چگونه دانش آموزان اروگوئه با موفقیت و به این خوبی از بحران همه گیرکرونا عبور می کنند؟

 آموزش دیجیتالی: برای هر کودک یک دستگاه لپ تاپ از طرف دولت، درس های ویدئویی و کتاب های متحرک یا ویدویی سرگرم کننده برای مدارس سراسر کشور. اروگوئه  کشور کوچک آمریکای جنوبی - بین آرژانتین و برزیل، نتیجه و نحوه چگونگی عملکرد آموزش دیجیتال را این گونه نشان می دهد.

دو هفته بعد از بازگشایی سال نو تحصیلی، به دلیل همه گیری ویروس کرونا در ماه مارس سال گذشته، مدرسه آملیا نیز تعطیل شد و او دیگر اجازه رفتن به مدرسه را نداشت؛ اما برای این دانش آموز کلاس اول از اروگوئه خیلی سخت نبود: او الفبای خود را از طریق آموزش های صوتی فرا گرفت. او آنقدر از درس ریاضیات دیجیتال لذت می برد که کارهای اضافی نیز انجام می داد. هفته ای سه بار کنفرانس ویدئویی برگزار می شد که در آن او معلمان و همکلاسی های خود را بیشتر می شناخت. و تحت راهنمایی معلم ورزش خود، آملیا، هفت ساله، تمرینات ژیمناستیک را در اتاق خود انجام داد.

اما باید گفت کشور اروگوئه، از سالها پیش به آموزش دیجیتالی در مدارس خود و امکان دسترسی برابر و مساوی به آموزش همگانی اقدام نموده بود. بنابراین سیستم آموزشی کشور نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه و حتی بسیاری از کشورهای ثروتمند غرب، برای بحران کرونا آماده تر بود. در حالی که معلمان مدارس آلمان گاهی هفتەها با دانش آموزان خود امکانی برای تماس نداشتند،  آنها در اروگوئه مرتبا در تماس بودند. به جای اسکن های مبهم و لینک های معیوب اینترنتی با محتوای غیرقابل ردیابی، اروگوئه دارای کتاب های مدرسه "دیجیتال" با آزمایش های علمی، تکالیف درسی به عنوان آزمونها یا بازی ها، تعویض ویدئو تعاملی، تمرینات شخصی و چت و گفتگو برای پرسش های گوناگون بود.

بیش از ده سال پیش، اروگوئه  یکی از شش کشور در سراسر جهان بود که سیاست یک لپ تاپ برای هر کودک را اجرا کرد. اروگوئه همچنین اینترنت رایگان را در مکان های عمومی مناطق روستایی نصب کرده و یک آژانس دولتی برای آموزش دیجیتال را با "برنامه Ceibal" تاسیس کرده است. فیورلا هایم ، مدیر "برنامه Ceibal" می گوید: "به طور کلی، ما در سال تحصیلی گذشته عملکرد خوبی داشتیم."

اروگوئه یک استثنا بزرگ و یک کشور کوچک در منطقه ای است که پیش بینی های فاجعه باری در آن در حال انجام گرفتن است: سازمان جهانی یونیسف فرض می کند که سال ۲۰۲۰، سال تحصیلی گمشده ای برای میلیون ها دانش آموز در آمریکای لاتین بود. تقریباً یک سوم از کودکان، چیزی یاد نگرفته اند و بیش از سه میلیون نفر احتمالاً برای همیشه از مدرسه دور خواهند ماند. و برای سال ۲۰۲۱ ، کارشناسان پیش بینی می کنند: دانش آموزان بسیاری، یک سال دیگر تحصیلی، با مدارس بسته و تعطیل مواجه شوند. "کودکان ، به ویژه کودکان فقیر، بزرگترین بازنده در این بحران هستند. رویای شان برای آینده بهتر پیشاپیش نابود شده است، "کلودیا کاستین، کارشناس آموزش برزیل و مدیر سابق بانک جهانی آموزش می گوید. علاوه بر این، بحران آموزش و پرورش نابرابری شدید در قاره را تشدید کرده است. مدارس خصوصی، آموزش مشتریانشان را با توجه به بسته شدن مدارس،حتی بهتراز پیش جبران می کنند. وی حتی پدیده "مدارس غیرقانونی" را مشاهده کرد: والدین ثروتمند طبقه متوسط ​​متوسط ​​بالا برای فرزندان خود معلم خصوصی می گیرند ، در حالی که کودکان فقیر در مدارس دولتی، حتی در خانه به کامپیوتر و اینترنت دسترسی ندارند.


در اروگوئه، ۸۵ درصد از کل دانش آموزان در مدارس دولتی تحصیل می کنند. هایم ، مدیر "برنامه Ceibal" می گوید: "هنگامی که همه تدریس ها در مارس گذشته به سمت دیجیتال سوق یافتند، ما توانستیم انعطاف پذیر عمل کنیم." این آژانس برای سالها معلمان را آموزش داده و یک بستر مرکزی با کتابهای درسی دیجیتال را که از طریق آن می توان تکالیف و مطالب را بارگذاری کرد، اداره می کند.

در ابتدای همه گیری کرونا، "برنامه Ceibal"  تقریباً "یک شبه" ظرفیت سرورهای خود را گسترش داد. از آن زمان به بعد ، این کشور همچنین هر ماه ۵۰ گیگابایت اینترنت رایگان در دسترس هر دانش آموز قرار داده است. هایم می گوید: "۹۸ درصد دانش آموزان به طور منظم از دروس مدرسه دیجیتال استفاده کرده اند." کودکان فقیرتر در مناطق روستایی نیز شرکت داشتند. "ما دقیقاً نمی دانیم چگونه ، اما آنها این کار را کردند." اما در عین حال، کارشناسان تاکید می نمایند که: یک لپ تاپ به تنهایی کاربرد کمی دارد و به یک مفهوم جامع نیاز دارد. به طور مثال اروگوئه بیش از هر چیز نشان می دهد که محتوای آموزش دیجیتال مهم است. به همین دلیل "برنامه Ceibal" توسعه نرم افزارهای نوآورانه را نیز ارتقا می دهد. از جمله ، این آژانس "کتاب دیجیتال EduCiencias" را خریداری کرد که با آن می توان علوم طبیعی را به روشی شاد و سرگرم کننده  آموخت. در این برنامه آموزشی، همه چیز تا حدودی شاد و خنده دار به نظر می رسند، مثلا  در آزمایش های فیزیک، یک گربه دستیار آموزشی است و کمک می کند. فدریکو بلو  می گوید: "ما می خواهیم درس های دیجیتالی سرگرم کننده باشد و به کودکان انگیزه بدهد ، و برای توسعه برنامه ها، مربیان و روانشناسان کودک با ما  همکاری می کنند"

فردریکو بلو در سال ۲۰۱۸ کار خود را در بانک مرکزی اروگوئه ترک کرد تا با  دوست خود نیکولاس  پریرا، برنامه " Edu Editor" را راه اندازی کند. آنها در حال حاضر بر روی یک برنامه وسیع جدیدی به نام بوکی کار می کنند تا با ارائه برنامه های دیجیتالی جدید و جذاب ،به آموزگاران و مربیان آموزشی هم در امر آموزش کمک های بیشتری برسانند. فردریکو بلو می گوید: "آموزش حضوری می تواند با آزمایش ها، انیمیشن ها، فیلم ها، بازی های تعاملی و مسابقات ترکیب شود و نتیجه بهتری بدهد."
وی همچنین به کمک همکاران خود، در حال توسعه و تکمیل و گسترش برنامه ای برای كمك به دانش آموزان در مقابله بهتر با مشکلات عاطفی و كاهش استرس و اضطراب است. محصولات آموزشی Edu  مدت ها است که به کشورهای پرو، شیلی و مکزیک صادر شده است. در حال حاضر بنیانگذاران این موسسه آموزشی تلاش دارند تا به  بازار کشور های عربی نیز دست پیدا کنند.

 

یکشنبه ۲۸ فوریه ۲۰۲۱- دهم اسفند ماه ۱۳۹۹

 

منبع: 
مجله آلمانی"Spiegel "

افزودن نظر جدید