تحریم‌های امریکا و سیاست‌های جمهوری اسلامی مانع کمک‌رسانی گسترده به سیل‌زدگان کشور است!

سیل در بیش از بیست استان کشور جاری‌شده و خسارت بسیار زیادی به‌جا گذاشته است. این سیل تاکنون ۶۲ کشته، حدود ۵۰۰ زخمی و هزاران آواره و بی‌خانمان داشته و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را تخریب نموده است. هرچند هنوز خطر سیل پایان نیافته اما از شدت تخریب آن به‌تدریج کاسته شده است. اگر در این چند روز، کمک‌رسانی‌ها بیشتر متوجه نجات جان سیل‌زدگان بود، از این‌ پس مقابله با اثرات و عواقب زیانبار آن بر محیط زندگی سیل‌زدگان، مسئله مقدم است. مردم کشورمان طی این مدت در جریان سیل، همیاری و همبستگی غرور انگیزی از خود نشان داده‌اند. اما نه حکومت آن‌گونه که باید تحرک نشان داده است و نه جز معدودی کشورهای دیگر، کشوری به یاری مردم ایران شتافته است.

جمهوری اسلامی با پيشبرد سیاست‌ها و اقدامات خود محیط‌زیست را تخریب نموده و موجب گسترده شدن دامنه خرابی‌های سيل شده است. پس از وقوع سیل نیز به‌جای به میدان آوردن وسیع و به‌موقع نیروهای ارتش و دیگر نهادهای حکومتی برای کاستن از دامنه خسارات سیل، به تهدید مردم مشغول گردیده است تا کمکی خارج از مدار نهادهای قدرت به دست مردم نرسد. رژیم حساب بسیاری از معتمدان مردم را مسدود کرده و کمک‌رسانی مستقیم و مستقل مردمی را جرم اعلام نموده، اقدام چندانی برای جلب همیاری‌های بین‌المللی انجام نداده است.

از سوی دیگر امریکا با تشدید تحریم‌ها عملاً امکان کمک‌رسانی بین‌المللی را دشوار کرده است. هرچند به‌ظاهر مواد دارویی و غذائی از تحریم معاف شده‌اند و اخیراً نیز پمپئو وزیر امور خارجه امریکا منع کمک‌رسانی به هلال‌احمر را برداشت، اما با تداوم تحریم‌های گسترده، عملاً مانع کمک‌رسانی مجامع بین‌المللی شده است. به‌جز ترکیه و آلمان، کشورهای بسیاری در ارتباط با سیل، به همدردی ساده‌ای بسنده کرده‌اند و اعلام آمادگی برخی دیگر از آن‌ها با بی‌اعتنائی جمهوری اسلامی روبرو شده است. دست ایرانیان خارج از کشور برای کمک به هم‌وطنان خود از دو سو بسته شده است. هم در نتیجه تحریم‌های امریکا امکان جمع‌آوری و حواله پول از طریق بانک‌ها بلوکه ‌شده است و هم راه ارسال از طریق معتمدان مردم توسط جمهوری اسلامی مسدود شده است. ایرانیان عموماً اعتمادی به نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی ندارند. در گذشته بارها اخبار دزدی، فساد و بی‌مسئولیتی آن‌ها برملا شده است. نتیجه تحریم‌های امریکا و سیاست‌های جمهوری اسلامی، فشار بیشتر بر مردمی است که خانه‌خراب و آواره و بی‌خانمان شده‌اند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) سیاست تحریم امریکا و هم‌زمان سیاست‌های مخرب جمهوری اسلامی در منفعل کردن نهادهای مردمی را محکوم کرده، از تمامی هم‌وطنان تقاضا می‌کند به هر طریق که می‌توانند به یاری مردم سیل‌زده بشتابند. اقدامات محدودکننده حکومتی را موج نیرومند حمایت وسیع و مستقل مردم بی‌اثر خواهد نمود. حکومت نمی‌تواند حرکت گسترده و همبسته مردم برای همیاری را سد کند.

هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

چهارشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۳ آوریل ۲۰۱۹

افزودن نظر جدید