به این تصویر نگاه کنید! ماه می درخشد!

ما در آستانه زادروز دختر قهرمان آزادی و مبارز ضد فاشیست، لپا سوتوزارا رادیچ هستیم.*۱- او زاده ۱۹ دسامبر ۱۹۲۵ در دهکده گاسنیکا در کرواتی فعلی، یوگسلاوی آن زمان می باشد. او در ۸ فوریه ۱۹۴۳ به ارتش پارتیزانی زیرزمینی یوگسلاوی پیوست. او در سن ۱۷ سالگی توسط نیروهای فاشیستی آلمان دستگیر، شکنجه و در دهکده گاشنیکا، در کرواتی*۲- فعلی به دار آویخته شد. زمانی که فاشیست ها، به لپا، آزادی را در ازای افشای اسامی یاران خود پیشنهاد دادند، پاسخ داده بود: وقتی که یارانم انتقام مرگ مرا می گیرند، نام خود را آشکار خواهند کرد! در۲۰ دسامبر۱۹۵۱، به  لپا رادیچ، نشان قهرمان مردمی اعطا شد. 

لپا رادیچ پس از مدرسه ابتدایی به مدرسه اقتصاد خانگی رفت.*۳-. عموی او ولادتا رادیچ از نظر سیاسی در اتحادیه فعال بود و تأثیر زیادی بر آن داشت. او در آغاز به سازمان جوانان کمونیست یوگسلاوی و در سن ۱۵ سالگی به حزب کمونیست یوگسلاوی پیوست. در ۱۰ آوریل ۱۹۴۱، ارتش فاشیستی آلمان، به عنوان بخشی از حمله یوگسلاوی در عملیات بالکان، به بوسنی حمله کرد. در ماه نوامبر، لپا و برخی از اعضای خانواده اش دستگیر شدند. او در ۲۳ دسامبر به همراه خواهرش دارا فرار کرد. او به گروهان پارتیزانها پیوست. در آغاز فوریه ۱۹۴۳، او حمل و نقل آمبولانس ها را به مخفیگاهی در طول نبرد "نرتوا" سازماندهی کرد و به عنوان یک پارتیزان، با لشگر فاشیستی کوهستانی"اس اس"،*۴ که به وحشیگری و جنایات جنگی معروف بود،جنگید. و سرانجام، لپا رادیچ توسط نیروهای فاشیستی دستگیر و پس از چند روز شکنجه، به اعدام محکوم و به دار آویخته شد.

معروف است که لپا رادیچ این پارتیزان جسور، قبل از اعدام، با طنابی که دور گردنش بود فریادزد: "زنده باد حزب کمونیست، زنده باد پارتیزان!" وقتی اشغالگران فاشیست، به او آزادی را در ازای افشای اسامی یاران خود پیشنهاد دادند، پاسخ داده بود: وقتی که یارانم انتقام مرگ مرا می گیرند، نام خود را آشکار خواهند کرد. در ۲۰ دسامبر ۱۹۵۱، به  لپا رادیچ، نشان قهرمان مردمی اعطا شد.

فراموش نکنیم که در پهنه وسیع کشور ما، هزاران نفر به جرم عدالت خواهی، برای آزادی های اجتماعی، برابر حقوقی، آزادی نوشتن و فکر کردن،به جوخه های مرگ سپرده و یا از چوبه های دار، آویخته شده اند، درست مانند لپا رادیچ، اما به فاصله ۷۸ سال بعد از جنگ دوم جهانی و به دست جوخه های بهیمی جمهوری اسلامی. هزران انسان آرزومندی که در کشور خودشان،در گورهای گمنام خفته اند. ما باید قادر به بازخوانی تاریخ خود باشیم. ما برای زنده ماندن، به تاریخ نیاز داریم. تاریخ به ما کمک می کند تا به فراموشی دچار نشویم، تاریخ به ما کمک می کند تا پیروز شویم، تا بتوانیم بر گورهای بی نام و نشان میهن ما گل بیفشانیم.

یکشنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۰- ۲۶ دسامبر ۲۰۲۱  

زیر نویس:

*۱- لپا سوتوزارا رادیچ" Lepa Svetozara Radić "

*۲- کرواتی "Croatia" 

*۳- اقتصاد خانگی "Bosanska Krupa"

*۴-  لشکر کوهستانی SS "Prinz Eugen"، عمدتاً از آلمانی‌های قومی در شمال صربستان Banat تشکیل شده بود.این لشگر، بیشتر به خاطر جنایات جنگی خود و در جنگ علیه پارتیزان های یوگسلاوی مشهور شده بود. 

افزودن نظر جدید