کشف گورهای دسته جمعی کودکان بومی در کانادا

کشف گورهای دسته جمعی کودکان بومی در کانادا 

کشف بقایای اجساد بیش از ۲۰۰ کودک در یک مدرسه شبانه روزی سابق برای کودکان بومی در غرب کشور در پایان ماه مای سال جاری، باعث خشم شدید مردم کانادا و خارج از مرزهای این کشور شد. چند هفته بعد،حدود۷۵۰ گور بدون نام و نشان در یک مدرسه شبانه روزی مشابه دیگر، در مرکز کشور پیدا شد. پس از رونمایی از این وقایع ننگین، گروه های زیادی از مردم، خواستاراین شدند  که جشن ملی "روز کانادا"، که در اول ماه ژوئیه برگزار می شود، بایکوت گردد. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از دولت کانادا و واتیکان خواسته بودند که اطلاعات جامعی را ارائه دهد.مدت ها بود که هر دو مدرسه شبانه روزی توسط کلیسای کاتولیک اداره می شدند.از قرن هفدهم تا دهه ۱۹۹۰، این مدارس محل سکونت کودکان بومی بود که آن ها را از خانواده های شان جدا کرده بودند و در خود جای داده بودند. در آنجا آنها مجبور بودند سنت های استعمارگران اروپایی را بیاموزند تا زبان و فرهنگ خود را فراموش کنند.خشونت و سوء استفاده جنسی از کودکان، امری عادی بود.اخیراً، کشف گور ۱۸۲ نفراز کودکان کشته شده بدون نام و نشان در نزدیکی شهر کرنبروک درغرب کانادا نیز شناسایی شده است.جامعه بومی محلی روز چهارشنبه اعلام کرد که کشته شدگان دانش آموز مدرسه شبانه روزی سابق سنت اوژن در نزدیکی کرنبروک، باید به دلیل سوابقی که در دست است، شناسایی شوند. 

پیشنهاد برای لغو روز ملی کانادا 

 معمولاً اول ژوئیه، روزملی کانادا، روز تعطیل و روز جشن و سرور مردم این کشور است که در که ۱۵۴ سال پیش تأسیس شده است. در این روز خانواده ها و دوستان در سراسر کشور دور هم جمع می شوند، در گروه های مختلف، در پارک ها، برای شرکت در مسابقات، برای آتش بازی و پایکوبی. بسیاری با افتخار از رنگ های سفید و قرمز که رنگ های پرچم ملی کانادا هستند، برای تزئین استفاده می کنند، اما امسال بسیاری از کانادایی ها حال و هوای مهمانی را نداشتند. بسیاری از شهرها همه رویدادهای روز کانادا را لغو کردند، البته نه به دلیل ویروس کرونا، بلکه به دلیل کشتار کودکان بومی این کشوردر دهه های گذشته. امسال در مقابل ساختمان پارلمان در اتاوا پایتخت کشور کانادا، کنسرت و آتش بازی طبق معمول برگزار نشد، درعوض پرچم نیمه بر افراشته به اهتزاز درآمد. دیروز بسیاری از کانادایی ها به جای لباس های به رنگ سفید و قرمز، رنگ نارنجی پوشیدند. رنگ نارنجی در کانادا به معنای همبستگی با مردم بومی است و به دلیل وقایع اخیر، همبستگی مردم بسیار پر رنگ دیده شد.از آنجا که صدها گور بی نام و نشان از کودکان بومی درچندین مدرسه شبانه روزی سابق کلیسای کاتولیک کانادا پیدا شده، این کشور به نوعی دچار بحران هویت شده است. تعداد زیادی از کانادایی ها خواستار  لغو روز ملی"CanadaDay" شدند.

پاپ باید عذر خواهی کند 

گروه هایی با نوشتن بر لباس های خود،سعی به افشاگری و آگاهی دادن بیشتری کردند "اگر قبلاً روز کانادا را جشن می گرفتید، حال باید بدانید که  بعد از این برای چه چیزی جشن می گیرید: ظلم و ستم بر مردم بومی، گورهای دسته جمعی. این تاریخچه کانادا است". بسیاری از آنها تی شرت های نارنجی پوشیده بودند که روی آنها نوشته شده بود "بچه های ما را به خانه بیاورید". چند هفته پس از پیدا شدن بقایای ۲۱۵ کودک دیگر در یک مدرسه شبانه روزی کاتولیک برای کودکان بومی در کملوپس کانادا، دو کلیسای کاتولیک منطقه، دوباره به آتش کشیده و تخریب شدند. پلیس فدرال کانادا تاکید کرد که هر دو کلیسا در روز شبه به فاصله یک ساعت در آتش سوختند.چند هفته پیش، بقایای ۲۱۵ کودک مخفیانه به خاک سپرده شده در محل خانه کودکان سابق کاتولیک در کاملوپس در استان بریتیش کلمبیا در غرب کانادا کشف شد. این یافته ها، باعث شوک در سراسر کشور شده بود. در کانادا، تا سال ۱۸۸۷، حدود ۱۵۰ هزار  کودک زوج بومی و مختلط از خانواده و فرهنگ خود جدا شده و در خانه های کلیسا قرار گرفتند تا آنها را وادار به سازگاری با جامعه اکثریت سفیدپوست کند. بسیاری از آنها در خانه ها مورد بدرفتاری یا سوء استفاده جنسی قرار گرفتند. طبق اطلاعات قبلی،حداقل ۳۲۰۰ نفر از این کودکان فوت کرده اند که بیشتر آنها به دلیل سل بوده اند.جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز جمعه به دلیل سیاست های "مضر" همسان سازی اجباری عذرخواهی کرد. وی همچنین از پاپ فرانسیس خواست که در محل حاضر شود و از مردم عذر خواهی کند.

تا ۶هزار کودک جان خود را از دست داده اند 

 کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواستار روشن شدن کامل این موضوع شدند. این به اصطلاح "مدارس مسکونی"، از  بودجه دولتی استفاده می کردند که توسط کلیساها اداره می شدند و در آنها کودکان بومی باید از فرهنگ و زبان خود با هدف همسان سازی آنها در "جامعه سفید" محروم شوند. در مجموع ۱۵۰ هزار کودک بومی باید در۱۳۸ مدرسه تحصیل می کردند، آخرین مدرسه در دهه ۱۹۹۰ تعطیل شد. کمیسیون سازش- حقیقت و آشتی در کانادا تخمین می زند که حداکثر ۶ هزار کودک در مدارس شبانه روزی جان خود را از دست داده اند. بیشتر آنها از سوءتغذیه یا بیماری هایی مانند سل بودند. برخی نیز در اثر خشونت، بیگانگی یا تنهایی درگذشته اند، و عده ای نیز به صورت ناشناس در گورهای محل مدرسه به خاک سپرده شدند. این کمیسیون در گزارش نهایی خود در سال ۲۰۱۵، از "نسل کشی فرهنگی" علیه مردم بومی کانادا صحبت کرد. دولت اتاوا مسئولیت خود را پذیرفته، رسماً برای جرایم گذشته عذرخواهی کرده و جبران خسارت کرده است. تاکنون دولت تقریباً ۳۰ میلیون دلار برای جستجو و شناسایی قربانیان در دسترس قرار داده است. مردم بومی کانادا از پاپ می خواهند که از آنها به خاطر همه این جنایاتی که کلیسای کاتولیک مسوول مستقیم آن است، عذر خواهی کند.

 

یکشنبه ۱۳ تیر ماه ۱۴۰۰- ۴ یولی ۲۰۲۱

 

منبع: 
روزنامه آلمانی "Tatz"

افزودن نظر جدید