آنچه می گویم مدینه فاضله نیست

مصاحبه با خانم آنا کونیگ جرلمیر شهردار استکهلم

سؤال: چرا شهر استکهلم  متفاوت از سایر پایتخت ها است؟
شهردار: هرکسی که به اینجا منتقل شود از همان روز اول شهروند این شهر محسوب می شود. صرف نظر از اینکه از مردم کشور سوریه باشد یا از شهر اوپسالا، و یا از چه وضعیت و پیشینه ای برخوردار باشند، آن ها شهروند یا استکهلمی شناخته می شوند.  پیام من این است: همه ما با هم برابر هستیم و در برابر قوانین مساوی می باشیم. سوئد یکی از غیرمذهبی ترین کشورها در جهان است به همین دلیل برای پاسخ به  معنای زندگی باید هدف بزرگتری را در پیش داشته باشیم. کسانی خانه و زندگی شان را ترک می کنند و به سوی ما می آیند، باید بدانند شهر ما مکانی برای فرصت های جدید است و در اینجا می توانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

سؤال: شما ارزش هایی مانند آزادی، شفافیت و برابری شهروندان را تبلیغ می کنید، آیا این یک بحث لوکس نیست؟
شهردار: مطمئناً اگر شغلی ندارید یا تنها  یک زوج "زن و شوهر" و هنوز فرزندی ندارید، کار کمی دشوار می شود. اما معنای زندگی ما صرفا به کار بستگی ندارد، یعنی فقط جنبه سرمایه اقتصادی اولویت ندارد. ما می خواهیم و مایل هستیم روی جوانان سرمایه گذاری کنیم و آنها را هر چه بیشتر جلب نماییم تا در سازمان های جوانان و همکاری با هم به ارزش های اجتماعی آشنا شوند: ارزش هایی مانند آزادی، شفافیت، برابری و اعتبارحقوقی افراد که باید برای آن ها جذاب باشد.

سؤال: در مورد استکهلمی هایی که از امتیاز کمتری برخوردار هستند، چطور؟
شهردار: بیش از ۱۹۰ ملیت مختلف، از فقیر و فقیر و پیر و جوان در اینجا زندگی می کنند، که نیازهایشان مورد توجه ما است. همه باید نمایندگی و حضور خود را در شهری که در آن با هم زندگی می کنیم احساس نمایند. آمار نشان می دهد که در آن از تعداد  شهروندانی که به سرقت، سوء استفاده و بزه کاری و مصرف مواد مخدر روی آورده بودند کاسته شده است. کاهش جرم نشانه مشارکت در ایمن سازی شهر می باشد.

سؤال: چگونه شهروندان را برای مشارکت بیشتر انگیزه می دهید؟
شهردار: ما سعی می کنیم تعدادی از افراد گروه مختلف را که می خواهند خودشان را درگیر مسائل سیاسی کنند را جذب نماییم، البته این کار آسان نیست. امروزه بیشتر جوانان ترجیح می دهند در سازمان های غیرانتفاعی کار کنند تا در احزاب سیاسی. اما پس از برنده شدن، ما ایده های آن ا را عملی می کنیم. به طور نمونه پروژه ای است که برای بچه ها پیش می بریم. در گوشه و کنار خیابان ها ترامپولین"کودکان بر روی آن به بالا و پایین می پرند و بازی می کنند" نصب می نماییم. یا مکان هایی به پیست اسکیت تبدیل می شود. تلاش برای جلب کودکان در همکاری های فرهنگی. از میزان سطح بتن ها کاسته می شود، نیازهای کودکان برای ما مهم هستند و نسبت به آن ها اهمیت قائل می شویم.

سؤال: استکهلم نمی خواهد از نظر آب و هوا خنثی باشد بلکه می خواهد معدل مثبتی داشته باشد، اما چگونه؟ 
شهردار: در جایی که بسیاری از مردم در کنار هم زندگی می کنند، به طور طبیعی بزرگترین چالش ها پیش می آید. اما ما راه حل هایی داریم. مصرف انرژی، تولید و بازیافت زباله ها و کاهش گازها همه می توانند در یک چرخه ای برهم کنش مثبت داشته باشند. ما پنج سال است که این آزمایش را در یک منطقه صنعتی "کشتارگاه استکهلم" انجام می دهیم. از میزان انتشار گازها تا هفتاد درصد و حمل و نقل سنگین تا نود درصد کاهش یافته است.

سؤال: سرمایه سبز چگونه ایجاد می شود؟
شهردار: توجه و حمایت از محیط زیست و ارزشهای سبز در مرکز این تحول قرار دارند. ما مشاغل جدیدی هم درهمین جهت ایجاد می کنیم و از فن آوری های جدید برای تولید انرژی استفاده می نماییم . باید فضای سبز بیشتری وجود داشته باشد, مانند سقف های سبز, خانه های سبز و مصرف هر چه کمتر از بتون. شهرها باید در جهت حمایت از محیط زیست سرمایه گذاری کنند. ما برای رانندگی به طرف استفاده صد درصد از نیروی برق ادامه می دهیم و در جهتی برنامه ریزی کرده ایم که نیازی به مالکیت اتومبیل نباشد. باید از تراکم سطح شهرها کاسته شود. برخی از شهروندان فقط بعد از ظهر و بعضی دیگر صبح می توانند به دفتر های کارشان مراجعه کنند. کودکان بزرگتر معمولاً وقتی دیرتر به مدرسه می روند بهتر یاد می گیرند. همه نباید همزمان بیرون و یا در خانه باشند.سرمایه سبز در حال گسترش است. آنچه می گویم مدینه فاضله نیست, برنامه ای است که ما در حال اجرای آن هستیم.

سؤال: از دوران سخت کرونا  چه چیزی آموختید؟
شهردار: در آینده یعنی بعد از گذر از بحران کرونا، شهرهای بزرگ اروپا بویژه و بسیاری از شهرهای داخلی هم هرگز به شرایط پیش از کرونا بر نخواهند گشت. هم اکنون هم شیوه مدیریت شهرها تغییر کرده است. ما تجربه زیادی آموختیم و شیوه مقابله با بحران را یاد گرفتیم. ما توانستیم اوقات شلوغ شهر را در کنترل درآوریم و میزان استرس محیط کار و سطح شهر را به نصف کاهش دهیم.

سؤال: شما مادر سه فرزند هستید و یک سیاستمدار موفق, شما ادعا می کنید در استکهلم مشکلی برای پیشرفت وجود ندارد، چگونه ؟
شهردار: نسل قدیمی زنان وقت زیادی را در خانه داری، پخت و پز و شستن و نظافت می پرداختند. اما سؤال می شود آیا آنها توانسته اند وقت زیادی را نیز با فرزندان خود بگذرانند؟ با قوانین مالیاتی ما و پشتیبانی از خانواده ها, امکان رفاه آنها فراهم می شود. ما مراکز پیش دبستانی و مهد کودک های پیشرفته و عالی داریم. من گرچه زیاد و سخت کار می کنم، اما  وقت زیادی را هم با خانواده ام سپری می کنم.

سؤال: در طول ده سال آینده استکهلم چگونه خواهد بود؟
شهردار: سبز و سبزتر. ما به کمک و همیاری ارائه دهندگان خدمات عمومی الکتریکی و هوشمند، مشارکت هر چه بیشتر شهروندان را در توسعه و بازسازی شهر فراهم می نماییم. در تلاشیم تا شهروندان ما بتوانند در شب ها، از خیابان ها و رستوران ها استفاده بیشتری نمایند. ما در حال حاضر یکی از موفق ترین شهرهای متصل به شبکه های اجتماعی هستیم. در گذشته شما شرکت یا موسسه ای را مناسب کار خود انتخاب کرده اید و می خواهید از این طریق پیشرفت نمایید، اکنون در این شهری که زندگی می کنیم می توانید با استفاده از شبکه های پیشرفته دیجیتالی آن، به کار و زندگی و پیشرفت خود بپردازید.

پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰- ۱۵ آوریل ۲۰۲۱

منبع: مجله آلمانی اسپیگل"Spiegel"

 

بخش: 

افزودن نظر جدید