بازگشت سوسیال دموکراسی به آلمان

جذب آرا احزاب دیگر 

دلایل متعددی برای موفقیت یک حزب در انتخابات پارلمان وجود دارد، پیشتر از همه باید دید  نامزد اصلی این حزب چه کسی است. هنگامی که حزب سوسیال دموکرات آلمانSPD در آغاز سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت دوباره وارد ائتلاف با اتحادیه دموکرات مسیحی شود، احزاب چپ به ویژه از سقوط سوسیال دموکراسی می ترسیدند. زیرا این حزب در ائتلاف با احزاب دموکرات مسیحی، در دوره های گذشته، آرای زیادی را از دست داده بود. با این وجود، سه سال و نیم بعد، حزب و نامزد اصلی آن اولاف شولتز به موفقیتی دست یافتند که بسیاری آن را ممکن نمی دانستند. با ۲۵.۷ درصد آرا، نیرومندترین حزب آلمان شده است و می توان به طور موجهی امیدوار بود که به زودی پس از سالها دوباره صدر اعظم شود.

قابل ذکر است که حزب سوسیال دموکرات آلمان  موفق شده است تعداد زیادی از رای دهندگان احزاب سوسیال مسیحی و حزب چپ را شکار کند.یعنی یک ملیون و چهارصد هزار نفر رای دهنده احزاب محافظه کار دموکرات مسیحی به سوسیال دموکرات ها روی آوردند. ششصد هزار نفر از طرفداران حزب چپ آلمان" Die Linke" نیز این مسیر را انتخاب کردند و به حزب سوسیال دموکرات رای دادند. باید گفت که ممکن است برخی از رای دهندگان حزب چپ با وعده های حزب سوسیال دموکرات مبنی بر افزایش حداقل دستمزد به  ساعتی دوازده یورو و معرفی بیمه شهروندان مورد توجه قرار گیرند.

به نظر می رسد که در جذب رای دهندگان به حزب سوسیال دموکرات،خانم ساسکیا اسکن و نوربرت والتر بورجانس،روسای چپ گرای این حزب،نقش چندانی نداشته باشند و یا  بسیار محدود بوده است. در اولین ماههای پس از به قدرت رسیدن ان ها در دسامبر ۲۰۱۹، حزب سوسیال دموکرات، در نظرسنجی ها از۱۴  تا ۱۷ درصد تجاوز نکرد. علاوه بر این، تأثیر رهبران حزب در مقایسه با نخست وزیران سوسیال دموکرات و وزرای فدرال بسیار اندک است.

اما نه تنها برنامه انتخاباتی حزب سوسیال دموکرات در تصمیم گیری های رای دهندگان نقش داشت، بلکه باید تاکید کرد در انتخابات پارلمان و ایالتی، نامزدهای برتر مهمترین عامل هستند. پس از اشتباهات آرمین لاشت کاندیدای صدر اعظم ااحزاب دموکرات مسیحی، که در هنگام بازدید از منطقه سیل زده Erftstadt خندیده بود، و خانم  آنالنا باربوک کاندید صدر اعظمی از حزب سبز ها، که  بیوگرافی خود را مناسب تر کرده  و کتابی را با منابع نامشخص منتشر کرده بود ، محبوبیت اولاف شولز افزایش یافت.

برای رای دهندگان، اصطلاح شایستگی اغلب با این سؤال در ارتباط است که یک سیاستمدار چقدر تجربه و در زمینه های مختلف دارد. در اینجا اولاف شولز، که زمانی دبیر کل حزب سوسیال دموکرات بود، شهردار هامبورگ و وزیر کار دولت فدرال بود.او نسبت به رقبای خود Laschet از حزب دموکرات مسیحی و خانم  Baerbock از حزب سبز ها، مزایای آشکاری داشت. در هنگام وقوع سیل و بحران کرونا، اولاف شولز اغلب به عنوان وزیر دارایی دولت فدرال و معاون صدراعظم در کانون توجه رسانه ها قرار داشت.

  SPDحزب جدید ایالت های شرقی آلمان است

از نتایج انتخابات اخیر، پیروزی سوسیال دموکرات ها در ایالت های شرقی است که از پس از فروپاشی دیوار، در اختیار حزب دموکرات مسیحی و حزب چپ"Die Linke" بود. در واقع با روی کرد گسترده مردم به این حزب، بیش از ۹۰ نفر از چهر های پر سابقه احزاب رقیب، موفق به انتخاب و حضور در پارلمان آلمان نشدند و سوسیال دموکرات ها موفق به دریافت آرا حوزه های نمایندگی آن ها شدند.

پس از موفقیت انتخاباتی آنها، قابل پیش بینی است که کسانی در SPD که از سیاست های ائتلاف بزرگ حمایت می کردند تقویت شده باشند. به عنوان مثال، وزیر خارجه هایکو ماس و رئیس امور اجتماعی هوبرتوس هایل به احتمال زیاد ادامه خواهد داد. این حزب همچنین خانم مانوئلا شوسیگ وزیر سابق خانواده و نخست وزیر محبوب ایالت مکلنبورگ را در آستین خود دارد که با کسب آرا نزدیک به ۴۰ درصد از رای دهندگان، دوباره انتخاب گردید. 

خیلی بستگی به این دارد که آیا سوسیال دموکرات ها موفق به تشکیل ائتلاف با سبزها و"حزب دموکرات های آزادFDP" در دولت فدرال شود. حداقل شانس بد نیست. مارکوس سودر، رئیس"حزب سوسیال مسیحی CSU"روز سه شنبه در حضور  خبرنگاران به طور واضح گفت: که وی در حال حاضر حزب سوسیال دموکرات  را در روند تشکیل دولت پس از انتخابات فدرال می بیند و از نظر اتحادیه احزاب مسیحی، "واقعاً هیچ حکم دولتی نمی تواند از نظر اخلاقی مشروعیت داشته باشد". اما سودر همچنین تأکید کرد که اتحادیه آماده مذاکره برای ائتلاف با سبزها و دموکرات های آزاد است.اما ز این موضوع استقبال نخواهیم کرد و به هر قیمتی سعی نخواهیم کرد که دولت را دور هم جمع کنیم. 

اگر شولز می خواهد به عنوان صدراعظم انتخاب شود، دورنمای میان مدت برای سوسیال دموکرات ها مطلوب است. پرسنلی که مورد استقبال خوب رای دهندگان قرار گرفته اند در بین محافظه کاران بسیار اندک هستند. ضعف حزب چپ آلمان که در آن برخی از درگیری های درونی شعله ور شده است نیز می تواند برای حزب سوسیال دموکرات مزیت و فرصت محسوب شود.

پنجشنبه ۸ مهرماه ۱۴۰۰- ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱

 

منبع: 
Neues Deutchland

افزودن نظر جدید