به یاری هموطنان سیل زده بشتابیم!

سيل در سه استان گلستان، خراسان شمالی و مازندران باعث طغيان رودخانه گرگان‌رد، چهل‌چای، قره سو و اوغان و سرریز شدن سدهای استان گلستان مانند سد بوستان، گلستان و نرماب شده و شهرها و روستاهای زيادی زير آب رفته است. ده شهر این استان از جمله گنبد، آق قلا، کلاله، مینودشت،‌ مراوه تپه و روستاهایی هم چون چنسولی، سیدلر، میرزاعلی یلقی، سلاق یلقی، قرنجیک پورامان و مراتع سقر یلقی و قسمتی از روستای قانقرمه  از آن جمله اند. ۷۰ درصد آق قلا زیرآب رفته است. مردم در محاصره آب قرار دارند. يک هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی خسارت ديده و راه های ارتباطی، آب، برق و گاز  بيش از ۲۰۰ روستا قطع شده اند.

خبرگزاری ها و شاهدان عينی از سقوط تیرهای برق، تخریب جاده ها، آبگرفتگی جاده‌ها و زمین‌های کشاروزی، سرریز آب سدها گزارش می دهند. پروازها به استان لغو شده و حرکت قطارها متوقف شده است. گفته می شود، سیل تاکنون ۹ کشته و یک مفقود برجای گذاشته است. 

همۀ شواهد حاکی از آن است که تنها بارندگی شدید و جاری شدن سیل عامل این همه ویرانی نیست. آن چه که بر ابعاد خسارات فاجعه بار سیل بر مردم در استان های شمالی و به ویژه استان گلستان افزوده است، مصیبت ناشی از مدیریت «جهادی»  باندهای سودجوی حاکم است که با تخریب طبیعت، دست‌بردن در بستر رودخانه‌ها، عدم لايروبی رودخانه ها و سدها، ساختن بی رویۀ سدهای متعدد، تخریب جنگل‌ها و … است. تاوان فاجعه بار این سیاست ها، اکنون بر دوش مردم منطقه آوار شده است.

دستگاه‌های مسئول حکومت با وجود ابعاد گسترده خسارت ناشی از سيل بی سابقه،  اقدامی جدی و به موقع در جهت به کمک سيل زدگان انجام نداده‌اند. بهمين خاطر و به جهت غیبت مسئولان استانی و کشوری، موجی از انتقادها در روزهای گذشته عليه حکومتگران در شبکه های اجتماعی راه افتاده است. "مديريت جهادی" که علی خامنه ای از آن به عنوان افتخارات جمهوری اسلامی نام می برد، اين بار هم  ناکارائی فاجعه‌بار خود را به نمایش گذاشته است. نهادهای حکومتی هر کجا که وارد کمک رسانی شده اند، قبل از اینکه به مردم مصیبت دیده بیاندیشند، به فکر دزدی و پر کردن کیسه های خود از کمک های مردمی بوده اند.

حزب چپ ايران (فدائيان خلق) با سيل زدگان ابراز همدردی می کند و از هم وطنان عزيز که امکان ياری به سيل زدگان در سه استان شمالی کشور را دارند، درخواست می کند که به کمک سيل زدگان کشور بشتابند. تجربه زلزله کرمانشاه موثر بودن کمک های مردمی را از طریق ایجاد نهادهای مستقل کمک رسانی نشان داد. نبايد اجازه داد که بی مسئوليتی گردانندگان جمهوری اسلامی بيش از اين به مردم سيل زده خسارت وارد آورد. 

هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ايران (فدائيان خلق)

۴ فروردين ۱۳۹۸ (۲۴ مارس ۲۰۱۹)

افزودن نظر جدید