یک بانکدار محافظه کار در انتخابات ریاست جمهوری اکوادور پیروز شد

بانکدار محافظه کار "گیلرمو لاسو  ۶۵ ساله" در انتخابات ریاست جمهوری اکوادور پیروز شد. روز یکشنبه پس از پایان شمارش مجموع آرا، گیلرمو لاسو با ۵۲.۵۲ درصد برنده انتخابات گردید. در حال حاضر کشور اکوادور در یک بحران عمیق اقتصادی به سر می برد. ریس جمهور انتخاب شده عضو انجمن فوق محافظه کاران این کشور است و طرفدار سیاست اقتصادی لیبرال می باشد.

آندرس آراوز، نامزد چپ، ۴۷.۴۸ درصد آرا را در انتخابات دور دوم به دست آورد. لاسو پس از بسته شدن مراکز رای گیری در توئیتر نوشت: "از حمایت مردم اکوادور و شرکت آن ها در رای گیری ها متشکریم." روسای جمهور کلمبیا و اروگوئه به گیلرمو لاسو تبریک گفتند.

باید گفت که این سومین بار بود که گیلرمو لاسو کاندید ریاست جمهوری اکوادور شده بود. او پس از پیروزی به هواداران خود که در کلانشهر اقتصادی" گوایاکیل" گرد هم آمده بودند گفت: "سال ها من آرزو داشتم که بتوانم به اکوادوری ها خدمت کنم تا کشور بتواند به جلو حرکت کند و همه ما زندگی بهتری داشته باشیم و شما امروز این امکان را فراهم کردید"

آندرس آراوز نامزد چپ شکست خود را پذیرفت. او  در جمع هواداران خود گفت: "این یک شکست در انتخابات بود، اما یک شکست سیاسی یا اخلاقی نبود." وی اعلام کرد که با رقیب خود گیلرمو لاسو تماس گرفته و پیروزی وی در انتخابات را به وی تبریک گفته است. او در پیام خود افزود: آقای لاسو، من شما را به احترام به قانون دعوت می کنم. با نفرت و اختلاف هیچ کاری پیش نخواهد رفت، بیائید برای برون رفت از مشکلات، به طور دموکراتیک با هم به گفتگو بنشینیم.

گیلرمو لاسو رئیس جمهور جدید: مخالف سقط جنین 

این دو نامزد متعلق به دو طیف سیاسی کاملا متفاوت جامعه اکوادور بودند: آندرس آراوز  نماینده  حزب "سوسیالیسم قرن ۲۱" است و گیلرمو لاسو متعلق به جامعه محافظه کار این کشور و طرفدار سیاست اقتصادی لیبرال است. او  گفته است می خواهد شغل ایجاد کند و سرمایه گذاران خارجی را جذب نماید. گیلرمو لاسو محافظه کار، مخالف ازدواج دیگرباش ها و سقط جنین است.

یاد آوری:

این کشور آمریکای جنوبی به دلیل کاهش قیمت نفت و همه گیر شدن کرونا، در یک بحران اقتصادی عمیق به سر می برد. رئیس جمهور قبلی لنین مورنو بود که در سال های اخیر از محبوبیت او به شدت کاسته شد و نظر رای دهنگان نسبت به او تغییر چشم گیری به وجود آمده بود و به همین دلیل از کاندیدا شدن مجدد خودداری نمود: جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۲ (۳۱ خرداد ۱۳۹۱) به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد و در ۱۶ اوت ۲۰۱۲ (۲۶ امرداد ۱۳۹۱) اکوادور تقاضای پناهندگی او را پذیرفت. اما چند سال بعد، لنین مورنو رئیس‌جمهوری اکواردور در ژوئیه ۲۰۱۸ از صحبت‌هایی که با مقامات بریتانیایی برای لغو پناهندگی او صورت‌گرفته بود، خبر داد و در ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ (۲۲ فروردین ۱۳۹۸)، پلیس انگلیس با دعوت سفیر اکوادور وارد سفارت شد و آسانژ را بازداشت کرد. این سمتگیری سیاسی رئیس جمهور اکوادور باعث درگیری های سیاسی و اجتماعی در این کشور گردید و رئیس جمهور متهم به تبانی با امریکا گردید. یولیان آسانژ در حال حاضر در انگلستان زندانی است. آمریکا خواستار انتقال او به آمریکا است. مخالفت های شدیدی در اروپا نسبت به در خواست آمریکا در انتقال آسانژ وجود دارد. در صورت انتقال به آمریکا، خطر مرگ او را تهدید می کند.

دو شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰- ۱۲ آوریل ۲۰۲۱

بخش: 

افزودن نظر جدید