علاء عبدالفتاح، را فورا آزاد کنید!

نگرانی برای زندگی و سلامت جسمانی و روحی فعال حقوق بشر،علاء عبدالفتاح پس از اطلاع خانواده و وکلا از تمایلات خودکشی او افزایش یافت. این نگرانی ها، ناشی از بازداشت ناعادلانه او و شرایط وحشتناک زندان های مصر هستند. ۲۹ سپتامبر، دومین سالگرد بازداشت خودسرانه علا عبدالفتاح و محمد الباقر است. آنها بدون اتهام یا محاکمه به دلیل حمایت از آزادی بیان و حقوق بشر، در سلول های انفرادی به سر می برند.عفو بین الملل خواستار آزادی فوری آن ها می باشد.

علاءعبدالفتاح "Alaa Abdel Fattah"، وکیل، فعال و وبلاگ نویس حقوق بشر اکنون به مدت ۹ ماه در مصر در بازداشت به سر می برد. فتاح در جریان موجی از بازداشت‌ها در سپتامبر ۲۰۱۹ دستگیر شد که در آن زمان،دست‌کم ۱۶ روزنامه‌نگار دستگیر شدند.به  گفته خانواده وی، فتاح متهم است که در سازماندهی تظاهرات سراسری در آن زمان که تظاهرکنندگان همچنین خواستار استعفای عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور فعلی شده بودند، کمک کرده است. فتاح در سال ۲۰۱۳ نیز به اتهام مشابهی محکوم شده بود. در آن زمان او یکی از رهبران تظاهرات گسترده علیه دولت حسنی مبارک رئیس دولت بود.

در دوران ریاست جمهوری عبدالفتاح السیسی، مصر به یکی از کشورهایی تبدیل شده است که بیشترین تعداد روزنامه نگاران زندانی را دارد. برخی از آنها سال ها بدون اتهام یا قضاوت در بازداشت هستند، در حالی که برخی دیگر در دادگاه های دسته جمعی به حبس های طولانی مدت محکوم می شوند. در رتبه بندی آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز، مصر در بین ۱۸۰ کشور در رتبه ۱۶۶ قرار دارد.

لینک مرتبط :

پنجاه سال تلاش خبرنگاران بدون مرز" https://kar-online.com/node/17239 "

 

چهار شنبه یکم دی ماه ۱۴۰۰- ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱

منبع: 
گزارش از خبرنگاران بدون مرز

افزودن نظر جدید