شیلی و دو آزمون نو

تهیه قانون اساسی جدید

در تاریخ ۴ جولای خانم الیزا لونکونElisa Loncón  حقوقدان و از فعالین سیاسی خلق ماپوکه Mapuche با اکثریت قاطع ۹۶ درصدی به مدیریت مجلس موسسان شیلی انتخاب شد‌، و مسئولیت ارشد بازنویسی قانون اساسی شیلی را به عهده گرفت.

در سال ۱۹۹۰ مردم شیلی توانستند برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه را به پینوشه تحمیل کرده و با توسل به چنین ابزار دمکراتیکی بطور خشونت پرهیز این دیکتاتور نظامی را مجبور به ترک قدرت بکنند.

علارغم برقراری حکومتی دمکراتیک در شیلی مردم این کشور هرگز فکر نمی کردند که باید برای دهها سال شدیدترین نابرابری اقتصادی نئولیبرالیستی جهان سرمایه داری، این بازمانده حکومت پینوشه را تحمل کنند! 

خلاصه طی مبارزاتی سخت و طولانی به پرچم داری جنبش چپ و سندیکایی و حمایت دیگر اقشار اجتماعی در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ طی یک همه پرسی  مردم در پای صندوق ها با ۷۸ درصد آرای خود به طرح اصلاح قانون اساسی “ آری “ گفتند.

خانم الیزا لونکون بعد از انتخاب شدن به ریاست مجلس موسسان در سخنرانی خود به همه «زنانی که بر علیه هر گونه تبعیض» مبارزه کرده اند، درود فرستاده و از آنها تشکر کرد. وی در ادامه قول داد که قانون اساسی جدید، شیلی را به یک کشور “چند ملیتی و چند فرهنگی” تبدیل خواهد کرد.

مجلس موسسان از ۹ تا دوازده ماه وقت دارد تا قانون اساسی جدید را تهیه  کرده تا برای تائید عمومی به رفراندم گذاشته شود.

اولین شهردار کمونیست شهر سانتیاگو

در ۲۸ ماه جون خانم ایراسی هاسلر Iraci Hassler، جوان سی ساله، اقتصاددان کمونیست، کار خود را به عنوان شهردار شهر سانتیاگو پایتخت شیلی شروع می کند.

او علاوه بر عضویتش در حزب کمونیست، دارای سابقه مبارزات دانشجویی و فمینیستی نیز است. پیروزی او در انتخابات شهرداری نشان از در جریان بودن تحولات بزرگی در جامعه شیلی دارد.  

آلنده اگر زنده بود از این خبر خیلی خوشحال می شد. شیلی اولین ‌کشوری بود که یک کمونیست، دقیق تر اگر بگوئیم یک  "سوسیالیست دمکراتیک" موفق می شد که توسط شرکت در رقابت های انتخاباتی پیروز شده و به عنوان رئیس جمهور بەسمت پایه ریزی اولین کشور سوسیالیستی دمکراتیک پیش رود. او شاید  چند گام جلو تر از زمانه خود ، معتقد بود که توسط علم و فلسفه نو ظهور زمانه خود یعنی "سایبرنتیک" می تواند جامعه ای سوسیالیستیی مدرن و دمکراتیک بر پا کند.

آلنده در سال۱۹۷۱ از محقق انگلیسی استافورد بیر Stafford Beer که از دو دهه پیش بر روی یک سیستم سایبرنتیکی به نام "مدل سیستم با بقا" با پنج سطح کنترل کار می کرد، دعوت کرد که به شیلی آمده تا در مدیریت اولین «انقلاب سوسیالیستی انفورماتیکی» به او کمک کند.

بعد ها "بیر" تعریف می کرد که چگونه رئیس جمهور آلنده مداوما بر تشدید جنبه های «غیر متمرکز و ضد بوروکراتیک که شرکت وسیع حقوق بگیران را میسر سازد» تاکید داشت.

وقتی “بیر” به آلنده جایگاه مرکزی این سیستم را می نمایاند که به نظر وی متعلق به رئیس جمهور بود، آلنده سوال می کند: «پس مردم چه می شوند!»

در سال ۷ ژانویه ۱۹۷۳ نشریه بریتیش ابزرور The British Observer در تیتر اصلی اش می نویسد: «شیلی توسط رایانه ها اداره می شود»

در ۱۱سپتامبر همان سال هواپیماهای جنگی نیروی هوایی کاخ "لاموندا" را بمب باران می کنند و سالوادور آلنده خودکشی می کند.

 

بیوگرافی شهردار جدید کمونیست شهر سانتیاگو:

• در تاریخ ۶ نوامبر ۱۹۹۰ از مادری برزیلی و پدری شیلیایی سوئیسی تبار با گرایشان سیاسی راست متولد می شود. با اتمام دبیرستان سوئیسی در دانشکده اقتصاد نام نویسی می کند.

• در تاریخ ۲۰۱۱ در تظاهرات دانشجویی برای اصلاحات بر علیه رئیس جمهور دست راستی وقت "سباستین پینه”  شرکت کرده و در ادامه در سازمان جوانان حزب کمونیست شیلی نام نویسی می کند.

•در اکتبر ۲۰۱۶ به عنوان عضو شورای شهر سانتیاگو انتخاب می شود. دو سال بعد نام خود را در حزب کمونیست شیلی می نویسد.

•در دسامبر ۲۰۲۰ در انتخابات داخل حزبی پیروز شده و به عنوان کاندیدای حزب کمونیست شیلی برای انتخابات شهرداری شهر سانتیاگو معرفی می شود.

• ماه مه ۲۰۲۱ در انتخابات شهردار  دست راستی شهر سانتیاگو آقای “فلیپ الساندری” را شکست می دهد، و تبدیل به اولین شهردار زن کمونیست تاریخ شیلی می شود.

برای چپ دمکراتیک شیلی بیرون آوردن شهرداری پایتخت از دستان احزاب راست فقط یک پیروزی محدود در یک منطقه کشوری محسوب نمی شود.

امکان این بوجود آمده است که بتوان امیدوار بود که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۱ نوامبر  نیز پیروز شد. امسال آقای دانیل جادو Daniel Jadue  کمونیست و شهردار فعلی شهر رکولتا Recoleta که در حزب کمونیست بخاطر موفقیتش به عنوان شهردار محبوبیت دارد بتواند در رقابت های درون حزبی پیروز شده و به عنوان کاندیدای حزب کمونیست برای رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری معرفی شود.

 آقای “جادو“ در شهرش مبتکر اقدامات مثبتی بوده که مورد استفاده دیگر شهرداری ها دیگر قرار گرفته اند .

از جمله این اقدامات  رایگان کردن داروخانه و عینک طبی و اجرای پروژه های مسکن مردمی برای نیازمندان بی بضاعت بوده است.

اخیرا ایراسی هاسلر شهردار جدید سانتیاگو در مصاحبه ای گفته است: «پیشداوری ها در مورد کمونیست ها کم تر شده اند و آنها هر روز بیشتر در بحث های سیاسی در جامعه حضور دارند... یک مدیریت شهرداری توسط کمونیست ها می تواند زندگی انسان ها را متحول کند»

--------

الیزا  لونکون
رئیس مجلس موسسان شیلی

 ایراسی هاسلر
شهردار شهر سانتیاگو، پایتخت شیلی

افزودن نظر جدید