ماریکا، شهر نمونه سوسیالیستی در برزیل

ترجمه از: 
رضا کاویانی

در وسط کشور بزرگ برزیل که سیاست های بولسونارو رئیس جمهور راست افراطی، آن را در همه عرصه های اجتماعی و اقتصادی به بحران شدیدی کشانده است و بویژه با گسترش ویروس کرونا، هزاران نفر از شهروندان این کشور به دلیل عدم وجود حمایت های دولتی از بهداشت عمومی جان خود را از دست داده اند، فابیانو هورتا، شهردار چپگرای شهر کوچک "ماریكا " در حال اداره آزمایشی یك آرمان شهر چپ است: درآمد و حقوق پایه بی قید و شرط برای همه شهروندان. با این مدل حمایتی، حتی توانسته اند بر ویروس کرونا غلبه کرده و قدم های محکم تری را به جلو بگذارند. 

ماریکا، شهری که با ارز یا پول محلی اداره می شود

در حالیکه اکثریت مردم برزیل در این سوی ساحل اقیانوس اطلس به سختی نگران و در گیر ویروس کرونا هستند، در ماریکا  شهری با ۱۶۰ هزار نفر جمعیت تقریباً هیچ کس از وضعیت اقتصادی شکایت ندارد و از بحران کرونا هم توانسته اند خودشان را نجات بدهند. حتی خانم لیا  اولیویرا  ۶۵ ساله که در یکی از محله های فقیرنشین سکونت دارد و سرپرستی دو نوه خود را نیز که پس از مرگ پسرش در حادثه اتومبیل به عهده گرفته می گوید: در سایه لطف برنامه پول یا ارز دیجیتالی محلی "مومبوکا "، حقوق رفاهی ماهانه خود را دریافت می کنم، کمک های مالی برای ما بسیار عالی و امیدوار کننده است. این امر سال هاست که ادامه دارد و امتحان خود را پس داده است. باید تاکید نمایم که در ایام همه گیری ویروس کرونا، این کمک های اجتماعی، حتی معادل ۵۰ یورو برای هر نفر، افزایش نیز یافته است. او تاکید می کند بدون حمایت بهزیستی محلی، قادر به تأمین هزینه های زندگی نخواهد بود. اکنون در ایام شیوع ویروس همه گیر کرونا، این شهر در کل ماهیانه ۱۵۰ یورو به کل خانواده پرداخت می کند. این پشتیبانی مالی عمومی، به خانم لیا  اجازه می دهد تا میوه، سبزی ها، برنج، مواد غذایی و دیگر لوازم مورد نیاز زندگی را خریداری کند. البته شما به هیچ وجه نمی توانید با کارت سیستم پولی و محلی "مومبوکا "، مشروبات الکلی و سیگار بخرید. و این یکی از محدودیت های پول یا ارز محلی ما است. در این مورد نمی توانید از این کارت اعتباری استفاده نمایید. در حال حاضر با توجه به بحران عمومی کرونا، یافتن کار نیز دشوار شده است. از آنجا که من مسئول نوه هایم هستم، از شهردار برای افزایش کمک های مومبوکا در طول بیماری همه گیر تشکر می کنم."
مومبوکا
Mumbuca پول محلی ما است  
ایده پول محلی یا کمک اجتماعی مومبوکا، در آغاز توسط مدیران بانک مومبوکا Mumbuca شکل گرفت، و در قالب یک کارت اعتباری عرضه گردید. و به کسانی تعلق می گیرد که حداقل پنج سال در ماریکا زندگی کرده باشند. هدف مهم آن پشتیبانی مالی و کمک به  افراد کم درآمد است تا اقتصاد محلی را تقویت کند و از فرار پول عمومی جلوگیری نماید. کسانی که در سیستم مومبوکا ثبت نام می کنند، می توانند علاوه بر کمک های اجتماعی، از "مومبوکا" وام بدون بهره نیز دریافت نمایند. مانوئلا ملو رئیس بانک مومبوکا می گوید "بدون حمایت پول یا ارز محلی، شهر ماریکا نیز مانند سایر شهرهای برزیل خواهد شد، ما هم به مشکل برمی خوريم. اما تجارت و اقتصاد ما با استفاده از پول یا ارز محلی مومبوکا، از ابتدای شیوع  ویروس همه گیرکرونا، در اینجا رونق گرفته است."

سرمایه گذاری در کیفیت زندگی ساکنان

تقریباً تمام مغازه های ماریکا، "پول محلی مومبوکا" را قبول می کنند. این خود یک امکان و اعتبار اصلی برای واحد پول محلی ما محسوب می شود و با اهداف واقعی ما هم سو است. شهر ماریکا نیز بدون هیچ مشکلی در حال پیشرفت است. بیمارستان جدید "ارنستو" چه "گوارا" درست درآغاز بحران ویروس کرونا افتتاح شد. از آنجا که هم اکنون ۱۱۶ تخت اضافی ویژه مراقبت بیماران کرونایی در این بیمارستان موجود است، آنها تصمیم گرفته اند که به شهرهای همسایه کمک کنند. "میشل سیلورس مدیر بیمارستان ارنستو چه گوارا توضیح می دهد: "تقریبا نیمی از بیماران ما از شهرهای همسایه به اینجا منتقل شده اند. بیمارستان ما برای مراقبت از کل منطقه از اهمیت استراتژیکی برخوردار است. واقعیتی است که سیاست اداره شهر ماریکا نتیجه خوبی داده است. سرمایه  گذاری ها برای رفاه عمومی، برسطح  کیفیت زندگی ساکنان تاثیر مثبتی گذاشته است. " سینمای جدیدی که ساخته شده است هیچ ورودی دریافت نمی کند، مراکز فرهنگی عموما رایگان هستند. استفاده از دوچرخه ها مجانی است و اتوبوس شهری نیز رایگان می باشد.

درآمد حاصل از ذخایر نفت سرمایه گذاری می شود
اما شهر چگونه همه اینها را تأمین مالی می کند؟ با راه حلی کاملا روشن! زیر سطح دریا در سواحل ماریکا ذخایرعظیم نفتی وجود دارد که دولت برزیل آنها را استخراج می کند. ماریکا به عنوان سهم خود از این ذخایرنفتی، سالانه ۱۵۰ میلیون یورو دریافت می کند. یک یارانه قابل توجه و پشتیبانی مالی گرم برای خزانه شهر، که مستقیماً در بالا بردن کیفیت زندگی ساکنان شهر سرمایه گذاری می شود.
فابیانو هورتا، شهردار چپ گرایی است که حتی ۹۰ درصد از طرفداران رئیس جمهور جائر بولسونارو در انتخابات شهرداری، به او  رای دادند. زیرا اودر اینجا، سیاست های اجتماعی کشورکوبا را الگو قرار داده و پیش می برد. این شهردار توضیح می دهد: "بر خلاف بقیه برزیل، ماریكا به طور غیرمعمولی پیشرفت كرده است. ما حتی تعداد مشاغل مشمول بیمه های اجتماعی را در طول بیماری همه گیر کرونا افزایش دادیم. دلیل این امر بسیاری از برنامه های اضطراری است كه توانستیم تنظیم كرده و اجرا نماییم."
علاوه بر رفاه اجتماعی، از شرکت هایی که کار های خدماتی را انجام می دهند نیز پشتیبانی مالی می شود,مشروط به اینکه اجازه اخراج کارگران خود را نداشته باشند. چنین حمایتی از مراکز خدماتی باعث گردید که امکانات بهداشتی و دیگر ملزومات آن در دسترس عمومی قرار بگیرند. رابسون پریرا رییس یکی از موسسات بزرگ خدماتی شهر مریکا می گوید: "با تشکر از کمک های حمایتی شرکت ما توانست زنده بماند و به پرداخت اجاره و دستمزد ها ادامه دادیم. همه ما  به یک خانواده بزرگ تعلق داریم" باید گفت: با وجود همه محدودیت های ناشی از بیماری همه گیر کرونا ,ساکنین این شهر به آینده ماریکا خوشبین هستند.

سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸ آوریل ۲۰۲۱

 

منبع: 
استودیوی ARD آلمان در ریودوژانیرو برزیل

افزودن نظر جدید