گابریل بوریک، کاندیدای چپ برای ریاست جمهوری شیلی

قهرمان این لحظه شیلی، یعنی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از جناح چپ است و پیروزی او قریب الوقوع است.
در آخرین نظرسنجی مجاز قانونی قبل از دور دوم انتخابات در شیلی، که توسط  موسسه پولسو سیودادانو در ۴ دسامبر انجام گرفته، پیش بینی می کند: با برتری ۱۳ درصدی، گابریل بوریک، نامزد جناح چپ، در مقابل خوزه آنتونیو کاست ریست، نامزد جناح راست افراطی طرفدار تشکل های راست آلمان و از حامیان فکری تحسین کننده آگستینو پینوشه دیکتارور سابق شیلی،به پیروزی خواهد رسید. نظرسنجی های چهار موسسه دیگر، از جمله محافظه کار CADEM، حاکی از برتری حداقل شش درصدی گابریل بوریک نسبت به  کاندید جناح راست و امکان پیروزی آشکار او برای دریافت پست ریاست جمهوری شیلی است. اگر واقعاً چنین اتفاقی بیفتد،  گابریل بوریک ۳۵ ساله، جوانترین رئیس جمهور این کشور خواهد بود.*۱

اما حال و هوای کشور متشنج است. اگر به سیل تصاویر از کمپین های هر دو جناح نگاه کنید، این تصور که گابریل بوریک قهرمان این لحظه شیلی است، قوت می یابد. او مظهر امید به پشت سر گذاشتن شیلی،از شرایط تحمیل فشار اقتصادی بانک جهانی است که بر اساس آن، همه چیز این کشور، از صندوق های بازنشستگی گرفته تا سیستم بهداشت و تامین آب در چند دهه گذشته به شدت به دست بخش خصوصی سپرده شده است. امروز حداقل ۳۰ درصد از ۱۹ میلیون شهروندان این کشور، در معرض خطر سقوط به زیر خط فقرهستند.

گابریل بوریک از خانواده ای با ریشه کروات از طبقه متوسط رو به بالا است. پس از تحصیل در مدرسه خصوصی بریتانیا و درگیر شدن در جنبش دانشجویی در شهر پونتا آرناس، در نوجوانی به شهر سانتیاگو، پایتخت، در ۳ هزار  کیلومتری شمال نقل مکان کرد و در سال ۲۰۰۴ در دانشگاه ایالتی Universidad de به تحصیل در رشته حقوق پرداخت. در آن زمان، ریکاردو لاگوس سوسیالیست میانه‌رو در شیلی حکومت می‌کرد که چپ‌ها او را به ادامه خصوصی‌سازی‌های آغاز شده در زمان ژنرال پینوشه متهم کردند. گابریل بوریک از ریاست انجمن دانشجویان حقوق در سال ۲۰۰۹، سه سال بعد به عنوان سخنگوی فدراسیون دانشجویان FECH و سپس به هیئت مدیره کنفدراسیون CONFECH، جانشین دانشجوی کمونیست خود کامیلا والجو داولینگ شد. او در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ شورش‌های دانشجویی را علیه خصوصی‌سازی مداوم سیستم آموزشی رهبری کرد.

در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۳، این وکیل ۲۷ ساله ، با کسب آرای بالایی به عنوان یک نامزد مستقل، برای منطقه تیرا دل فوئگو موفق شد. به دنبال آن، در دو انتخابات دیگر، نیز موفق شد. توجه به شایستگی و سخت کوشی گابریل بوریک، به عنوان عضوی از کمیته های مختلف از جمله برای قانون اساسی، عدالت و قانون گذاری، به علاوه برای حقوق بشر و مردم بومی، کار و تامین اجتماعی فعالیت نمود. بوریک غیرحزبی، تحت تأثیر ایده‌های به شدت چپ‌گرایانه، به اصطلاح جنبش خودمختار، یکی از یازده گروه اتحاد انتخاباتی Frente Amplio(FA/Breite Front) را تأسیس کرد که در سال ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد.و با شروع شورش اجتماعی در اواخر سال ۲۰۱۹، همراه با چپ های رادیکال به فعالیت پرداخت.

یک میز گرد سیاسی متشکل از چهره های مشهور، وزرای سابق، سوسیالیست‌ها و دموکرات‌های مسیحی، و همچنین اندیشکده‌هایی مانند «Chile۲۱» به گابریل بوریک توصیه می‌کنند تا بتواند از چهره‌های اقتصادی مناسب نقل قول کند و به عنوان یک جوان محبوب، خیلی به سمت چپ حرکت نکند. باید توجه داشت که خطر پیروزی کمپین فاجعه بار خوزه آنتونیو کاست ریست،به عنوان عامل اصلی، در دور دوم انتخابات همچنان وجود دارد.*۲

زیر نویس: 

*۱- گابریل بوریک"Gabriel Boric"

*۲- خوزه آنتونیو کاست ریست " José Antonio Kast Rist"، یک وکیل شیلیایی و سیاستمدار راستگرا است. او در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ شیلی، نامزد ریاست جمهوری است.

 نویسنده: فردریکو فولگراف" Frederico Füllgraf "

دو شنبه ۲۲ آذرماه ۱۴۰۰- ۱۲ دسامبر ۲۰۲۱

 

 

منبع: 
Freitag

افزودن نظر جدید