یاکوب زوما، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی به زندان محکوم شد

حزب یاکوب زوما از او خواسته بود تا استعفا دهد

یاکوب زوما رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی به دلیل بی توجهی و نادیده گرفتن احضاریه دادگاه، به ۱۵ ماه زندان محکوم شد. او می بایست به اتهامات مختلفی چون فساد، کلاهبرداری، پولشویی و فرار مالیاتی در دوره مسئولیت خود به کمیسیون تحقیق پاسخ دهد. او به احضاریه دادگاه اهمیتی نداده بود، اما دادگاه ژوهانسبورگ، او را به دلیل سرپیچی از قانون، به ۱۵ ماه زندان محکوم نمود.یاکوب زوما از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ رئیس جمهور آفریقای جنوبی بود.این اولین بار است که رئیس جمهور پیشین کشور به زندان محکوم می شود. زوما ادعای سوء رفتار در دوران تصدی خود را انکار کرده و بازرسان را به اقدام سیاسی علیه خود متهم می کند. وی تاکنون از همکاری با مقامات امتناع ورزیده است. با این حال،حکم فعلی دادگاه نشان می دهد که گزینه های وی برای فرار از روند دادرسی نسبت به پرونده او و اتهاماتی که به او وارد آمده است، به احتمال زیاد به پایان رسیده است.

اتهامات مطرح شده علیه یاکوب زوما، مربوط به یک رسوایی و فساد مالی در یک قرارداد تسلیحاتی ۲ میلیارد دلاری با شرکت فرانسوی Thales است که در سال ۱۹۹۹ زمانی که وی معاون رئیس جمهورآفریقای جنوبی بود انجام گرفته بود. تحت دوره ۹ساله ریاست جمهوری یاکوب زوما، مشکلات فزاینده اقتصادی بر دوش مردم گذاشته شد. و دولت او، بدهکاری های زیادی برای دولت های بعدی به جا گذاشت. اقتصاد کشور به شدت آسیب دید و به رکود بی سابقه ای رسید و در رتبه بندی بین المللی،این کشور به سطحی پایین سقوط کرد.

روز سه شنبه، دادگاه قانون اساسی در ژوهانسبورگ دستور داد که یاکوب زوما باید ظرف پنج روز خود را در یک ایستگاه پلیس معرفی کند. دوران تحت مسئولیت وی، بسیار آلوده و تحت الشعاع انواع اتهامات مالی قرار داشت. حزب خودش، کنگره ملی آفریقا (ANC) در سال ۲۰۱۸ از او خواسته بود که به طور فوری از تمام موقعیت های حزبی و دولتی خود به دلیل فساد و خودخواهی استعفا دهد. رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی، یاکوب زوما، به فساد مالی، پولشویی و جرایم مالیاتی متهم شده است، اما نسبت به درخواست دادگاه امتناع کرده بود، ظاهر گفته می شود که وی اکنون به دلیل بی توجهی به احضاریه دادگاه که عملا آن را نادیده گرفته است در بازداشت به سر می برد.

زوما قبلاً به عنوان مبارز علیه آپارتاید شهرت پیدا کرده بود، از جمله ده سال زندان را با نلسون ماندلا در زندان جزیره روبن گذرانده بود. او پس از پایان حکومت آپارتاید در آفریقای جنوبی، از تبعید بازگشت و دوباره وارد سیاست گردید. اما در اواخر دوره تصدی وی حتی همکاران برجسته حزب از وی فاصله گرفتند. جکسون موتمبو، رهبر گروه سابق مجلس شورای ملی کنگره گفت: "ماخودمان بودیم که آفریقای جنوبی را با انتخاب زوما به عنوان رئیس جمهور وارد این آشفتگی کردیم، ما باید از نزدیک به این مرد نگاه می کردیم. ما می بایست برای انتخاب مسولین، چشمان خود را باز می کردیم. با نگاهی به گذشته، ما در ارزیابی خود، اشتباه وحشتناکی انجام دادیم."

 

 چهار شنبه ۹ تیر ماه ۱۴۰۰- ۳۰ یونی ۲۰۲۱

 

منبع: 
مجله آلمانی اشپیگل "Spiegel"

افزودن نظر جدید