گزارشی از برگزاری جشن اومانیته

امسال جشن سالانه اومانیته (روزنامه حزب کمونیست فرانسه)، در روزهای ۱۴ تا ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۸ برابر ۲۳ تا ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ در یکی از بزرگترین پارک های حومه پاریس"ژرژ والبون" در شهرك كورنوف، در زير آفتاب زيباى پاييزى در هوائی نسبتا مطبوع و گرم با استقبال بيش از ٥٠٠ هزار نفر برگزار شد. از نگاه آمار مي توان گفت كه:
۱۳۱ كشور،۵۳۳ استاند (غرفه )، ۴۹۵۰۰ كتاب و ۲۲۴ نويسنده و ۷۸ كنسرت و ۸ نمايشگاه هنرى و... در جشن حضور داشتند.
یکی از ویژگی های بی بدیل این جشن عدم دخالت پلیس در برقرار نظم درونی پارکی است که در آن مراسم جشن برپاست. پلیس دور تا دور پارک، حضور پر رنگ دارد، اما در درون پارک حق ورود ندارد. مسئولیت حفاظت از داخل پارک با روزنامه اومانیته است. به رغم این و با وجود اینکه بیش از هشتاد در صد شرکت کنندگان در مراسم جوانان زیر سی سال هستند و عموما با سرزندگی مشغول جشن و پایکوبی هستند، اما از برخوردهای خشونت آمیز تقریبا خبری نیست. گوئی فضای انسان دوستی حاکم بر نیروهای چپ، چنان بر کل مراسم سایه می اندازد که جوانان سرکش نیز رفتارشان متناسب با این فضا مهربانانه تنظیم می شود.
اوضاع منطقه خاورميانه، سوريه و عراق و ايران مورد توجه ویژه قرار داشت که در ان فلسطين محور بحث و تبادل نظر بود. مهمان ويژه جشن امانیته در "دهكده جهانى" نوجوان هفده ساله فلسطینی "آهد تاميمى" بود كه يكسال گذشته مورد توجه مطبوعات و شبكه هاى اجتماعى بين المللى به خاطر مبارزات حق طلباته عليه اشغالگران اسرائيلى و زدن سيلى به گوش أفسر ارتش اسراييل بود. او با تلاش بى وقفه روزنامه نگاران روزنامه اومانيته و كمك حزب كمونيست و مقامات رسمى دولت فرانسه، توانسته بود اجازه خروج از سرزمين هاى اشغالى را از دولت اسرائیل بگيرد. او كه به دو سال حبس توسط دادگاهاى اسرائيلى محكوم شده بود در سخنرانى خود در روز شنبه در استاند بزرگ "گفتگو" در مقابل تشويق و دست زدنهاى ممتد حاضرین گفت كه من صداى بيش از ۳۵۰ بچه و نو جوان زنداني كه هنوز در زندانهاى رژيم اشغالگر هستند مي باشم و خواهان آزادى فورى آنها هستم. او كه از شوق اشك مي ريخت اعلام كرد كه هرگز فكر نميكردم كه يك روزى در چنين مکانی شاهد اين همه حمايت و همبستگى باشم. اين حمایت ها ما را برای ادامه مبارزات حق طلبانه خود دلگرم تر و امیدوارتر می کند.
پاتریک لو هایریک، سردبیر روزنامه اومانیته نیز طی سحنانی گفت که قوانین مالی این جهان را دارد متلاشی می کند و عامل همه بحرانهاست. او تاکید نمود که هر سه ثانیه یک انسان از گرسنگی می میرد، یک میلیارد از بدی تغذیه در زجرند، هشت نفرثروتی بیش از سه ملیارد جمعیت کره زمین اندوخته اند. او افزود که امریکا سیاست های جنگ طلبانه در سوریه و عراق و فلسطین، دنبال می کند. و قدرتهای بزرگ از سوئی داشتن بمب اتمی در هند، پاکستان و اسراییل را نادیده می گیرند و از سوی دیگر با سیاست تبعیض امیز با ایران برخورد می کنند، که آب به آسیاب رهبران افراطی ایران می ریزند.
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) كه امسال اولين سال حضور خود را پس از تاسیس تجربه مي كرد در غرفه بزرگ خود و با برگزاری ميز كتاب و نشريات حزب به زبانهاى فرانسه، فارسى، انگليسى و آلمانى و ميز صنايع دستى و فرش و به ویژه انواع غذاهاى سرد و گرم پذيراى هزاران بازديد كننده از غرفه بود.
 
نمايند گان احزاب كمونيست فرانسه، عراق، سوسياليست مراكش، الجزاير و تركيه و... از غرفه ما بازديد نمودند و هيئت نمايندگى حزب چپ ايران (فدائيان خلق) با انها ديدار و گفتوگو نمود.
پس از چندین روز کار فشرده که پیش از جشن و در جریان سه روز جشن توسط تعداد قابل توجهی از زنان و مردان عضو حزب چپ (فدائیان خلق) و دوستان آنها صورت گرفت، اومانیته امسال نیز به پایان رسید. دست اندر کاران بیش از هر سال خسته از کار ولی سر زنده از نتایج آن بودند. آنان از برگزاری موفقیت آمیز جشن راضی بودند. تلاش آنان، به خصوص در حزب تازه تاسیس در جشنی که نمایندگانی از مردمان بسیاری کشورهای دیگر حضور داشتند، اهمیت داشت. ما با برپائی غرفه ایران به سهم خود افکار عمومی شرکت کنندگان در جشن را به سرکوبها در ایران به اعدامهای اخیر به خصوص اعدام سه هموطن کرد رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی و موشک زدن به مقر احزاب سیاسی کردستان ایران، حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران حساس نمودیم و کوشیدیم صدای حق طلبانه زندانیان سیاسی را بازتاب دهیم.
 
بیانیه ای نیز به زبان فرانسه با امضای حزب چپ ایران(فدائیان خلق) – فرانسه، منتشر شد، که پس از اشاره به مختصات بحران همه جانبه حکومت چنین آمده است:
"... ترور و سرکوب مخالفان و اعدام زندانیان همچون دوره های پیش ادامه دارد. طی یکساله گذشته نیروهای وسیعی دستگیر و به زندان انداخته شده اند. زندانیان در زندان نیز آسوده نیستند و در امنیت به سر نمی برند. اخیرا تعدادی از زندانیان را به شکل زنجیره ای با ترفند "خودکشی" به قتل رساندند. همچنین در روزهای اخیر سه زندانی سیاسی از هموطنان کرد، پس از سالها نگهداری در زندان به جوخه اعدام سپرده شدند و همزمان دو مقر احزاب سیاسی کردستان ایران؛ در خازج از ایران، حزب دمکرات کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران را موشک باران کردند که در نتیجه آن پانزده کشته و حدود چهل زخمی بجا گذاشت...
اعلام خروج دولت امریکا از برجام و باز گرداندن تحريم های واشنگتن علیه ایران، کشور ما را با وضعیتی بسیار دشوارتر و شکننده تر از پیش روبرو کرده است. تجدید تحریم ها، بحران اقتصادی را تشدید کرده، بر مشکلات معیشتی مردم ما و مقدم بر همه، زحمتکشان کشورمان افزوده است و فرار سرمایه‌ها از کشور را شتاب بیشتری داده است. ارزش پول ایران در برابر ارزهای خارجی کاهش زیادی پیدا کرده و روزانه و حتی در ساعت افت می کند. 
مجموعه این شرایط مردم را به انفجار کشانده است. در دیماه گذشته مردم برای وضعیت معیشتی خود دست به اعتراض زدند و راهی خیابانها شدند. اعتراضات شکل خیزش به خود گرفت و به بیش از ۸۰ شهر گسترش یافت. شعار مردم معترض در اساس، متوجه کل جمهوری اسلامی، رهبر ان، علی خامنه ای و روحانیون حاکم و رئیس جمهور بود. مبارزات مردم پس از دیماه نیز ادامه یافته است اعتراضات کارگری طی یک سال گذشته به طور متوسط به حدود ۱۷ مورد در روز رسیده است، اعتراض به خاطر کم آبی و یا هجوم کشاورزان به نمازهای جمعه، اعتراض دراویش گنابادی، کامیونداران تداوم یافته است. زنان نیز به طور علنی علیه حجاب و حقوق پایمال شده خود دست به اعتراض زده اند. حرکتی که با برکندن روسری از سر به دختران انقلاب مشهور شد شکل جدید و جسورانه ای از اعتراض انان بود. معلمان، کارگران، وکلا و اقلیت های مذهبی هر کدام برای خواسته های خود به میدان امده و حقوق اولیه خود را می خواهند. 
جمهوری اسلامی سد راه هر نوع تغيير بنيادين در کشور ماست. ساختار و ترکیب قدرت حاکم و عملکرد مخرب آن طی چهار دهۀ گذشته، کشور ما را به بن بست کشانده است. ساختار سياسی ـ حقوقی جمهوری اسلامی راه اصلاحات را مسدود کرده است. برون رفت از وضعيت بحرانی کشور و خروج از بن بست، مستلزم تغيير ساختارهای سياسی و تغيير قانون اساسی است. رويکرد ما در شرايط کنونی از يک‌سو ارائه طرح سياسی برای گذار از حکومت و استقرار جمهوری دموکرات و سکولار به جای جمهوری اسلامی و از سوی ديگر، ارائۀ سياست های عملی و بسيج نيروهای جمهوريخواه و دموکرات برای زمينه سازی چنين گذاری است. گذار مورد تاکید ما با اتکاء به جنبش فراگير و نيرومند مردم و نافرمانی مدنی گسترده ممکن است. 
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) معتقد است که دخالت دولت های خارجی برای تغيير رژيم در ايران، همانند عراق می تواند به جنگ داخلی و جان گرفتن جريان های افراطی بر بستر زمينه های مساعد منجر گردد. آزادی و دمکراسی از خارج و با دخالت دولت های ديگر و با تحريم های فلج کننده عليه کشور ما پا نمی گيرد. جايگزينی جمهوری اسلامی با جمهوری دمکراتيک و سکولار، کار مردم ايران است و با اتکاء به نيروها و نهادهای دمکراتيک می تواند تحقق يابد. ما مخالف آلترناتيوسازی توسط دولت های خارجی و اتکاء اپوزيسيون به آن ها برای گذار از جمهوری اسلامی به دموکراسی هستيم."
 
 
۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸- ۲۶ شهریور ۱۳۹۷

افزودن نظر جدید