استفان بنن، اولین استراتژیست دونالد ترامپ در انتظار حکم دادگاه

آنها با اهتزاز پرچم گروه های ناسیونالیستی و شعارهای دست راستی و اعلام همدردی با پلیس، پنجره ها و درها را شکستند و افسران پلیس را مورد ضرب و شتم قرار دادند. یکی از شعارهای آنها این بود که "مایک پنس" معاون وقت رئیس جمهور را که از پیام دونالد ترامپ حمایت نکرده بود، اعدام کنید. در حمله به کاپیتول، پنج نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند. نمایندگان مجلس از طریق معابر زیرزمینی به مکان های امن منتقل شدند.

نه ماه پس از حمله با هدف شکستن روند دموکراتیک انتخابات ریاست جمهوری، استفان بنن اکنون به دلیل "بی توجهی به کنگره" با تحقیقات جنایی روبرو است. اکثریت ۲۲۹ نفر در مقابل ۲۰۲ نفر نماینده مجلس نمایندگان، روز پنجشنبه به این رای دادند. همه نمایندگان دموکرات و با همراهی ۹ نفر از نمایندگان جمهوری خواه، از قطعنامه حمایت کردند. پیش از این، استفان بنن معتمد ترامپ، از پذیرش احضاریه به کمیته ویژه بررسی وقایع ۶ ژانویه خودداری کرده بود. نمایندگان مجلس در تلاشند تا نقش رئیس جمهورسابق آمریکا در هجوم به کنگره را روشن کنند. از جمله اینکه آنها می خواستند از استفان بنن اطلاعاتی دریافت کنند که او، در روزهای قبل و حین حمله به کاپیتول، با دونالد ترامپ در مورد چه چیزی هایی صحبت کرده است.

جریمه نقدی و زندان

در مرحله بعد، وزیر دادگستری باید تصمیم بگیرد. مریک گارلند* هنوز نگفته است که آیا او علیه استفان بنن حکم کیفری صادر خواهد کرد یا خیر. اگر استفان بنن به دلیل "بی توجهی به کنگره" محکوم شود، ممکن است با جریمه ای تا ۱۰۰ هزار دلار و تا یک سال زندان روبرو شود. استفان بنن در پشت "امتیاز اجرایی" پنهان شده است. دونالد ترامپ این تاکتیک را نه تنها به او، بلکه به سایر معتمدانی که توسط کمیته ویژه احضار شده بودند نیز توصیه کرد. اما در روز هجوم به کنگره آمریکا، استفان بنن تقریباً سه سال و نیم بود که عضو رسمی قوه مجریه نبود.

کاخ سفید در آگوست ۲۰۱۷، چند روز پس از راهپیمایی مشعل به دست های راست های افراطی و تظاهرات خشونت آمیز در شارلوتزویل ویرجینیا در آگوست ۲۰۱۷ که در آن یک زن کشته و تعداد زیادی زخمی شدند، از او خواست استعفا دهد. در مورد اینکه آیا رئیس جمهور سابق می تواند برای جلوگیری از تحویل اسناد به کمیته ویژه، ادعای "امتیاز اجرایی" داشته باشد، میان محققان حقوقی در واشنگتن اختلاف نظر وجود دارد. یکی از استدلال های قانونی علیه آن این است که ترامپ دیگر رئیس جمهور نیست. دیگر این که «امتیاز اجرایی» به معنای خرابکاری در روند دموکراتیک نیست.

چهره مرکزی

در دنیای ترامپ، استفان بنن یک شخصیت محوری است. این بانکدار سابق سرمایه گذاری که بعدها  های هالیوودی و فیلم های سیاسی جناح راست را تهیه کرد و یکی از بنیانگذاران شرکت رسانه ای راست گرای Breitbart بود*۲-، مدت ها قبل از ریاست جمهوری ترامپ و بعد از آن، در میان جناح راست رادیکال در ایالات متحده نامی دست و پا کرده بود و اصطلاح " Alt-right" را برای آنها ابداع کرد. او تا چند ماه، مدیر ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر سال ۲۰۱۶ بود.

و سرانجام، او اولین"استراتژیست ارشد" دونالد ترامپ در کاخ سفید شد، شغلی که ترامپ مخصوصاً برای او اختراع کرد. پس از پایان ناگهانی کار خود در کاخ سفید، استفان بنن روی شبکه بین المللی راست گرایان رادیکال کار کرد. او به کشورهای اروپایی متعددی سفر کرد. تماس وی با ترامپ تنها به طور موقت قطع شد. هنگامی که استفان بنن در تابستان ۲۰۲۰ توییت کرد که مشاور ارشد بیماریهای عفونی آنتونی فائوچی، و مدیر اف بی آی کریستوفر رای باید "سر بریده شوند"، توییتر، حساب او را مسدود کرد. استفان بنن پس از جمع آوری ۲۵ میلیون دلار کمک مالی برای کمک به ترامپ در ساخت دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک، سال گذشته به عنوان  سوء استفاده و کلاه برداری متهم شد. اما دونالد ترامپ، قبل از اینکه او حکم محکومیت دریافت کند، او را در آخرین روز حضورش در کاخ سفید عفو کرد.

ترامپ در ۶ ژانویه حامیان خود را به واشنگتن آورده بود تا خشم خود را از تقلب انتخاباتی که خود اختراع کرده بود نشان دهد. وی در سخنرانی خود از آن ها خواست تا به سوی کنگره بروند و جهنمی به پا کنند. پس از گذشت ۹ ماه، وکلای ترامپ این هفته با صدور حکمی سعی کردند از انتشار اسناد کاخ سفید مربوط به روزهای نزدیک به ۶ ژانویه جلوگیری کنند. عصر پنجشنبه پس از تصویب قطعنامه علیه استفان بنن، دونالد ترامپ،ایمیلی ارسال کرد که در آن بار دیگر بر دروغ تقلب انتخاباتی خود تاکید کرد و درآن،حمله کنندگان کنگره را، تظاهرکنندگان عادی خواند. او" سوم نوامبر روز انتخابات را شورش خوانده بود" و روز حمله به  کاپیتول" ۶ ژانویه" را به عنوان روز اعتراض نام برده بود.

زیرنویس:

*۱- برایان گارلند" Merrick Brian Garland"، متولد ۱۳ نوامبر ۱۹۵۲، دادستان و حقوقدان که از مارس ۲۰۲۱ به عنوان هشتاد و ششمین دادستان کل ایالات متحده مشغول به کار است. 

*۲- شبکه خبری"Breitbart News"، یک وب‌سایت خبری آمریکایی است که در سال ۲۰۰۷ توسط  روزنامه نگار اندرو بریتبارت، تأسیس شد. از نظر سیاسی، این شبکه از جناح راست پوپولیستی تا جنبش راست افراطی را حمایت می کند و عمدتاً از طریق گزارش های نادرست و گسترش ایدئولوژی های توطئه، توجه افراد جامعه را به خود جلب کرده است. برنامه روزانه رادیویی این برنامه Breitbart News Daily نام دارد. دفتر مرکزی آن در لس آنجلس، تگزاس، لندن و اورشلیم است. 

*۳- Alt-right، یک جنبش ناسیونالیستی سفیدپوست راست افراطی است که پایه و نیروی زیادی در جامعه ندارد. یک پدیده عمدتا آنلاین محسوب می شود. که در اوایل دهه ۲۰۱۰، در ایالات متحده فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۲۰۱۷، نیروهایش کاهش یافت. 

جمعه ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰- ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱

منبع:"Taz"

     

 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها