گزارش برگزاری اول ماە مە توسط سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، واحد سوئد

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)، در راستای بزرگداشت پنجاهمین سالگرد مبارزه جنبش فداییان، تاکنون برنامه هایی برگزار نموده است. در ادامە همین مناسبتها واحد کشوری سازمان در سوئد به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، مراسم بزرگداشتی برگزار نمود. این برنامه در روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰٠، برابر با ۲ مه ۲۰۲۱ انجام شد.

در این برنامه علاوه بر سخنرانی، مروری بر جنبش گارگری در ایران، گفتاری در رابطه با مسائل کار و کارگری در جهان امروز و همچنین سرود و موزیک عرضه شد. سخنرانان در این برنامه عبارت بودند از رقیه دانشگری (فران)، راحله طارانی، اکبر دوستدار و گودرز اقتداری. بانو صابری و حمید احمدزاده، شهناز عضوگروه کر سازمان و رضا کریمی نیز به گزارشها، پیام ها و خاطره گویی پرداختند. و با سپاس ویژە از رفیق پروین همتی عزیز.

در این برنامه فیلمی از واقعه درگذشت دلخراش گل نو شکفته، میترا صانعی در میتینگ بزرگ سازمان در سال ۱۳۶۰ در میدان آزادی، به نمایش گذاشته شد.

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

دوستان خوبم خسته نباشید. سه نکته را یادآوری میکنم چنانچه مایل بودید در آینده بکار ببرید:
1- واژه ی "رنجبر" به درستی پایگاه اجتماعی یک نیروی چپ را نمایندگی نمیکند. واژه ها ی "کارگر" و تا اندازه ای "زحمتکش" این پایگاه را به درستی بازگو میکنند. "رنجبر" شاید برای یک بیمار مبتلا به سرطان مناسب باشد که مولفه ی اصلی زندگیش رنج بردن است اما آنچه پایگاه اجتماعی نیروهای چپ را از سایر طبقات اجتماعی متمایز میکند اجبار آنان به کار برای ادامه ی زندگی است نه رنج بردن آنها.
2- خاطره گویی و بزرگداشت درگذشتگان آنجا که بخش ثابت برنامه ها و نوشتارهای یک تشکل سیاسی شود نشان از نبود محتوای کافی برنامه ها است و دست آویزی برای ترویچ فرهنگ مرده پرستی و قهرمان سازی میشود. چنین فرهنگی ممکن است دل سالمندان قدیمی جنبش را تسلی بخشد ولی در جذب و گسترش آگاهی نسلهای بعدی تاثیری گذرا خواهد داشت.
3- نام یک تشکل سیاسی کوتاه ترین اشاره برای شناساندن روش مبارزه سیاسی آن تشکل میباشد. آیا اعضا و هواداران شاخه های اقلیت و اکثریت سازمان فداییان خلق حاضرند که در سال 1400 شمسی جان خود و جان فرزندان خود را فدای خلق ایران کنند؟ نامهایی مانند حزب چپ یا حزب کمونیست یا سازمان کارگران و غیره با واقعیت آنچه امروز معرف منش سیاسی شما هست همخوانی دارند. نام فداییان خلق یادآور اعمال قهرمانی انسانهایی در دهه های گذشته است. کاربرد این نام توسط انسانهای امروز که به درستی قصد فدا کردن خود در راه خلق را ندارند به دور از راستی است. کاربرد این نام برای بزرگداشت کارهای درگذشتگان درآمیختن مبارزه ی سیاسی اجتماعی با تبلیغ برای کسب وجهه میباشد و باز از راستی به دور است.
امیدوارم در تلاش خود برای بوجود آوردن ایرانی بهتر برای کارگران و دیگر لایه های تحت ستم جامعه پیروز باشید.