سياست های دولت ترامپ، عليه صلح در منطقه و منافع ملی کشور است

مایک پمپئو وزير خارجه آمريکا رئوس خط‌مشی سياست‌ خارجی دولت ترامپ در باره ايران را اعلام کرد. اين اولين سخنراني پمپئو پس از خروج آمريکا از برجام بود که در انديشکده «هريتيج» انجام داد. سخنان او بی سابقه ترين و تندترين اظهاراتی است که تا کنون يک وزير خارجه امريکا در باره ايران به زبان رانده است. او وعده داد که امريکا نيروهاي نظامي نيابتي ايران را در سرتاسر جهان در هم خواهد کوبيد، فشار مالی بی‌سابقه‌ای را عليه رژيم ايران به کار خواهد گرفت و قوی‌ترين تحريم‌ها را عليه جمهوري اسلامي به کار خواهد برد. او خطاب به جمهوری اسلامی گفت: "پيام ما به تهران مشخص است. اگر رفتارتان را تغيير دهيد، ما مذاکره مي‌کنيم". مایک پمپئو خواست های ۱۲ گانه ای امريکا را مطرح و خواهان عملی کردن آن ها توسط جمهوری اسلامی شد. او گفت در صورت تحقق اين خواست ها، دولت امريکا حاضر به مذاکره با جمهوری اسلامی و رفع تحريم ها خواهد شد. 

این طرح که به پلان B شناخته می شود، طرحی جامع و فراگير است که مولفه ها و سمت و سوی سياست امريکا در باره ايران را ترسيم کرده است. از زمان سرکار آمدن ترامپ، سياست دولت او نسبت به جمهوری اسلامی از ابهامات زيادی برخوردار بود. اما با خروج امريکا از برجام و سخنان مایک پمپئو، اکنون می توان سياست دولت ترامپ در باره جمهوری اسلامی را تعريف کرد:

ـ حمله نظامی به ايران در دستور کار دولت ترامپ در چشم انداز نزديک قرار ندارد. امريکا نمی خواهد در خاورميانه جنگ ديگری راه بياندازد و هزينه سنگينی را تحمل کند. اما اين امر به معنی منتفی شدن حمله نظامی در ميان مدت نيست.

ـ دولت ترامپ در حال حاضر نمی خواهد وارد مذاکره با دولت ايران شود. خواسته های ۱۲ گانه  شانس گفتگوی ديپلماتيك ميان ايران و امريكا را به صفر رساند.

ـ برنامه ترامپ ضربه زدن به جمهوری اسلامی در مناطقی است که عمق استراتژيک آن به حساب می آيد.

ـ دولت ترامپ با اعلام سياست خود هدف دوگانه ای را دنبال می کند: تسلیم یا براندازی نظام ایران. هدف اول او اعمال فشار حداکثری برای به زانو در آوردن و تسليم جمهوری اسلامی و گرفتن بيشترين امتيار است. گرچه پومپئو در سخنان خود از به کار بردن واژه "تغییر رژیم" پرهیز کرد، اما تامل در سخنان او، نشان می‌دهد که پومپئو  به براندازی حکومت ايران و تغیرات بنیادین سیاسی در ایران امیدوار است. پومپئو با اشاره به اعتراضات اخیر ایران در اظهارات خود این برداشت را تقويت کرد که حکومت ايران از شکاف دولت ـ ملت رنج می‌برد و بنابراین توانایی مقاومت در برابر "استراتژی فشار حداکثری" اقتصادی آمریکا و متحدانش را ندارد.

اين دريافت از سخنان پومپئو مورد تائيد کارشناسان غربی است. به عنوان نمونه، سوزان مالونی، کارشناس ارشد اندیشکده بروکینگز، سخنرانی پومپئو را اینگونه توصیف می کند: " این (سخنرانی) تلویحا یک سیاست تغییر رژیم است. هیچ راه محتمل دیگری برای تفسیر آن سخنرانی وجود ندارد".

خارج شدن امريکا از برجام و خط مشی سياست خارجی دولت ترامپ در باره ايران با موج مخالفت در سطح جهانی مواجه شد. تنها دولت دست راستی نتانياهو، دولت عربستان و برخی کشورهای حوزه خليج فارس از دولت امريکا حمايت کردند. در ايران اکثر نيروهای سياسی عليه خروج امريکا از برجام، اعمال تحريم های فلج کننده اقتصادی و سياست مخرب دولت ترامپ موضع گرفتند. تنها سازمان مجاهدین خلق ایران پشت سياست های ترامپ قرار گرفت و طی اطلاعيه ای  اعلام کرد: «وزیر خارجه آمریکا در نخستین سخنرانی خود، قیام مردم ایران در برابر دیکتاتوری دینی و بزرگ‌ترین حامی تروریسم را به ‌رسمیت شناخت و خواستار یک جبهه جهانی در برابر حکومت ایران شد». در مقابل ده‌ها تن از دانشگاهيان، پژوهشگران، نويسندگان، هنرمندان، سينماگران و موسیقيدانان ايرانى و غير ايرانى در نامه‌ای به فدریكا موگرينى مسئول دیپلماسی اتحادیه اروپا،  خواستتند که اروپا به توافق با ایران پایبند بماند.

سياست های دولت ترامپ و برگرداندن تحريم های اقتصادی فلج کننده، منطقه را به خطر می اندازد و زندگی گروه های وسيعی از مردم به ويژه کارگران و زحمتکشان کشورمان را به فلاکت بيشتری سوق می دهد. اين واقعيت است که جمهوری اسلامی با سياست های مخرب خود کشور را در وضعيت فوق العاده دشواری قرار داده است. اما تحولات سياسی در کشور ما نه به دست دولت ترامپ، بلکه بايد توسط مردم ايران صورت گيرد. دخالت دولت های خارجی در تحولات سياسی کشور همانند عراق، ليبی و سوريه، می تواند به فاجعه و جنگ بيانجامد و زمينه  های مساعدی را برای رشد جريان های افراطی در داخل کشور فراهم آورد. سياست های دولت ترامپ عليه صلح در منطقه و منافع ملی کشور است. بايد دست به دست هم داد و به مقابله با آن برخاست. 

 

افزودن نظر جدید