درد و آلام مردم یمن، یا منافع خود

جمهوری اسلامی آنگاە کە بحث بر سر دخالت مستقیم نیروهای نظامی اش در کشورهای منطقە است، همیشە ضمن رد این ادعا بر این نکتە تاکید دارد کە کمکهای ایران حالت مستشاری دارند و بس. بە زبان دیگر، یعنی اینکە تنها مشاورە می دهند و در صحنەهای جنگ حضور مستقیم ندارند.

امروز خبرگزاری ها اعلام کردند کە عباس عراقچی معاون وزیر خارجە ایران گفتە کە دولت متبوعش آمادە است تنها و تنها بر سر موضوع یمن با اروپائی ها مذاکرە کند. کە البتە دلیل آن را انسانی و مشکلات و آلام مردم یمن تصویر کرد!

حال دو سئوال مطرح اند:

ـ چگونە است کشوری با موقعیت مستشاری در یک کشور بیگانە، می تواند بر سر سرنوشت آن، آن هم در بالاترین سطوح با کشورهای مهم دنیا وارد مذاکرە شود؟ بیچارە خود مسئولان آن کشور ذیربط کجای اند؟

ـ چگونە است در تمامی این سالها کە درد و مصائب مردم یمن ادامە داشتە است، جمهوری اسلامی حاضر بە مذاکرە برای حل معضل نشدە است و درست در شرایطی کە برجام بە خطر افتادە، مسئولین بە یاد درد و آلام مردم یمن افتادەاند؟!

و اما در میان این دو سئوال، سئوال دوم مهم تر است، زیرا کە نشان می دهد جمهوری اسلامی نە بخاطر منافع مردم کشورهای دیگر، بلکە بخاطر منافع خود، وارد حوزە آنان می شود. رژیم ایران از شیعیان دیگر کشورها استفادە ابزاری می کند.

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.