جولیان آسانژ تابعیت اکوادور را از دست داد

در سال ۲۰۱۲ جولیان آسانژ به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد که به دنبال آن سر و صدای زیادی را به همراه داشت. اما بعداً در سیاست این کشور، تغییرات زیادی به وجود آمد که سرانجام به فشار های زیادی در جهت اخراج او از سفارت این کشور در لندن منجرگردید. امروز در اکوادور گفته می شود که آن زمان،در مورد پذیرش پناهندگی جولیان آسانژ اشتباهات حقوقی صورت گرفته بود، حال، دادگاهی در این کشور تصمیم گرفت که تابعیت اکوادوری جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس را لغو کند. روزنامه El Comercio با استناد به رای دادگاه اداری در پایتخت کویتو گزارش داد هنگامی که این شهروند بومی استرالیایی در سال ۲۰۱۷ تابعیت اکوادور را دریافت کرد، اشتباهات اداری رخ داده است!. كارلوس پوودا، وكیل جولیان آسانژ، اعلام كرد كه از رای بدوی دادگاه، تقاضای تجدید نظر خواهد كرد.

در حال حاضر، جولیان آسانژ در زندان بلمارش Belmarsh لندن، تحت شرایط امنیتی شدیدی قرار دارد.او منتظر تصمیم دادگاه لندن درباره درخواست استرداد او به دولت ایالات متحده است. آمریكا وی را همراه با چلسی منینگ، به سرقت مطالب محرمانه از عملیات نظامی آمریكا در عراق و افغانستان متهم کرده است که اقدام به افشاگری و رو نمایی از اسناد سری و طبقه بندی شده آمریکا در بستر اینترنتی ویكی لیكس نموده اند. این امر زندگی خبرچینانی را که در بسیاری از کشورها با نهاد های مختلف آمریکایی همکاری می کردند،به خطر انداخته است. چنانچه جولیان آسانژ را به ایالات متحده آمریکا منتقل نمایند و او در آنجا مجرم شناخته شود، به احتمال زیاد، به یک زندان طولانی مدت محکوم خواهد شد.

آسانژ در سال ۲۰۱۲ از سفارت اکوادور در لندن تقاضای پناهندگی نمود  و در سال ۲۰۱۷ نیز تابعیت اکوادوری را دریافت کرد. دولت آن زمان در آمریكای جنوبی برنامه ریزی كرد كه به آسانژ مقام دیپلماتیک بدهد و بدین ترتیب بتواند وی را با خیال راحت از سفارت خارج كند. اما، بعداً، بین کویتو و جولیان آسانژ تنش ایجاد شد. دولت اکوادور در سال ۲۰۱۹، ظاهرا به دلیل نقض شرایط وثیقه، وضعیت پناهندگی جولیان آسانژ را لغو کرد و او  را در اختیار پلیس انگلیس قرار داد.

به نقل از ویکی لیکس، استلا موریس شریک زندگی جولیان آسانژ گفت: آنچه را همه می دانیم تأیید می کنم که دادگاه جولیان آسانژ بر اساس دروغ  بنیان گذاشته شده است. اعتراضات برای آزادی آسانژ سال ها است که در سراسر جهان جریان دارد. در آغاز ماه ژوئیه مبارزات سراسری دیگری با شعار "روزنامه نگاری جرم نیست، آزادی برای جولیان آسانژ" در آلمان برگزار شد. در مقابل سفارت آمریكا در برلین، در فرانكفورت ماین، هامبورگ، مونیخ و لایپزیگ تجمع هایی برگزار شد. در پارلمان آلمان نیز، سیاستمداران احزاب مختلف،در یک گروه کاری "آزادی برای جولیان آسانژ"، خواستار آزادی بنیانگذار ویکی لیکس گردیدند.

چهار شنبه ۶ مرداد ماه ۱۴۰۰- ۲۸ یولی ۲۰۲۱

 

 

منبع: 
اشپیگل"Spiegel"

افزودن نظر جدید