آتش سوزی در پالایشگاه نفت تهران

سخنگوی پالایشگاه شهید تندگویان گفت که در آن شب تصمیم گرفته شد خط لوله سوخت گاز منفجر شده تماما بسوزد. در حال حاضر ۹۵ درصد آن سوخته است. او تاکید کرد در چند ساعت آینده، خدمات آتش نشانی و نجات می توانند کار پاکسازی را آغاز کنند. در ادامه تاکید کرد در این آتش سوزی، هیچ کشته و یا زخمی نداشته ایم. 


حدس و گمان در مورد خرابکاری را رد می کند

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این پالایشگاه که  از سال ۱۳۴۷ شروع به کار کرده متعلق به شرکت پالایش نفت تهران است. ظرفیت آن ۲۵۰ هزار بشکه (یک بشکه = ۱۵۹ لیتر) در روز است. به گفته تلویزیون دولتی، سخنگوی این شرکت "هرگونه حدس و گمان در مورد خرابکاری در پالایشگاه" را رد می کند. او تاکید کرد که این حادثه به دلیل نقص فنی روی داده است. تلویزیون دولتی روز چهارشنبه با استناد به مصاحبه رئیس تیم بحران پایتخت خبر داد که انفجاری که باعث آتش سوزی شد، به دلیل نشتی بود که در خط اضطراری گاز مایع رخ داده است.

انفجارها و آتش سوزی های پی در پی 

سخنگوی پالایشگاه گفت: پس از پایان کار خاموش کردن آتش سوزی، به زودی علت حادثه و میزان خسارت وارده اعلام خواهد شد.تلاش می کنیم که پالایشگاه هر چه زود تر به تولید برسد، باید گفت: اخیراً اخبارآتش سوزی ها و انفجارها در بیمارستان ها، نیروگاه ها و کشتی ها در ایران به شکل غیرمتعارفی شنیده می شود، نیروی دریایی ایران نیز اخیراً متحمل خسارت سنگینی شده است. چند ساعت قبل از آتش سوزی در پالایشگاه، اعلام خبرغرق شدن یک ناو نیروی دریایی ارتش (خارک) در اثر آتش‌سوزی در آب‌های دریای عمان و نیز تکرارده ها واقعه مشابه در نقاط مختلف ایران در ماه‌های اخیر، گمانه زنی های خراب کارانه را افزایش داده است. 

 

پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰- ۳ یونی ۲۰۲۱

 

منبع: 
مجله آلمانی اشپیگل "Spiegel"

افزودن نظر جدید