عواقب برگزیت بر کارگران مهاجر در بریتانیا

عواقب برگزیت Brexit * بر کارگران مهاجر در بریتانیا

کوین فاستر وزیر خارجه بریتانیا در امور مهاجرت, شهروندان غیرقانونی اتحادیه اروپا را تهدید به اخراج کرد. کوین فاستر، هشدار می دهد که شهروندان اتحادیه اروپا که به طور غیرقانونی در بریتانیا اقامت دارند، اخراج خواهند شد. این تصمیم، به دلیل حضور غیر قانونی کارگران ماهر مهاجر است که  بحران عرضه نیروی کار را به وجود آورده است. دولت مدتهاست که در فکر کاهش آن است.

برای شهروندان اتحادیه اروپا که می خواهند پس از برگزیت به طور دائم در انگلستان زندگی کنند، یک مهلت تعیین شده است که هیچ کس نمی داند دقیقاً چه زمانی پایان می یابد. تا پایان مهلت تابستان تا به حال ۵.۵ میلیون مجوز اقامت صادر شده بود، به گفته رسانه های بریتانیایی،، حدود ۴۰۰ هزار درخواست هنوز در انتظار رسیدگی است. کوین فاستر. وزیر خارجه بریتانیا در امور مهاجرت،، در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی "La Repubblica" گفت: "کسانی که مهلت مقرر را به دلایل معتبر از دست دادند، هنوز می توانند درخواست دهند". "ما امنیت را برای محافظت از افرادی که هنوز درخواست نکرده اند، اما هنوز واجد شرایط هستند ایجاد کرده ایم، به این معنی که هرکسی می تواند به جایگاه شایسته خود برسد."

اما کوین فاستر در مصاحبه ای که روز شنبه منتشر شد، اظهارات روشنی را برای همه کسانی که با این روش روبرو نیستند بیان کرد: او گفت که هر کسی که هنوز در انگلستان بدون مجوز و مدارک لازم مانده است،، حضورش غیر قانونی است. فاستر می گوید: "ما انتظار داریم مردم داوطلبانه کشور را ترک کنند،، اما اگر این کار را نکنند، سرویس مهاجرت سعی می کند خروج آنها را اجرایی کند." مردم به درستی از ما انتظار دارند کسانی را که حق اقامت در انگلستان را ندارند حذف کنیم". 

آیا تسهیلات ویزا در راه است؟

پایان دادن به آزادی دررفت و آمد ها در اروپا وعده اصلی برگزیت توسط بوریس جانسون بود. شهروندان اتحادیه اروپا که قبل از خروج انگلیس از اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا و بازار داخلی در ۱ ژانویه ۲۰۲۱ در این کشور زندگی می کردند، می توانند برای اخذ اقامت جدید تا پایان ژوئن ۲۰۲۱ درخواست کنند، که به آنها دسترسی به سیستم بهداشتی،، بازار کار را می دهد. و رفاه اجتماعی حتی پس از برگزیت برای تأمین خدمات.

مشاغل انگلیسی برای بریتانیایی ها، که قول جانسون بود،، اما مشکلات عظیم تحویل بنزین و غذا اکنون دولت را مجبور به چرخش ناگهانی کرده است. بر اساس گزارش های روز شنبه در رسانه های انگلیسی، جانسون ظاهراً قصد دارد از معافیت هایی برای آوردن هزاران راننده کامیون خارجی به کشور برای مقابله با بحران حاد استفاده کند. مقررات سختگیرانه ویزای Brexit،، مهاجرت کارگران ماهر را دشوارتر کرده است، به طوری که صنعت لجستیک تحت فشار بیشتری قرار گرفته است.

"بوریس جانسون کاملاً از تیترهای بد خسته شده است"

اخیراً مشخص شد که برخی از شرکت های انرژی قادر به تأمین ده ها ایستگاه گاز نیستند. گاهی صف های طولانی در پمپ های بنزین ایجاد می شد. تصاویری که باید جانسون را مجبور به تجدید نظر می کرد، همانطور که در روزنامه های انگلیسی گفته می شود. روزنامه فایننشال تایمز از نزدیکان جانسون نقل می کند: "بوریس کاملاً از تیترهای بد خسته شده است و می خواهد این موضوع حل شود، او دیگر به قوانین ویزا اهمیتی نمی دهد".

با این حال، انجمن صنعت بریتانیا CBI به دولت هشدار داد که نمی توان باور داشت که بحران موجود،، با کمک چند هزار راننده خارجی حل می شود، به خصوص که بسیاری از صنایع از کمبود نیروی ماهر شکایت دارند. تونی دانکر، رئیس CBI به بی بی سی گفت: "ما قصاب های آموزش دیده نداریم، جوشکار آموزش دیده نداریم، آشپز نداریم، مهندس برق نداریم، بنابراین در کل اقتصاد کمبود نیروی کار وجود دارد." 

با این حال، دولت از شرکت ها می خواهد که کارگران انگلیسی بیشتری را استخدام و آموزش دهند و دستمزد بیشتری بپردازند. دانکر اصلاحات لازم را پذیرفت، اما دولت را به دلیل رویکردش مورد انتقاد قرار داد. او می گوید: «شما نمی توانید یک شبه کارمندان را به قصاب یا مغازه دار را به آشپز تبدیل کنید!

یک هفته قبل از این، مرکز آمار اقتصادی در لندن اعلام کرده بود که ده‌ها هزار نیروی کار خارجی که در خلال همه‌ٰگیری کرونا بیکار شده بودند، بریتانیا را ترک کرده و ترجیح داده‌اند که به جای انتظار برای اشتغال دوباره به زادگاه‌های خود برگردند. این در حالی است که اقتصاد بریتانیا به شدت به نیروی کار خارجی نیاز دارد و سخت‌تر شدن قوانین و مقررات مهاجرت و تردد ناشی از برگزیت در این شبه‌جزیره، می‌تواند پیامدهای بحران کرونا را تشدید کند.

برای دریافت ویزا باید حد بالایی وجود داشته باشد،، که طبق اطلاعات Sky News می تواند ۵۰۰۰ مورد باشد. سخنگوی دولت تاکید کرد که هرگونه مقررات،، ممکن است "بسیار محدود" باشد. این تنها دلیلی نیست که کارشناسان هشدار می دهند،، ممکن است کارگران ماهر خارجی اصلاً مقررات برنامه ریزی شده را جذاب نبینند. زیرا آنها همیشه باید این ترس را داشته باشند  که پس از چند ماه، دوباره عذر آن ها خواسته شود و مجبور به ترک این کشور گردند. از آنجا که تعداد زیادی راننده های کامیون نیز در اتحادیه اروپا مشکل حقوقی دارند، کارگران می توانند شغل مطمئن در جامعه بین المللی را ترجیح دهند.

زیر نویس:

*- خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا،، که اغلب از آن به عنوان برگزیت Brexit یاد می شود، در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ صورت گرفت. این توافقنامه برای خروج،، در تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰  امضا شده است. و برای مرحله گذار، تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ توافق شد. 

دو شنبه ۵ مهرماه ۱۴۰۰- ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۱

 

منبع: 
اشپیگل "Spiegel"
بخش: 

افزودن نظر جدید