عفو بین الملل، خواستاربستن زندان گوانتانامو است

سال‌هاست که سیاست گذاران ایالات متحده، با نحوه رسیدگی به اردوگاه زندان‌های آمریکایی گوانتانامو*۱ درکوبا دست و پنجه نرم می‌کنند. ۲۰ سال پس از افتتاح این مرکز بسیار بحث برانگیز، سازمان حقوق بشرعفو بین الملل از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا می خواهد که آن را ببندد.

سامیت باتاچاریا، کارشناس سازمان عفو ​​بین الملل *۲ در ایالات متحده، به خبرگزاری dpa در واشنگتن گفت: " این اردوگاه، مترادف با خشونت، بی عدالتی و شکنجه است. سیستم جاری بر گوانتانامو، قابل تصحیح نیست." خود اردوگاه باید بسته شود و افرادی که در شکنجه یا سایر فعالیت های غیرقانونی دست دارند باید به دست عدالت سپرده شوند. آنها باید پاسخگوی اعمال خود باشند."

به مناسبت بیستمین سالگرد افتتاحیه کمپ گوانتانامو، عفو بین الملل درحال برنامه ریزی برای تظاهرات در چندین شهر آلمان و دیگر کشورها در روز شنبه است. اولین زندانیان در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰ به اردوگاه گوانتانامو در کوبا آورده شدند که در یک پایگاه نظامی ایالات متحده واقع شده است. عفو بین‌الملل، آمریکا را به نقض "مستمر و سیستماتیک" حقوق بشر در اردوگاه متهم می‌کند. این سازمان خواستار آن است که ۳۹ زندانی باقیمانده از "محاکمه عادلانه تحت حاکمیت قانون در دادگاه های مدنی برخوردار شوند". اگر هیچ مدرکی دال بر جنایت ارائه نشود، باید آزاد شوند.

اوباما به دلیل مقاومت کنگره شکست خورد

در مجموع نزدیک به ۷۰۰ نفر به طور موقت در کمپ گوانتانامو در کوبا بازداشت شدند. پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در زمان جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور جمهوری خواه، برای بازداشت تروریست های مظنون اسلام گرا بدون محاکمه ساخته شد. جانشین بوش، باراک اوباما دموکرات، می خواست آن را ببندد، اما به دلیل مخالفت در کنگره آمریکا شکست خورد. دونالد ترامپ جمهوری خواه نیز به نوبه خود می خواست اردوگاه را باز نگه دارد. بایدن که زمانی معاون اوباما بود، تعطیلی این اردوگاه را در برنامه خود قرار داده بود. به گفته یکی از مسولان دولت او، جو بایدن "بازبینی جامع" اردوگاه زندان را آغاز کرده است.

باتاچاریا طی گزارشی گفت "دو دهه است که مشخص شده که این اردوگاه، استانداردهای بین المللی را ندارد." این کارشناس با توجه به انتخابات کنگره آمریکا در سال جاری افزود: می‌توان امیدوار بود که بایدن قبل از انتخابات بعدی در ماه نوامبر جدی‌تر شود و در نهایت اردوگاه را ببندد تا این لکه بر تاریخ آمریکا در نهایت پاک شود. با این حال، تلاش های بایدن تا به امروز تقریباً نیمه کاره مانده است.

باتاچاریا گفت، به تعهد دولت جدید فدرال آلمان نسبت به بستن گوانتانامو اظهار خوشحالی کرد و تاکید نمود: دولت فدرال آلمان البته می تواند به دولت ایالات متحده هشداروارد نماید که اردوگاه غیرقانونی گوانتانامورا تعطیل نماید. اگرآمریکایی‌ها بخواهند، می‌توان افرادی را که از اردوگاه آمده‌اند و بی‌گناهی آنها ثابت شده است، جذب کرد تا حداقل گره کوری را که تا  دراین مرحله بی پاسخ مانده است باز شود. باید تلاش شود تا افراد آزاد شده از زندانیان گوانتانامو را بیابیم و از آن ها اطلاعات بیشتری را دریافت نماییم.

بهاتاچاریا گفت که گوانتانامو،"Guantanamo " از همان ابتدا یک سیگنال مخرب ارسال کرده است. اردوگاه گوانتانامو به جهان نشان داده بود که کشورهایی که مانند ایالات متحده آمریکا خود را مدافع حقوق بشر می‌دانند،" در شرایط خاصی آماده‌اند تا از اصول اساسی مانند حاکمیت قانون دست بکشند. نشانه بسیارو قوی تراین می توانست باشد که ایالات متحده با جنایاتی جدی مانند حملات ۱۱ سپتامبر، با حاکمیت قانون مقابله می نمود و ازاین اصل هم عدول نمی کرد.

زیرنویس:

*۱- پایگاه دریایی گوانتانامو"Guantanamo"، یک پایگاه نیروی دریایی ایالات متحده در خاک کوبا است. در زمینی که از ایالت متحده از کوبا اجاره کرده است. خلیج گوانتانامو، در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شهر گوانتانامو واقع شده است. در سال ۲۰۰۲ این پایگاه گسترش یافت و شامل یک اردوگاه بازداشتی ها شد که زندانی های آن، مورد خشونت و شکنجه قرار گرفتند. دولت کوبا اجاره نامه ۱۹۰۳ را که در سال ۱۹۳۴ به مدت نامحدود تمدید شد، بی اعتبار می داند.

*۲- عفو بین‌الملل"Amnesty International "، یک سازمان غیردولتی و غیرانتفاعی است که برای حقوق بشر در سراسر جهان فعالیت می نماید. 

شنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۰- ۸ ژانویه ۲۰۲۲

افزودن نظر جدید