زندانیان در خطر ابتلا به ویروس کرونا!، دولت موظف است زندانيان را آزاد کند!

ویروس کرونا برای کشور ما فاجعه آفريده است. سران جمهوری اسلامی پس از مدت‌ها سکوت و انکار، بالاخره زمانی به وجود آن در ایران اعتراف کردند، که تعدادی از مردم جان خود را در اثر بیماری کووید ۱۹ از دست داده بودند. تعلل حکومت در اتخاذ تدابیر ضرور برای پیشگیری و همچنین عدم قرنطينه شهر قم با دخالت عناصر موثر وابسته به دستگاه ولایت، منجر به ابتلای بسیاری از ساکنان شهر قم به ویروس شد و به عنوان مرکز اصلی شیوع آن در ایران، مناطق دیگر و ساکنين آن ها را در معرض خطر بیماری و مرگ قرار داد. متاسفانه به دلیل بی لیاقتی و ناتوانی حکومت، ایران از جمله چند کشور معدودی است که بیشترین تعداد قربانیان و مبتلايان به این بیماری را دارند.

جدا از ناتوانی حکومت و فساد سیستماتیک درونی آن، مناسبات خصمانه‌ی جمهوری اسلامی با بسیاری از کشورهای جهان نیز، در واکنش بین المللی نسبت به اشاعه‌ی ویروس مرگزای کرونا در ایران و محدودیت همکاری و همیاری در مقابله با شیوع آن موثر بوده‌ است. همچنین تحریم ‌‌های گسترده‌ی آمریکا که پیش از این نیز، موجب کمبود شدید لوازم پیشگیری مواد داروئی و بهداشتی بودند، به مانعی در برابر تامین نیازهای درمانی کشور برای مقابله با اشاعه‌ی کرونا تبدیل شده‌اند.

جمهوری اسلامی در روزهای اخیر هرچند با تاخیر بسیار، به‌تدریج تجمعات را منع کرده و قرنطینه کردن مردم را در دستور کار گذاشته است. اما آن‌چه که امروز بیش از هر چیز نگران کننده است، وضعیت ده‌ها هزار زندانی است که در مکان های بسته با محدودیت امکانات و کمبود مواد بهداشتی و درمانی نگاهداری می‌شوند. سخنگوی قوه قضائیه ادعا کرده‌است که ۵۴ هزار تن از آنان به مرخصی فرستاده شده‌اند. اگر این ادعا درست باشد، هنوز ده‌ها هزار تن دیگر از جمله زندانیان سیاسی و بازداشت شدگان ابانماه گذشته، در محیط های تنگ و بسته‌ی زندان‌ها، با کم‌ترین امکانات بهداشت و درمان محبوس هستند. ورود ویروس کرونا به محیط بسته‌ی زندان می‌تواند به فاجعه‌ی بزرگی بیانجامد. فاجعه‌بار تر این که حکومت نه فقط به خطری که در کمین هزاران زندانی است توجهی ندارد، در حالی که امکان رسیدگی به سلامت زندانیان و حتی مردم در بیرون و در جامعه را هم ندارد، هم چنان در فکر دستگیری و پر کردن زندان‌ها از فعالان مدنی و فرهنگی نیز هست. طی چند روز گذشته چندین فعال سياسی دستگير شده‌اند و اخیراً شعبه‌ی یک اجرای احکام دادسرا واقع در اوین سه نویسنده: رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران و کیوان باژن عضو سابق این هیئت را برای گذراندن مجموعا پانزده سال و شش ماه زندان احضار کرده‌است. این سه نویسنده به خاطر انتشار نشریه و کتاب و رفتن بر سر مزار نویسندگان و هنرمندان، به اقدام علیه امنیت ملی متهم و به این احکام سنگین محکوم شده اند. جمهوری اسلامی این نویسندگان را در شرایطی راهی زندان می‌کند که شیوع ویروس کرونا، سلامت و جان زندانیان را به شدت تهدید می‌کند و اکنون بر اساس اطلاعاتی که به بیرون رسیده، در زندان‌ها نیز تعدادی از زندانیان به بیماری «کووید ۱۹مبتلا» شده اند.

حزب چپ ایران(فدائیان خلق) جمهوری اسلامی را مسئول مستقیم جان زندانيان می‌شناسد. در شرایط کنونی که حتی نماز جمعه‌ها و مناسک مذهبی هم تعطیل شده اند، جان باختن هر زندانی، قتل عمد محسوب می شود که حکومتگران بايد پاسخگوی آن باشند. ما تمامی جریانات سیاسی، نهادهای مدافع حقوق بشر را فرامی‌خوانیم از هر طریق که می توانند صدای زندانیان را به‌گوش مردم ایران و جهان برسانند و برای آزادی زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی از هیچ تلاش و مبارزه ای دریغ نکنند و از آزادی زندانیان دفاع کنند.

هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران(فدائیان خلق)

۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴ مارس ۲۰۲۰

افزودن نظر جدید