نقطۀ فرود، اما

بنا به اخبار امروز، جمعه اول ژوئن ٢٠١٨، دونالد ترامپ اعلام کرده است که دیدارش با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در همان تاریخ ١٢ ژوئن که پیشتر تعیین شده بود، انجام خواهد شد.

اعلام این خبر توسط ترامپ، همچنان که در بارۀ "ترامپ غیرقابل پیش بینی"، قابل پیش بینی است، با نمایشها و اشتباهات لپی و حتی تناقض گوئیهای شناخته شده و عمدی او همراه بود. ترامپ که پنجشنبۀ هفتۀ گذشته دیدار برنامه ریزی شده با 'اون' را لغو کرده بود، امروز ابتدا به غلو در مورد نتایج ممکنۀ این دیدار دست زد و ١٢ ژوئن را روز معاملۀ بزرگ توصیف کرد و سپس در کوششی برای فروکاستن اهمیت آن، آن را "دیداری برای آشنائی، +" و آغاز یک پروسه نامید. او تحقیر نسبت به کرۀ شمالی را زمانی به اوج رساند که نامۀ اون به خویشتن را "جالب" نامید و کمی بعد گفت که هنوز نامه را باز نکرده است.

امروز همچنین نخستین روز رسمی آغاز "جنگ اقتصادی امریکا و اروپا"، با اعلام جنگ توسط ترامپ است. بنا به تصمیم ترامپ تعرفۀ فولاد و آلومینیوم صادراتی اروپا به امریکا از امروز به ترتیب ٣٠ و ١٠ درصد افزایش می یابد. در مقابل اروپا نیز تعرفۀ برخی از کالاهای صادراتی امریکا به کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا را افزایش می دهد. احتمالاً "جنگ" به همین جا محدود نماند و ابعاد گسترده تری، از جمله تعرفۀ اتومبیلهای اروپائی، را شامل گردد.

شاید نقطۀ عطفی که برای روشهای ترامپ پیش بینی شده است، نقطۀ فرود فوارۀ اقبال او، فرارسیده باشد. نقطۀ فرود روشهای او، اما نه لزوماً سیاستهای او. از روشهای ترامپ که بگذریم، واقعیت این است که محتوای این روشها ناسیونالیسم پوپولیستی ای است که نه تنها شاهد برجسته ای بر نقطۀ فرود آن دیده نمی شود، بلکه شواهد بیشتری بر تداوم آن بروز می یابند. امروز روز قطعی شدن ترکیب دولت دست راستی – پوپولیستی ایتالیا نیز است.

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.