ادعای امکان کودتا در برزیل

تقاضا برای استیضاح جائر بولسونارو رییس جمهور برزیل رو به افزایش است. وزیر دفاع ، و همچنین سه فرمانده ارشد  اخراج شدند. رئیس جمهور جائر بولسونارو می خواهد نفوذ خود را بر ارتش برزیل تقویت کند. حداقل این چیزی است که مخالفان به آن معتقدند و از امکان کودتا در برزیل نگران هستند. جائر بولسونارو نگران مخالفت های علیه خود می باشد. او در ابتدای هفته گذشته شش وزیر را یک جا عوض کرد، سپس فرماندهان سه شاخه نیروهای مسلح مجبور شدند پست های خود را خالی کنند رئیس جمهور برزیل، ژائر بولسونارو سرانجام بالاترین پرسنل سیاسی و نظامی خود را برکنار نمود که به گمان مخالفان این اقدام آماده سازی کودتا در برزیل می باشد. مخالفان خواستار مراحل استیضاح علیه جائر بولسونارو رییس جمهور هستند.

جلوی این مرد را بگیرید!

روزنامه گاردین انگلیس به نقل از مارسلو فریکسو نماینده مخالف کنگره می گوید: "ما نمی توانیم فقط کنار گود بنشینیم و ناظر این همه وحشی گری باشیم". الساندرو مولون رهبر مخالفان در مجلس عوام نیز به صراحت می گوید: "جلوی این مرد را بگیرید! این گونه تلاش های رئیس جمهور مقدماتی برای یک کودتا است و به همین دلیل است که ما اکنون واکنش نشان می دهیم و به طور رسمی روز چهارشنبه آینده تقاضای استیضاح را به کنگره ارائه می دهیم.

مخالفان سیاسی وی، بولسونارو را متهم می کنند که می خواهد با برکناری فرماندهان و وزیر دفاع، نفوذ خود را بر نیروهای مسلح تقویت کند. مدتهاست که بولسونارو در تلاش برای دستگیری و اخراج افراد ارتشی مخالف خود است؛ او بیشتر و بیشتر در مورد "ارتش من" صحبت می کند. ارتش پایه اصلی آن در دولت است. وی از زمان روی کار آمدن، هزاران سمت دولتی را با ارتشی های نزدیک به خود پر کرده است.


بسیاری از مرگ و میرها بر اثر کوید
۱۹- فشارهای سیاسی را افزایش داده است 

با این حال ، وزیر دفاع قبلی فرناندو آزودو ای سیلوا و برخی از فرماندهان نیروهای مسلح در برابر سیاسی کردن ارتش مقاومت کرده بودند، اکنون آنها شغل خود را از دست داده اند. این باعث می شود که گوش های مخالفان در خصوص اقدامات رییس جمهور تیز شود. از طرفی  بولسونارو  تحت فشار قابل توجهی از طرف مردم کشور خود قرار گرفته است. هر روز تقریباً ۳۰۰۰ برزیلی در اثر ابتلا به ویروس  Covid-19  جان خود را از دست می دهند. حتی طرفداران سرسخت بولسونارو هم اکنون در حمایت از سیاست های او به تردید افتاده اند. بازگشت لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا ، رئیس جمهور سابق و چپ گرای این کشور، فضای سیاسی  را برای جائر بولسونارو تنگ تر و متزلزل کرده و او را در برابر یک چهره مخالف جدی قرار داده است. از طرفی نخبگان اقتصادی و مالی کشور که مدتها از او حمایت می نمودند، شروع به پشت کردن به او می کنند. سال آینده انتخابات سرنوشت سازی در برزیل برگزار می شود.

گزارش از: ماریان  بلاسبرگ

شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰- سوم آوریل ۲۰۲۱ 

 

 

منبع: 
مجله آلمانی اشپیگل "Spiegel " 

افزودن نظر جدید