انتخابات ریاست جمهوری در ایران: انتخاب ابراهیم رئیسی، خبر بسیار بدی برای جامعه مدنی ایران

ابراهیم رئیسی فوق محافظه کار، که روز شنبه، 19 ژوئن انتخاب شد، همیشه نسبت به ماشین و دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی وفاداری نشان داده است، و نقشی اساسی در بزرگترین پرونده های نقض حقوق بشر دارد.

 تحریریه "جهان". 

جمهوری اسلامی ایران قفل زدن و محدود کردن  بی سابقه انتخابات ریاست جمهوری 18 ژوئن را برگزیده است. برای اولین بار از زمان انتخاب اصلاح طلب محمد خاتمی در سال 1997، رأی گیری بدون رقابت واقعی برگزار شد. نامزدهای شخصیت های اصلی اصلاح طلب کشور و همچنین شخصیت های محافظه کار توسط شورای نگهبان قانون اساسی در بالادست رد صلاحیت  شدند، تا اطمینان حاصل شود که رئیس قوه قضاییه ابراهیم رئیسی فوق محافظه کار، بدون مشکل پیروز این انتخابات شود.

 -ابراهیم رئیسی، چهره سرسخت و جدید ایران

 رژیم با انجام این محدودیت ها عملا انتخاباتاتی را که بین دو اردوگاه: حامیان اصلاحات، مطلوب برای گشودن درهای جامعه و به سوی جهان، علیه پارتیزانهای انقلاب اسلامی، طرفدار یک خط ضد غربی و محدودیت بیشتر آزادیها در ایران است، برگزار می شد را زیر علامت سوال برده است. در 82 سالگی، علی خامنه ای، رهبر (ولایت فقیه) رژیم، جانشینی خود را سازمان می دهد. او این امر را بدون آشوب و بدون مبارزات و درگیری داخلی و بدون درد سر می خواهد. ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب، 60 ساله، یکی از نامزدهای احتمالی جانشینی رهبر نیز می باشد.

 در این انتخابات صدای اکثریت ایرانیان شنیده نشد. به دلیل قفل شدن و رد صلاحیت ها انتخابات، بسیاری از آنها رأی ندادند - طبق نتایج نهایی که در 19 ژوئن منتشر شد، 2/51٪  مردم در رای گیری شرکت نکردند، اما همچنین به این دلیل که  دیگر اعتقادی به امکان اصلاح سیستم سیاسی کشور توسط صندوق های رای وجود ندارد. انتخاب ابراهیم رئیسی قطعاً نباید هیچ تأثیری در مذاکرات جاری در مورد مسئله هسته ای داشته باشد، که اکثریت ایرانیان از آن حمایت می کنند. برقراری مجدد تحریم های بین المللی در دوران رئیس جمهور پیشین دونالد ترامپ بدون اینکه بتواند باعث تضعیف رژیم ایران گردد، اما وضعیت زندگی مردم را بدتر کرده، میلیون ها نفر را به بن بست اقتصادی سوق داده و طبقه متوسط  را که موتور تحول در کشور است، تضعیف و ناتوان کرده است. در مبارزات انتخاباتی، ابراهیم رئیسی قصد خود را برای احترام به توافق صورت گرفته در سال 2015 با جامعه جهانی (برجام)، با دستورالعمل رهبر انقلاب اعلام کرده است. مورد دوم مصمم است در ازای لغو تحریم ها و تقویت اقتصادی توافق هسته ای را نجات دهد.

اما انتخاب ابراهیم رئیسی می تواند عواقب وخیمی برای ایرانیانی که خواهان حقوق و آزادی های بیشتر هستند داشته باشد.  خواسته های آنها - آزادی مطبوعات، حق زندگی با عزت، احترام به شایسته سالاری در دسترسی به موقعیت های عمومی، شفافیت قدرت و تنش زدایی با جهان - در نظرسنجی 18 ژوئن (انتخابات دیروز) نتوانستند نظراتشان را بیان کنند. ایرانیان هر بار که بخواهند شنیده شوند، و اعتراض خود را بیان کنند، سرکوب شده اند - مثل آخرین اعتراضات در زمستان سال 2019  که بشدت سرکوب شد - و چه با اقدامات صلح آمیز، هزینه سنگینی را پرداخت می کنند.

ابراهیم رئیسی سابقه وحشتناکی در زمینه حقوق بشر دارد. در سال 1988، هنگامی که فقط 28 ساله بود، وی یکی از چهار قاضی بود که در مورد مرگ و زندگی هزاران زندانی سیاسی حکم صادر کرد. ابراهیم رئیسی همیشه به ماشینهای سرکوبگر جمهوری اسلامی ایران وفاداری نشان داده و نقشی اساسی در بزرگترین پرونده های نقض حقوق بشر داشته است. در زمان ریاست وی به عنوان رئیس قوه قضائیه (2019-2021)، دستگیری فعالان سیاسی و مجازات آنها به حبس های سنگین به امری عادی تبدیل شده است. انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور خبر بسیار بدی برای جامعه مدنی ایران و فعالین آن می باشد.

منبع: 
روزنامه لوموند شنبه۱۹ ژوئن ۲۰۲۱

افزودن نظر جدید