خامنه‌ای: بیشتر غربال کنید!

خامنه‌ای هفته گذشته طی سخنانی تهدیدآمیز با صراحتی بیش از همیشه اعلام داشت معیار، تصمیمات "مقامات بالا دستی" است و نهادهای تابعه به عنوان مجری، موظف به احکام صادره از سوی این مقامات هستند. یعنی چنان عمل کنند که همه چیز مطابق دلخواه و اراده "میدان" یعنی ولی فقیه پیش برود! وی در همین نطق با تعریف و تمجید از شورای نگهبان به این ارگان دست افزارش پیام داد تا روال پیشین را قاطع‌تر مطابق خواست او ادامه دهد. معنای سخنان او تشویق شورای نگهبان برای تیز تر کردن تیغ تصفیه کاندیداهاست. هنوز دو روز نگذشته بود که این شورا چند ضابطه دیگر بر ضوابط قبلی افزود تا نامزدهای حکومتی درست بدانگونه تصفیه شوند که اراده "رهبر" می‌فرماید! 

مطابق ضوابط تازه، وزرا، استانداران، شهرداران شهرهای بالای دو میلیون نفر جمعیت، فرماندهان عالی نیروهای مسلح با درجه سرلشگری و بالاتر هم می‌توانند برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت‌نام کنند. همچنین داوطلبان نامزدی از این پس باید حداقل ۴۰ و حداکثر ۷۵ سال سن، حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا معادل آن) و دستکم چهار سال سابقه مدیریتی داشته باشند و هنگام ثبت‌نام گواهی عدم‌ سوءپیشینه ارائه کنند. این یعنی، در حلقه "خودی"‌ها فقط "خودی"ترها! طبق این ضوابط عده‌ای از کاندیداهای کنونی قبل از اینکه کارشان به سلاخ خانه شورای نگهبان برسد از همین حالا ذبح شده وزارت کشوراند! این نیز همراه شد با تهدید یکی از اعضای شورای نگهبان که پرخاشگرانه گفت: رد صلاحیت‌ها تا روز "انتخابات" هم ادامه دارد! 

تاکنون بر اساس قوانین و مقررات خود جمهوری اسلامی قاعده بر این بود که مجلس اسلامی قانون بگذارد و شورای نگهبان آن را تایید یا رد بکند و به مجلس برگرداند. حالا اما این شورا خود از فراز سر مجلس هم نقش قانونگذار و هم مجری قانون را به عهده گرفته است! این نیز، چیزی نیست مگر مطلق العنانی هر روز بیشتر. این، یعنی رسوایی "انتخابات" فرمایشی بی پرده‌تر از هر زمان دیگر. 

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) با فراخواندن مردم به تحریم انتخابات و ضرورت امتناع و احتراز همه شهروندان از شرکت در این «انتخابات» حکومتی، از همه جریانات سیاسی و فعالان دموکراتیک می خواهد که صدای نه به این "انتخابات" را پرطنین تر کنند. امروز بیش از هر زمان دیگر معنای "نه"، ایستادگی است در برابر زورگویی‌های جمهوری اسلامی و مقابله‌ در برابر حکومتی که آشکارا و بی شرمانه یک ملت را تحقیر می‌کند. باید روی گردانی از صندوق رای را بدل به سکویی برای تداوم اعتراضات دی ۹۶ و آبان ۹۸ و بازیابی غرور ملی و مردمی کرد. رای حق مردم ایران است. مستبدان حاکم را از این رای محروم کنید. رای ندهید!   

هیئت سیاسی – اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) 

١٧ اردیبهشت ماه ١٤٠٠ برابر با ٧ ماه مه ٢٠٢١ 

 

افزودن نظر جدید