شیومارا کاسترو نامزد اپوزیسیون چپ، در هندوراس به پیروزی رسید

در انتخابات ریاست جمهوری هندوراس، نشانه هایی از تغییر قدرت دیده می شود: شیومارا کاسترو "Xiomara Castro" نامزد اپوزیسیون چپ، بر اساس نتایج اولیه پیشتاز است.* او اولین زنی خواهد بود که ریاست ایالت آمریکای مرکزی را بر عهده می گیرد. انتخابات ریاست جمهوری در هندوراس، آمریکای مرکزی، حکایت از تغییر تاریخی در قدرت دارد. بر اساس نتایج اولیه مرجع انتخاباتی این کشور، شیومارا کاسترو، نامزد جناح چپ، حدود ۲۰ درصد از سرسخت ترین رقیب خود، نصری آسفورا از حزب ملی محافظه کار جناح راست، که دوازده سال در قدرت بوده است، جلوتر است. پس از اعلام نتایج اولیه، نامزد محافظه کار حزب حاکم به شکست در انتخابات ریاست جمهوری هندوراس اعتراف کرد. نصری اسفورا از حزب ملی که از سال ۲۰۱۰ حکومت می کند، روز سه شنبه اعلام کرد که از رقیب چپ خود شیومارا کاسترو در خانه اش دیدن کرده و پیروزی او را تبریک گفته است. 

اولین  رئیس جمهور زن در هندوراس 

در صورت تایید رسمی پیروزی وی، کاسترو اولین زنی خواهد بود که به ریاست جمهوری هندوراس می رسد. بر اساس ارقام مرجع انتخاباتی این کشور آمریکای مرکزی، نامزد حزب لیبره با تقریباً ۵۳ درصد آرا از "نصری اسفور "، شهردار تگوسیگالپا پایتخت هندوراس، پیشی گرفته است که فقط ۳۴ درصد آرا به او تعلق گرفته است. بیش از نیمی از شعب اخذ رای شمارش شده است. شیومارا کاسترو ۶۲ ساله همسر رئیس جمهور سابق مانوئل زلایا است که در سال۲۰۰۹ از قدرت برکنار شد.

وعده بزرگ

در شامگاه انتخابات، شیومارا کاسترو ۶۲ ساله خود را برنده اعلام کرد و وعده پایان دادن به فساد، سوء استفاده از قدرت و حاکمیت جنایات سازمان یافته را داد. او همچنین اعلام کرد که اشکال مستقیم تری از دموکراسی را معرفی می کند و این انتخابات همچنین به عنوان رأی گیری در مورد هشت سال ریاست جمهوری فعلی خوان اورلاندو هرناندز، تلقی می شود. مشارکت رای دهندگان فوق العاده بالا بود و بیش از ۶۰ درصد گزارش شده است. 

یکی از فاسدترین کشورهای جهان

هندوراس یکی از فاسدترین کشورهای جهان و یکی از خشن ترین ها در نظر گرفته می شود. وضعیت اقتصادی فاجعه‌بار است. ۷۰ درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند، ده‌ها هزار هندوراسی هر ساله به دلیل خشونت و نبود چشم‌انداز از کشور فرار می‌کنند. برادر رئیس جمهور فعلی، در ماه مارس سال جاری در ایالات متحده به دلیل قاچاق مواد مخدر، به حبس ابد محکوم شد. همچنین رئیس جمهور خوان اورلاندو هرناندز، ممکن است پس از پایان دوره مسئولیتش در ژانویه با اتهاماتی روبرو شود.

*-  شیومارا کاسترو"Iris Xiomara Castro Sarmiento"، زاده ۳۰ سپتامبر ۱۹۵۹ در تگوسیگالپا، هندوراس است و عضو حزب (Partido Libertad y Refundación) میباشد. 

چهار شنبه ۱۰ آذرماه ۱۴۰۰- ۱ دسامبر ۲۰۲۱

منبع:"Süddetsche Zeitung "

 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

با تشکر از ترجمه خوبت رفیق رضا ، فقط در سطر دوم پاراگراف اول نوشته شده " ریاست ایالت امریکای مرکزی " که احتمالآ منظورت "ریاست جمهوری یک کشور در امریکای مرکزی " هست . پیشنهاد میکنم که تصحیح کنی !