در ابعاد غول آسا بزبان پارسی، بهنگامی  نوشته شد که بیش از سه قرن تحت نفوذ زبانی دیگر و استیلای عرب و فرهنگ اسلامی قرار داشت.

شاهنامه فردوسی یکی از شاهکارهای ادبی  در عرصه جهانی است. در میانه قرنهای ده و یازده یک دهقان زاده ایرانی، پایبند به سنتهای میهنی اش برای مقابله با فرهنگ و زبان تحمیل شده، حماسه ملی ایران و یا پرشیا را پی میافکند.

در این کتاب حماسه های آریایی، بابلی، یونانی و یهود باضافه آنچه از ایران آنروز بیادگار مانده بود  در هم میامیزند و در پهنای خراسان بزرگ آنروز میان دو کشور ایران و توران اتفاق میافتند.

 

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

 

جغد جنگ.

رضا علامه زاده در باره یکی از مهمترین شاخصهای این اثر میگوید: تئاتر تک نفره شاید همیشه " stand  up  " یک کمدی را بیاد آورد. در حالیکه تاریخ تئاترهای تک نفره در فرهنگهای مختلف بهمان  اندازه طولانی است که " stánd up  " های کمدی. یکی از مشهورترین آنها در سالهای اخیر اثری بنام " Johan Padan   در کشف قاره آمریکا " است.

 

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

 

جغد جنگ.

داستان ما در ایران باستان اتفاق میافتد. شاهزاده سیاوش بخاطر توطئه های نامادریش مجبور میشود ایران را ترک کند و بتوران کشور همسایه و دشمن همیشگی سرزمینش ایران پناه برد.

شاهزاده سیاوش با دختر افراسیاب پادشاه توران ازدواج میکند با این امید که نقطه پایانی بگذارد بر جنگهای بی میان دو کشور.

بخاطر حسد برادر پادشاه توران نسبت به سیاوش، در نهایت سیاوش به دستور افراسیاب بقتل  میرسد و دگر بار جنگهای بی پایانی به خون خواهی سیاوش میان دو کشور آغاز میشود.

کیخسرو، فرزند سیاوش بعد از مرگ پدر زاده میشود. افراسیاب در رویا میبیند که فرزند سیاوش بخون خواهی پدر به پادشاهی او پایان میدهد. بدین خاطر به فرمانده سپاهیانش پیران ویسه فرمان میدهد تا کیخسرو را به مقصدی دور برده تا در آنجا بزرگ شده و نتیجتا از نیاکان خود اطلاعی نداشته باشد.

پیران ویسه با آگاهی از کینه و ترس افراسیاب از کیخسرو عزمش را جزم میکند تا کیخسرو را حفاظت کند.

رستم قهرمان ملی ایران و نجات دهنده آن در رزمهای  بیشمار با سپاهی بیشمار برای نجات کیخسرو و بردنش به ایران بسوی توران میاید. پیران ویسه آراسته به خردمندی و اخلاق  برای جلوگیری از جنگها و خون ریزی های بیشتر میان دو کشور تلاش میکند و جانش را بر سر آن میگذارد.

داستان بر این تلاش و کوشش پیران ویسه برای دستیابی به صلح و هم زیستی میان دو کشور ارج والا میگذارد.

حمید عبدالملکی ، استادانه این نمایش تک نفره را به پیش میبرد، بطریقی خیره کننده بر صحنه تسلط دارد و نگاه و حرکاتش بشیوه ای خارق العاده

رساست و با توانایی به تک تک شخصیتهای متفاوت این نمایشنامه زندگی و جان میدهد.

لینک منبع: http://diario16.com/teatro-los-cuervos-la-guerra/

 

 

منبع: 
روزنامە اسپانیایی“Los Cuervos de la Guerra”

افزودن نظر جدید