مفهوم قانون شهروندی اسلامی!

ماجرای عجیب و کشدار اما واقعی "سپنتا نیکنام"، عضو زرتشتی شورای شهر یزد که به دلیل زرتشتی بودن از عضویت در این شورا  محروم شده،است, هم چهره حکومت گران و دولتی ها را نشان داده و هم ظرفیت دینی یک حکومت آپارتاید را بر ملا کرد و هم میزان تعدی یک "نظام" سلطه گر و ویرانگر مناسبات هزاران ساله ضد فرهنگ ایرانی را رسانه ای نمود. حال, آنهایی که با دایره و تنبک برای اعطا حقوق شهروندی رییس جمهور بنفش شده,در کوچه و بازار تبلیغ میکردند خاموش مانده  و منتظرند تا علما فسیل شده چه مقدر بفرمایند!

محمدرضا نیکفراستاد فلسفه میگوید: " معنای ایرانیِ مشخصِ سکولار شدن، رفع تبعیض است. تبعیض برقرار شده در مورد سپنتا نیکنام، نماینده شورای شهر یزد، معنای حکومت دینی را آشکار می‌کند. سکولاریسم مقابله با آپارتاید دینی است."

خانم شیرین عبادی، حقوقدان و فعال حقوق بشر با اشاره به الزام جمهوری اسلامی به کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی می‌گوید:

«ببینید! من در ابتدا مایلم از حقوق بین‌الملل شروع کنم و آن عهد دولت ایران است به کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی-سیاسی که دولت ایران به آن پیوسته و باید آن را اجرا کند. اساس این کنوانسیون نفی هر گونه تبعیض بر اساس مذهب، جنسیت، نژاد، زبان و یا هر امتیاز دیگری است. بنابراین اصولا این‌که ما فرد یا گروهی را به مناسبت عقاید مذهبی‌شان بخواهیم از حقی محروم بکنیم، خلاف تعهد بین‌المللی دولت ایران است.» 

آقای سپنتا نیکنام  گفته است: «… درباره اینکه چه شد و چرا داستان به اینجا رسید مطالب قابل‌ توجهی دارم اما تصور می‌کنم اکنون زمان مناسبی برای بیان این مطالب نیست. من تمام حرف‌های اصلی‌ام را گذاشته‌ام برای بعد از تعیین تکلیف این موضوع. علت نیز این است که موضوع من، چیزی فراتر از شخصیت حقیقی‌ام شده و در گروی آینده حقوق همه اقلیت‌ها در کشور است". 

پنجشنبه ۱۸ژانویه ۲۰۱۸ - ۲۸ دی ماه ۱۳۹۶

 

 

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.