سنندج؛ حکم ۵ سال حبس زهرا محمدی، فعال ادبی و فرهنگی کُرد به اجرای احکام ارسال شد

با رد درخواست اعاده دادرسی بر اساس اعمال ماده ۴۷۷ قانون کیفری از سوی رئیس کل دادگستری استان کردستان در رابطه با حکم ۵ سال حبس زهرا (زارا) محمد، حکم این فعال ادبی و فرهنگی کُرد تایید و به دفتر اجرای احکام ارسال شده است.

امروز، یکشنبه ۱۳ دی ماه انجمن نوژین که خانم محمدی مدیریت آن را برعهده دارد با انتشار پستی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام با اعلام این خبر نوشت: پس از تلاش‌های فراون برای لغو حکم ناعادلانه زهرا محمدی در دادگاه تحدیدنظر، دیوان عالی و اعمال ماده ۴۷۷ متاسفانه بار دیگر این حکم از سوی رئیس کل دادگستری استان کردستان تحمیل شده و برای اجرا به دفتر اجرای احکام دادگستری استان کردستان ارسال شده است.

زهرا محمدی مدیر انجمن نوژین است و طی سال‌های اخیر فعالیت‌های او در حوزه آموزش و تدریس زبان کُردی متمرکز بوده است. انجمن نوژین با مجوز رسمی از وزارت کشور طی سال‌های اخیر اقدام به برگزاری کلاس‌هاى آموزش زبان کُردى در شهرهای مختلف کردستان كرده است. این نهاد مدنی همچنین در حوزه‌های دیگر فرهنگی و همچنین تشکیل کمپین‌های کمک‌رسانی به سیل‌زدگان، کمک‌رسانی به مردم در دوران همه‌گیری کرونا و… نیز فعال بوده است.

خانم محمدی در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شد. وی حدود ۶ ماه به دلیل فعالیت‌‌های خود تحت بازجویی قرار گرفت و برای انجام اعترافات اجباری تحت فشار قرار داشت. او در تاریخ ۱۱ آ‌ذر ۱۳۹۸ با سپردن وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
زهرا محمدی در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به اتهام «تشکیل دسته و جمعیت به هدف بر هم زدن امنیت ملی» محاکمه و به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به ۵ سال حبس تبدیل شد.

وکلای خانم محمدی در اعتراض به این حکم درخواست اعاده دادرسی از طریق اعمال ماده ۴۷۷ قانون کیفری را داده بودند که بر اساس خبر منتشر شده از سوی موسسه نوژین این درخواست از سوی مدیرکل داگستری سنندج رد شده است.

انجمن نوژین با مجوز رسمی از وزارت کشور طی سال‌های اخیر اقدام به برگزاری کلاس‌هاى آموزش زبان کُردى در شهرهای مختلف کردستان كرده است. این نهاد مدنی همچنین در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان لرستان و… نیز فعال بوده است.

منبع: 
شبکە حقوق بشر کردستان

افزودن نظر جدید