امنیت چیست؟ (۱)

اینگبورگ براینس، مشاور و رئیس سابق دفتر بین المللی صلح و مدیر سابق یونسکو

اگر ما صلح می خواهیم، باید خود را برای صلح آماده کنیم، نه جنگ. در برنامه های مقدماتی برای انتخابات مجلس در پائیز ۲۰۲۱، هیچ حزبی در استورتینگ (پارلمان نروژ) طرفدار خلع سلاح نیست. (۲)

۱۶۰۰۰ میلیارد کرونی سال ۲۰۲۰بودجه

موئسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم، اعلام کرد که سال گذشته میزان هزینه های دفاعی، نظامی بیش از شانزده هزار میلیارد کرون بوده است.

هزینه های نظامی ایالات متحده بیش از ۱۰ کشور بعدی در این لیست است. ناتو بزرگترین قدرت نظامی جهان است و در حال گسترش در قلمرو اصلی خود است. هزینه روسیه به اندازه فرانسه است.

در مقایسه، بودجه منظم سازمان ملل متحد حدود ۱/۶۰۰ (یک شش صدم) بودجه نظامی جهان است و ۸ روز بودجه نظامی، ۱۲ سال آموزش رایگان و با کیفیت به تمام کودکان جهان ارائه می دهد. با کاهش تقریباً سالانه ۱۰٪ این بودجه و هزینه، ما قادر به دستیابی به تمام اهداف پایدار خواهیم بود. اگر ما صلح جهانی را می خواهیم، نمی توانیم همزمان ارتش و سازمان ملل را وارد صحنه کنیم، که به ما کمک کند تا صلح را از طریق مسالمت آمیز ایجاد کنیم. اگر ما صلح می خواهیم، باید خود را برای صلح آماده کنیم نه جنگ.

سلاح ها در دریا، زمین، هوا و فضا بسیار خطرناک تر، سریعتر و استفاده از آنها آسان تر شده است. ۹ کشور سلاح هسته ای اکنون مانند چین که سال ها بود هیچ هزینه زیادی برای خرید سلاح یا جنگ نمی کرد، خود را مسلح می کنند. ایالات متحده و روسیه تقریباً به همان تعداد سلاح هسته ای دارند. ما که تحت "چتر دفاع هسته ای" ناتو هستیم، گنگ هستیم و حتی جرات حمایت از تحریم هسته ای جدید سازمان ملل را نداریم. پنج عضو دائمی شورای امنیت همگی سلاح هسته ای دارند و از بزرگترین نیروهای نظامی هستند.

انتخاب پاییز امسال در نروژ

برای آن دسته از ما که به دلیل بازسازی مجدد بسیار زیاد نیرو های نظامی در غرب، نروژ و همچنین سایر نقاط جهان (به غیر از آفریقا و آمریکای جنوبی) ترسیده و عصبانی هستیم، هیچ گزینه و آلترناتیو دیگری قبل از انتخابات پاییز برای توقف بازسازی نظامی موجود نیست.

در برنامه های مقدماتی برای انتخابات، هیچ حزبی در استورتینگ (پارلمان نروژ) طرفدار خلع سلاح نیست. حتی خانم های سخنگوی سیاست خارجی نیز علیرغم اینکه در صد سال گذشته خانم ها پیش تازان مبارزه علیه جنگ بوده اند امروز در نقش شاهین ظاهر می شوند. حتی حزب سوسیالیست های چپ و حزب سرخ که طرفدار خروج نروژ از ناتو هستند، موافق بازسازی و مدرن کردن ارتش هستند و فقط حزب کمونیست حداقل در مورد خلع سلاح صحبت می کند . آنها یک دفاع نظامی نوردیک (منظور اسکاندیناوی است) قوی می خواهند. بقیه از "سیاست دفاعی" تهاجمی هسته ای ناتو پشتیبانی می کنند با حداقل دو درصد از تولید ناخالص ملی برای اهداف نظامی.

حزب سوسیالیست های چپ و حزب سرخ خواستار بازسازی و مدرن سازی نظامی هستند.

به نظر می رسد حتی حزب محیط زیست نیز نگران آلودگی زیاد محیط زیست از طرف ارتش با مصرف زیاد منابع طبیعی نیستند. بخش نظامی از دستورات کاهش سموم زیست محیطی از کنفرانس های زیست محیطی در ریو و کیوتو معاف شده است و توافق نامه پاریس در این مورد از زبان خنثی استفاده می کند. مصرف صنایع جنگی از مواد معدنی و انرژی کمیاب بسیار زیاد است. ارتش و صنعت نفت ارتباط تنگاتنگی دارند

مناظره بین همه طرف ها

مناظره و بحث بین همه احزاب حول این محور که چه نوع امنیتی را برای مردم می خواهند، بسیار آموزنده و روشنگر خواهد بود.

آیا آن ها فکر می کنند یک سیستم نظامی منسوخ و تهدیدکننده زندگی، مهمتر از تقویت نظام بهداشتی و درمانی (همچنین در برابر همه گیرهای ویرانگر) و تأمین نیازهای مردم برای تحصیل، کار، مسکن، زیرساخت ها و فرهنگ است؟

در صورت توجه به این موضوع، من خوشحال می شوم که منابع و ارجاعات بیشتری ارسال کنم و مطمئناً تمام جنبش صلح گرسنه با اطلاعات بیشتر در خدمت شماست.

۱. https://www.nytid.no/hva-er-sikkerhet-i-dag/

۲. این مطلب و نوشته به مجری معروف بحث های اجتماعی سیاسی تلويزیون دولتی نروژ  آقای فردریک سولوانگ و از طریق نشریه عصر جدید که قبلا ارگان حزب سوسیالیست های چپ بود و الان مستقل منتشر می شود، ارسال شده است.

افزودن نظر جدید