مکثی بر ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی

بنا به گزارش وزارت کشور جمهوری اسلامی شمار تجمع‌های اعتراضی نزدیک به ۲ برابر یکسال قبل بوده و معترضان بیشتر و وسعت جغرافیایی اعتراض‌ها گسترده‌ تر شده است  و اعتراض های عمیق تری نسبت به دی ماه سال گذشته در راه است. قابل ذکر است که از دهه های گذشته, واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی( نهادهای امنیتی, سپاه و تشکل های نا شناخته)  به بهانه کاهش تصدی‌گری و حذف قوانین و مقررات مانع تولید و سرمایه‌گذاری ها آغاز شد و زمینه را برای تضعیف بزرگترین نهاد تامین اجتماعی کشور,یعنی سازمان بیمه تامین اجتماعی فراهم کردند و امروز بنا به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی,  سازمان تامین اجتماعی در آستانه ورشکستگی است. صندوق‌های بازنشستگی ورشکسته شده و امکانی برای پرداخت حقوق بازنشستگان نیست و همان طور که در اخبار و گزارش ها بود, بازنشستگان تشکیل دهنده بخش زیادی از اعتراض‌ها بودند و هستند.

 

هیئت دولت به کاهش هزینه‌های تامین اجتماعی اصرار دارد و پیش بینی میشود مجلس کاهش پرداخت به مستمری بگیران و بازنشستگان را از ۳۰ روز به ۱۶ روز کاهش دهد. یعنی معادل نصف مبلغی که تا به حال پرداخت شده است. دولت اما در قانون بودجه, سازمان تامین اجتماعی را موکلف کرد درآمدهای بیمه درمان را به سازمان بیمه سلامت – که در آستانه ورشکستگی قرار دارد- انتقال دهد. به‌رغم اعتراض تشکل‌های کارگری مجلس به این پیشنهاد رای مثبت داد.  همزمان وزارت بهداشت و درمان با اجرای طرح خودگرانی، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی را به تامین منابع مالی با فروش خدمات و کاهش هزینه ها از طریق خرید خدمات مکلف کرده است.و این در حالی است که هزینه های برون مرزی دولت بنا به گفته رئیس جمهور فقط درمورد کشور سوریه مبلغ دو میلیارد دلار است!

 

واقعیت این است همان هایی  که از آغاز سیاست خصوصی سازی, درمناقصه ها برنده میشدند و کارخانه ها و اموال دولتی را با بهای نازل و با استقراض از بانکهای دولتی و با استفاده  سهمیه ارز دولتی تصاحب می کردند,امروز فربه شده اند. آنها با به چنگ آوردن میلیارد ها دلار ثروت کشور, در نهاد های مختلف جا خوش کرده اند و با سود اندوزی و رانت خواری, کارخانه ها  را به انبار تولیدات بنجل وارداتی تبدیل کرده ند و کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده اند. حال جالب است وقتی از تولید داخلی صحبت میشود صدایی از وزارت خانه های صنایع و کار در نمی آید اما سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اعلام میکند" نیروهای مسلح با تمام توان و بهره‌گیری از روحیه جهادی، اهتمام لازم را در جهت حمایت از تولیدات داخلی به عمل خواهند آورد" .اما او نگفت که  چطور شده است که تا پیش از این از تولدت داخلی حمایت نکرده اند و اینکه چگونه نیروهای مصلح صاحب ثروت ملی شده اند و با کدام برنامه قرار است که بر تولید ملی تاثیر گذار باشند".

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.